8 miesiąc

Wasze dziecko nie przypomina już ani groszku, ani fasolki, ani nawet krewetki. Teraz to już dojrzały i pulchny dzidziuś, praktycznie gotowy na to, by przyjść na świat. Mierząc od 46 do 51 cm i ważąc 2 kg wygląda tak, jak noworodek w momencie urodzenia.

Tkanka tłuszczowa wypełniając kształty dziecka sprawia, że nie jest on już pomarszczony. Doprowadziła jednak także do tego, że w dotychczasowym domku, w którym pływał i fikał koziołki, robi mu się coraz ciaśniej. Dlatego też ruchy, które Wy – rodzice odczuwać będziecie dotykając brzucha mamy, nie będą już energicznymi kopnięciami, lecz rozpychaniem się i wierceniem.

Co więcej, już na tym etapie zaobserwować możecie, kiedy Wasze dziecko śpi, kiedy czuwa, a kiedy jest aktywne. Obserwacje te bardzo często pokrywają się z aktywnością jaką dziecko przejawia także po porodzie. Wszystkie zmiany jakie zachodzą w fizjonomii dziecka w 8 i 9 miesiącu mają także ogromny wpływ na samopoczucie mamy.

Mamie w tym okresie ciąży trudno się oddycha. Nie ma to jednak wpływu na dotlenienie jej, czy dziecka. Trudności z oddychaniem wynikają z ucisku, jaki rozrastająca się macica wywiera na przeponę. Czasem kobieta może wręcz odczuwać nóżki dziecka między żebrami, dzieje się tak dlatego, że macica staje się dla dziecka coraz ciaśniejsza.

Staraj się w tym okresie odciążać przyszłą mamę od pewnych obowiązków domowych. Nie pozwól jej myć okien, szorować na kolanach podłogi, czy rozkładać samodzielnie tapczanu. Wszystkie te czynności mogą, choć nie muszą, wywołać przyśpieszony poród.

red. DRG