Alarm, ząbkowanie! Kiedy pojawiają się poszczególne zęby, jak rozpoznać ząbkowanie, jak pomóc dziecku i … sobie?

Ząbkowanie dotyczy zazwyczaj dzieci między szóstym, a trzydziestym szóstym miesiącem życia. Jest to okres związany w przykrymi dolegliwościami dla dziecka oraz bezradnością rodzica, który choćby chciał, często nie potrafi pomóc cierpiącemu Maluchowi.

Na przebieg ząbkowania wpływ mają takie czynniki jak: płeć, odżywianie (w tym mamy karmiącej piersią, lub dieta w trakcie ciąży), lub klimat. Przyjęło się, że wcześniejsze ząbkowanie dotyczy dziewczynek. Małe opóźnienia mają dzieci urodzone przed terminem. Im ząbki mogą wychodzić miesiąc, lub nawet dwa miesiące później.

W czasie bolesnego procesu ząbkowania zęby wyrzynają się przez powierzchnię dziąsła. Ząbki, które w procesie pierwszego ząbkowania wychodzą Waszemu dziecku pozostaną tam do pojawienia się zębów stałych, które z wiekiem będą je sukcesywnie zastępować.

Najczęstsze objawy ząbkowania

Po pewnym czasie zauważycie, że Wasze dziecko jest marudne „bez powodu”, że trudno w jakikolwiek sposób je uspokoić, zabawić. Nie ma apetytu, nie ma ochoty na zabawę. Złemu samopoczuciu może towarzyszyć gorączka. Jednak kiedy jej nie ma, po paru dniach, kiedy Maluch w końcu się uśmiechnie, z pewnością zobaczycie co było przyczyną tego „marudzenia”.

Najczęstszymi objawami ząbkowania są:

 • nasilone ślinienie,
 • ssanie paluszków (Maluch często nie wyjmuje rączki z buzi),
 • dziecko ma obrzęknięte dziąsła (o ile uda Wam się to zobaczyć!),
 • płacz „bez powodu” i o wszystko,
 • bolące, lub swędzące dziąsła,
 • zaczerwienienie policzka po stronie wychodzącego zęba,
 • rozwolnienie,
 • podrażnienia na skórze (szczególnie na pupie),
 • niespokojny, przerywany płaczem sen,
 • temperatura podwyższona do 38 stopni (utrzymująca się do 48 godzin),
 • osłabienie odporności przez rozpulchnienie dziąseł przez co łatwiej jest Maluchowi złapać infekcję górnych dróg oddechowych (pojawiający się znikąd katar i gorączka).

Pamiętajcie! Jeśli obserwujecie u dziecka rozwolnienie, katar i podwyższoną temperaturę warto skonsultować się z lekarzem pediatrą w celu wykluczenia innej choroby.

Kiedy wychodzą dziecku poszczególne zęby?

Poniżej przedstawiamy schemat z przybliżonymi miesiącami życia dziecka, w których mogą pojawiać się poszczególne ząbki.

zabkowanie twt

konsultacja ze stomatolog

Anną Różycką – Reichel

W jaki sposób mogę pomóc dziecku?

 • Przytulaj, głaszcz, nie żałuj bliskości.
 • Zaopatrz się w silikonowy gryzak, który podasz dziecku w kryzysowej sytuacji. Gryzak możesz schłodzić, ale nie zamrażaj go!
 • Umyj dokładnie ręce i sam pomasuj dziecku dziąsełka (gołym palcem, lub specjalną silikonową nakładką przypominającą grzebień z silikonowymi wypustkami).
 • Kup w aptece żel na ząbkowanie. Jeśli nie wiesz, który wybrać zapytaj o to farmeceutę, lekarza, lub poszperaj w poszukiwaniu opinii w internecie. Stosując żel na ząbkowanie przestrzegaj zaleceń lekarza, lub farmaceuty (dot. takich składników jak chlorowodorek lidokainy, który znaleźć możemy w składzie niektórych żeli na ząbkowanie).
 • Dbaj o higienę jamy ustnej dziecka np. przemywając dziąsła wacikiem zwilżonym wodą, lub naparem z rumianku. Jeśli dziecko ma już ząbki, szczotkujcie je codziennie. Zapobiegniesz w ten sposób innym infekcjom, na które w tym czasie narażone jest dziecko.
 • Podaj dziecku środek przeciwgorączkowy i przeciwbólowy (jeśli zaistnieje taka potrzeba). Stany gorączkowe powyżej 38 stopni konsultuj z lekarzem jeśli przedłużają się powyżej 3 dni. Dawkę dostosuj do wieku i wagi dziecka wg. informacji zawartych na ulotce, lub opakowaniu. Jeśli nie masz pewności skonsultuj się z lekarzem, lub farmaceutą.

Jak pomóc sobie?

Bądź cierpliwy, nie denerwuj się o płacz dziecka, który jest reakcją na Twoje największe starania. Nerwy tylko wszystko pogorszą, a samo dziecko nie będzie zupełnie wiedziało o co Ci chodzi. Wczuj się w jego sytuację. Przypomnij sobie bolesne doświadczenie z przeszłości (złamanie kości, wyrzynanie się zęba mądrości itp.) – byłeś w tych sytuacjach świadomy tego co się z Tobą dzieje, dziecko nie ma o tym pojęcia. Czuje ból w jamie ustnej i widzi zdenerwowanego Rodzica. To z kolei, przepełni czarę goryczy i spodziewać możesz się … jeszcze większego płaczu. Przytul Malucha i wspólnie znajdźcie swój własny, najlepszy i najskuteczniejszy sposób na te trudne chwile.

red. DRG