Alternatywna wersja łóżeczka

Jedną z ważniejszych decyzji, jaką muszą podjąć rodzice, jeszcze przed narodzinami swojego potomka, to wybór posłania, w którym dziecko będzie mogło błogo zasnąć. Podstawowym i najbardziej popularnym wyborem, było od zawsze łóżeczko, lecz coraz więcej młodych rodziców wybiera jego alternatywne wersje.

Najważniejsze, aby było praktyczne, wygodne i ładne. Dobrze, jeśli dodatkowo jego cena nie byłaby zbyt wysoka a samo posłanie nie zajmowało dużo miejsca. Sklepy z akcesoriami dla dzieci są świetnie zaopatrzone, a ofert, coraz to nowocześniejszych wersji łóżeczek, jest nieskończenie wiele. Co rodzice mogą wybrać zamiast klasycznego łóżeczka?

Kołyska drewniana

Zajmują o wiele mniej miejsca w pokoju, niż klasyczne łóżeczko. Posiadają możliwość bujania, dzięki czemu nie potrzeba podnosić dziecka, kiedy się obudzi. Większość z kołysek posiada również plastikowe kółka, dzięki którym rodzice mogą przenosić ją w każdej chwili do innego miejsca w domu. W nocy można ją ustawiać blisko łóżka rodziców, aby obserwować sen dziecka.

Kołyska  elektryczna

Posiada wszystko to, co kołyska drewniana plus kilka dodatkowych funkcji przydatnych rodzicom w jej użytkowaniu. Kołyska elektryczna posiada zazwyczaj kilka programów bujania: od delikatnych, do najbardziej intensywnych, a także standardowe melodyjki, które mają pomóc w uspokojeniu niemowlęcia. Niektóre z firm do kołysek dodają również karuzelę, która zabawia dziecko w rytm melodii. Kołyski elektryczne są większe od drewnianych, ponieważ pod gondolą umieszczony jest zazwyczaj przybornik na pieluchy, ciuszki i kosmetyki dla dziecka. Wszystkie funkcje uzależnione są od baterii, a więc należy liczyć się z tym, że co jakiś czas będzie je trzeba wymienić. Niestety umieszczenie dodatkowe zastosowania kołysek elektrycznych skutkują także wzrostem ceny, są one bowiem o wiele droższe od ich drewnianych prototypów.

Eko kołyska

Bez wątpienia spodoba się rodzicom, którzy chcą żyć w zgodzie z naturą, ponieważ jest wykonana w 100% z materiału nadającego się do ponownego przetworzenia. Rozkłada i składa się w kilka sekund, przez co może być doskonałym rozwiązaniem w czasie podróży. Minusem eko kołyski jest to, że tekturowa struktura może łatwo przesiąknąć, jeśli dziecko wyleje coś płynnego lub się zmoczy, a jej cena przy tak prostym wykonaniu, niejednego rodzica może zwalić z nóg.

Kosz Mojżesza

Wykonany jest z wikliny bądź czciny, dzięki czemu jest bardzo lekki. Może być zamocowany na stelażu a boczne uchwyty pomagają w łatwym przenoszeniu dziecka. Ich wadą jest to, że są zazwyczaj dużo mniejsze, niż kołyski, dlatego bobas bardzo szybko wyrasta z niego, nawet już po 3 miesiącach.

Sleepyhead

Posłanie jest bardzo lekkie i mięciutkie. Wyglądem przypomina ponton wodny, ponieważ dookoła zamontowane są bawełniane wałeczki, dzięki którym dziecko nie wypadnie na boki. Stworzony jest, aby imitować środowisko znane z brzucha matki. Posłanie można umieścić na łóżku, dlatego zapewnia bliskość rodzica z dzieckiem podczas wspólnej drzemki bez ryzyka przemieszczania się dziecka po łóżku. Może służyć również za wkładkę do obszernego łóżeczka. Maluchy nie lubią dużych, otwartych przestrzeni a posłanie zapewni im bezpieczeństwo i spokój. Sleepyhead można bezproblemowo złożyć i zabrać ze sobą w podróż a w razie zabrudzenia wyprać w pralce.

Łóżeczko turystyczne

Jest doskonałym zamiennikiem klasycznego, drewnianego łóżeczka. Może posiadać regulację wysokości, podobnie jak w klasycznych łóżeczkach. Większość z nich ma wmontowane plastikowe kółeczka, dzięki którym można łatwo go przemieścić, a w zestawie można znaleźć również przybornik, przewijak lub moskitierę. Największą jego zaletą jest bardzo łatwe złożenie. Na czas podróży bez problemu zmieści się do każdego auta a kiedy dziecko podrośnie, może służyć jako kojec do zabawy.

Jak widać posłań zastępujących standardowe łóżeczka jest wiele. Czasami trudno jest się zdecydować rodzicom na najbardziej dogodny wariant dla nich i ich dziecka. Należy jednak pamiętać o tym, że ze wszystkich posłań mniejszych od klasycznego łóżeczka, należy zrezygnować, kiedy dziecko zaczyna samodzielnie przewracać się na boki i siadać, ponieważ może to grozić jego upadkiem! Wniosek wypływa jeden- wszystkie powyższe warianty tradycyjnego łóżeczka, mogą być użytkowane tylko przez krótki czas a więc lepiej, jeśli byłyby one dodatkowym wyposażeniem dziecięcego pokoju, a nie ich zamiennikami.

red. MG