3 – 6 miesiąc – rytuały malucha

dziecko 6 mies rytm dniaPrzyzwyczajenia dziecka w tym wieku zmieniają się, a płacz coraz częściej służy do komunikacji z rodzicami. Dziecko próbuje też naśladować Waszą mowę, dodając do tego swoją mimikę. Drzemki dziecka stają się coraz bardziej regularne. Pory drzemek coraz rzadziej kolidują z karmieniem, lub zabawą, nawet jeśli wcześniej nie stosowaliście się do rygorystycznego planu dnia.

Jeżeli mama nie karmi piersią, z pewnością Waszym – rodziców rytuałem jest mycie i odkażanie butelek. Możecie zabierać ze sobą malucha i opowiadać mu co teraz robicie. Nie możecie dokładnie przewidzieć ile dokładnie, podczas drzemki dziecka, pozostanie Wam czasu na codzienne obowiązki, niektórych przecież nie można odłożyć na później. Warto więc przyzwyczajać malucha, by zawsze w nich uczestniczył obserwując to co robicie, a w przyszłości pomagając Wam.

U dzieci w tym wieku, różnice w zapotrzebowaniu snu mogą być ogromne. Różnice możecie też dostrzec w innych przyzwyczajeniach maluchów, na przykład w tym, czy dziecko śpi już w swoim łóżeczku, czy nadal z mamą.

Dziecko staje się w tym okresie coraz aktywniejsze, a mama często późnym popołudniem jest bardzo zmęczona. Postaraj się wyręczać ją w wieczornej zabawie z dzieckiem, w popołudniowych spacerach, czy kąpieli. Mama w tym czasie, będzie miała szansę na to by odetchnąć, a dziecko zadowolone będzie z tego, że widzi inną buzię.

Przykładowy plan dnia:

  • karmienie – 7:00, 11:00, 14:15, 18:15, 22:30
  • drzemki – 9:00 – 9:45, 12:00 – 14:00 (im mniej dziecko śpi w dzień, tym więcej prześpi w ciągu nocy)
  • kąpiel – 18:00 – 19:30
  • sen – koło 19:30

Po wieczornym karmieniu dziecko powinno być wyciszane, bujane, koniecznie przy przygaszonym świetle.

 

red. DRG