9 miesiąc

Przez dziewięć miesięcy ciąży dziecko rośnie i rozwija się, by w jej końcowym etapie móc powitać świat, a w szczególności swoich rodziców, krzykiem. 

W końcowych tygodniach ciąży dziecko znajduje się tuż pod żebrami mamy. Na szczęście nie rośnie już tak szybko, a czasem jego wzrost w 9 miesiącu ciąży zupełnie się wstrzymuje.

W połowie dziewiątego miesiąca ciąży ewentualnie rozpoczęta akcja porodowa nie będzie już przedterminowa, dziecko bowiem jest gotowe do przyjścia na świat. W chwili urodzenia, tkanka tłuszczowa zwiększona jest, w stosunku do jej stanu z ósmego miesiąca o 15%! Zazwyczaj przez ostatnie 30 dni dziecko rośnie bowiem 5 cm i przybiera na wadze 1,2 kg.

Choć dziecku brakuje miejsca na to, by kopać, miejcie na uwadze jego ruchy. To one będą pod stałą obserwacją, także w szpitalu, przed porodem.

W okolicach 38 tygodnia, dziecko opada w dół, w pobliżu kości miednicy. Mama może więc narzekać na to, że w każdej pozycji coś ją pobolewa, nie może znaleźć sobie miejsca, ma trudności z chodzeniem oraz oddychaniem.

Uczucia kłębiące się w jej głowie to nie tylko wzrastające podniecenie, ale także niepokój, lęk i roztargnienie. Z jednej strony nerwowe spoglądanie w kalendarz, z drugiej odczucie ulgi „że to już koniec”.

Ciekawym zjawiskiem, świadczącym o zbliżaniu się „tego dnia”, w którym Wasze dziecko przyjdzie na świat jest, pomimo ociężałości, oraz utraty energii, ciągłe sprzątanie. Jest to tak zwany syndrom „wicia gniazda”. Jeśli mama nie przejawiała go wcześniej, teraz na pewno doprowadzi Cię on do szału! Nagle przecież nawet kubek po herbacie, pozostawiony na nocnym stoliku, to ogromny bałagan!

red. DRG