3, 2 … 1 września! Od przedszkolaka do pierwszoklasisty.

Odliczanie czas zacząć. Wakacje tuż tuż, ale nie takie same jak te we wcześniejszych latach. To ostatnie dwa miesiące, w czasie których dziecko będzie przedszkolakiem. Od września nosić będzie dumnie tytuł „pierwszoklasisty”. Co taki pierwszoklasista powinien umieć i wiedzieć by uczęszczanie do szkoły nie kojarzyło mu się ze stresem? Jak sprawić by dziecko polubiło szkołę i nabrało od września chęci do nauki?

We wcześniejszym artykule poruszyliśmy już problem ćwiczenia sprawności grafomotorycznych i ruchowych, które tak ważne są w szkolnej codzienności.

czytaj więcej: Wakacje idealnym czasem przygotowań do szkoły? Tak!

Gotowość do szkoły odzwierciedla się nie tylko sprawnościach manualnych, ale przede wszystkim w wewnętrznej gotowości starszaka na to by rozpocząć naukę, wejść w grono nieznanych kolegów, nauczycieli, poznać nowe, tak różniące się od dotychczasowych nawyki (np. siedzenie w ławce, przerwy) Aby ograniczyć stres związany z tymi nowościami dobrze jest przygotować do nich dziecko pod względem emocjonalnym i społecznym.

Przygotowania do szkoły – jak pomóc dziecku?

 • Utwierdź dziecko w przekonaniu, że jest kochane i akceptowane, pielęgnuj poczucie bezpieczeństwa w środowisku rodzinnym, by kontakty z innymi przychodziły mu łatwiej.
 • Ucz dziecko samodzielności i zaradności – zlecaj mu prace domowe, obowiązki, które zastąpią dawną wakacyjną pobłażliwość, a przygotują do tych, które spotka od września w szkole.
 • Dopilnuj, aby dziecko wykonywało swoje zadania do końca. (np. malowanie, sprzątanie, budowa z klocków, zaplanowana zabawa z kolegą itp.)
 • Zaszczepiaj mu chęć do nauki i pobudzaj umysł do pracy, nie wyznaczaj granicy mówiąc „teraz są wakacje, to nie jest czas na naukę”, tłumacz, że nauka to przyjemność, a wiedza może okazać się użyteczna. Jeśli dziecko zna liczby, litery, przypominajcie je sobie w codziennych sytuacjach – poproś dziecko by przeczytało Ci przepis na ciasto, a ty kolejno dodawaj składniki, zapytaj je jaki jest wynik meczu wskazując miejsce na ekranie, która godzina, przeglądajcie gazety w poszukiwaniu nowych słów itp.
 • Bardzo ważne – pielęgnuj bezpośredni kontakt z dzieckiem, nie zostawiaj je sam na sam ze sobą. Czytajcie razem książki, rozmawiajcie na tematy, które interesują starszaka (odpowiadać będziesz musiał czasem na naprawdę dziwne i trudne pytania!), oglądajcie razem i opisujcie ilustracje, bawcie się w skojarzenia, lub dokończenie historii.
 • Zachęcaj dziecko do jak najczęstszego opowiadania: o tym jak minął mu dzień, jak interpretuje to co widzi. Ważne jest by dziecko dużo mówiło, nie tylko słuchało – to bardzo dobry trening przed szkolnymi zadaniami.
 • Ubieranie się. Nie wyręczaj dziecka w samodzielnym ubieraniu się, to bardzo ważne by dobrze radziło sobie z tym samo kiedy już będzie w szkole wśród rówieśników.
 • Pakowanie się. Jeśli pakujecie walizki do wyjazdu (wakacyjnego, lub krótszego – weekendowego) nie wyręczaj w tym dziecka. Doradzaj, lub wymieniaj poszczególne rzeczy potrzebne w podróży i podczas pobytu, sprawdź, ale nie pakuj walizki za niego!
 • Zabawy w sylabizowanie, głoskowanie, wyrazy, przeliczanie. Są idealnym rozwiązaniem na ciszę podczas podróży, lub spaceru. Kształcą w dziecku świadomość budowy wyrazu co później może pomóc w nauce czytania. Oto kilka przykładów:
 1. sylabizowanie: ma – ma, sa – mo – chód, drze – wo.
 2. głoskowanie: m – a – m – a, k – o – t – e – k.
 3. wyrazy: np. zaczynające się na głoskę (1) k – kotek, d – dom; kończące się głoską (2) k – pająk, mazak, zamek; mające głoskę k w środku (3) – makaron, lokal, pokój. (wersja 1 – łatwiejsza, wersja 2, 3 – trudniejsza).

Swój własny „szkolny kącik”

Teraz „swój kąt” będzie dla dziecka jeszcze ważniejszy. Oczywiście w sytuacji idealnej będzie to własny pokój. Jeśli jednak w waszym mieszkaniu nie ma na to warunków zagospodarujcie takie miejsce w pokoju, w którym stanie biurko i znajdzie się skrawek powierzchni na „szkolne rzeczy”. Dziecko musi taki kąt mieć po to by samodzielnie w nim bawić się i tworzyć. To takie osobiste laboratorium, nad którym zawiśnie plan lekcji, które nauczy dziecko porządku i organizacji. We właściwym przygotowaniu dziecka do szkoły upatruje się szansę na likwidację wielu szkolnych niepowodzeń, także tych edukacyjnych.

red. DRG