6 – 12 miesięcy – cykl dobowy dziecka

fot. dachgesiegopawilonu.com

fot. dachgesiegopawilonu.com

Codzienne przyzwyczajenia dziecka zależne są od jego rozwoju. Pewne nowości pojawiające się w zachowaniu malucha, nowe rytuały, które wprowadzacie do planu dnia mogą komplikować dotychczasowy porządek.

Zachwiany rytm dnia …

Jedną z takich nowości są stałe pokarmy wprowadzane do diety dziecka, po których nie zawsze może się ono czuć dobrze. Wprowadzanie pokarmów stałych zacznijcie od drugiego karmienia (np. od kaszki ryżowej). Między kolejnymi potrawami, które zawierają coraz to więcej składników koniecznie róbcie odstępy, by w razie dolegliwości trawiennych wiedzieć co zaszkodziło maluchowi.

Przez problemy trawienne oraz przez rozpoczynające się ząbkowanie dziecko może być bardziej ruchliwe, niespokojne i marudne.

Sprawdzone do tej pory zabawy nie cieszą już tak bardzo i nie zajmują malucha aż tak długo. Trudno też może być przekonać malucha, by codziennie spał o tych samych porach, szczególnie wieczorami Wasze dziecko może bronić się przed snem. Wielu rodziców opisuje to zjawisko mówiąc, że „dziecko samo nie wie czego chce”. Nie chce się bowiem ani przytulić do mamy, ani jeść, ani pić. Musi sobie po prostu popłakać. Nie czujcie się więc osamotnieni. Upewnijcie się jednak, czy dziecku na pewno nic nie jest, ani niczego mu nie brakuje.

Nowe zabawy!

Problem w dzień, powinny jednak rozwiązać nowe możliwości zabawy. Maluch uwielbia przecież turlać się na kocyku i zaczyna już siadać. Lubi też oglądać dom „z góry”, czyli będąc noszonym na Twoich rękach.

Ponadto, niemowlę, które pewnie i świadomie chwyta, bardziej interesować będzie się zabawkami, które mu podasz. Zabawki  grające, z dużymi kolorowymi przyciskami są szczególnie mile widziane!

Powrót do pracy

Okres 6, 7, 8 i 9 miesiąca to także czas, w którym niektóre mamy decydują się na powrót do pracy. Jeśli zdecydujecie się na wysłanie dziecka do żłobka, będzie Wam trudniej utrzymać dotychczasowy harmonogram dnia, w żłobku jednak dziecko przejmie nowy równie korzystny dla Was. Dzieci uczęszczające do żłobka często maja mniejsze problemy z wieczornym zasypianiem.

Jeśli zdecydujecie się na opiekunkę, warto zaznajomić ją z dotychczasowym cyklem dobowym dziecka, najlepiej wydrukować taki „plan dnia” i przyczepić go w widocznym miejscu.

Dziecko jest coraz starsze, a jego przyzwyczajenia coraz trwalsze mają wielki wpływ także na życie Twoje i mamy. Niezależnie od tego, czy mama, lub Ty wrócicie do pracy po urlopie macierzyńskim / tacierzyńskim, może zaczynać Wam brakować czasu dla siebie, chwili sam na sam, lub we dwoje.

Najważniejsza w tej kwestii jest rozmowa z partnerką i jasny podział obowiązków, a także zwrócenie się o pomoc do najbliższej rodziny, która często tylko czeka na to, by zająć się maluchem. Może się okazać, że babcia, która zajmie się dzieckiem przez dwie, lub trzy godziny będzie najszczęśliwszym człowiekiem na świecie, będzie się czuła potrzebna Wam i dziecku, a Wy w tym czasie będziecie mogli odetchnąć.

Problem braku snu

Brak snu u rodzica wywołuje stres, nerwowość, rozgoryczenie. Często przez niewyspanie, mimo braku powodów do kłótni, wraz z Mamą skaczecie sobie do gardeł o byle co. Jak radzić sobie w momencie, w którym dziecko po ukończeniu 6 miesiąca życia nie przesypia całej nocy?

  • Możecie zatrudnić kogoś do opieki nad dzieckiem, by przespać się w ciągu dnia. Choć spanie w tych samych godzinach, w których wypada popołudniowa drzemka dziecka jest praktyczne, po pewnym czasie może okazać się niemożliwe, ze względu na to, że oboje macie coraz mniej czasu na domowe obowiązki.
  • Spróbuj uczyć dziecko (nawet mimo jego prostestów) dobrych nawyków. Wieczorne rytuały takie jak: kąpiel, czytanie książki, spokojna, przyciszona muzyka na początku mogą nie przynosić efektów, wszystko jednak zaprocentować może w przyszłości!
  • Odżywiaj się zdrowo, unikaj niezdrowych „szybkich przekąsek”. Produkty spożywcze powoli uwalniające węglowodany, pozwolą Ci zachować energię na dłużej.
  • Chodźcie na spacery – zajmie Wasz czas, dobrze zrobi i Tobie i dziecku. Jeśli nie masz siły ani pomysłów na zabawę w domu, znajdź czas na spacer niezależnie od pogody!

Byle do roczku!

Wielu rodziców nie czuje jednak potrzeby, by przed ukończeniem pierwszego roku życia wprowadzać stały harmonogram w codziennym wychowywaniu dziecka. Nie ma w tym nic złego dopóki maluch i mama czują się dobrze – są wyspani i spokojni. Kiedy jednak nie wszystko idzie zgodnie z planem, wielu udaje się do specjalisty, u którego często też swoje oczekiwania zderza z rzeczywistością słysząc pytanie: Jak wygląda typowy dzień dziecka? Pamiętajcie, że nigdy nie jest za późno by wprowadzić pewne zasady organizujące Wasz dzień.

Jeśli dziecko po ukończeniu pierwszego roku życia nadal ma problemy z wieczornym zasypianiem, należy zwrócić swoją uwagę na to, czy maluch nadal „posypia” w ciągu dnia. Roczne dziecko, często nie potrzebuje już popołudniowej drzemki. Nawet jeśli płacze w ciągu dnia, wynika to z przyzwyczajenia do dziennych drzemek. Należy wtedy dać się dziecku wypłakać, a nie usypiać na siłę – jest to tak zwana „technika płaczu kontrolowanego”.

Problem wieczornego zasypiania, mimo stosowania odpowiednich technik polecanych przez specjalistów (czytaj więcej: Usypianie bez łez!) może jednak spędzać Wam sen z powiek jeszcze przez bardzo długi czas. Zdarza się i tak, że dzieci nie potrafią samodzielnie zasypiać nawet do ukończenia 6 roku zycia.

red. DRG