Bezdech i zatrzymanie krążenia

Twoje dziecko jest nieprzytomne. Zrobiłeś wszystko według schematu podanego w artykule Utrata przytomności. Sprawdziłeś oddech dziecka (widzę, słyszę i czuję), sprawdziłeś tętno (na szyi lub nadgarstku, palcami wskazującym i środkowym, a nie kciukiem) i nie wyczułeś go. Nie masz na co czekać trzeba przystąpić do reanimacji.

Ułóż dziecko na twardym i płaskim podłożu. Niemowlęta i bardzo małe dzieci możesz ułożyć na stole. Nieco większe dzieci i dorosłych na podłodze.

Udrożnij drogi oddechowe. Jeśli dostrzegasz coś w jamie ustnej spróbuj to usunąć. Następnie, jeśli dziecko nie ma urazu głowy lub szyi odchyl delikatnie głowę do tyłu, tak aby nos uniósł się do góry i do tyłu. Jeśli zaś podejrzewasz uraz głowy lub szyi udrożnij drogi oddechowe delikatnie wysuwając dolną szczękę do przodu, bez poruszania głową dziecka. Czasami samo udrożnienie dróg oddechowych sprawia, że oddech powraca. Jeśli w drogach oddechowych dostrzegasz ciało obce, którego nie możesz usunąć – patrz Zadławienie, zakrztuszenie. Jeśli oddech nie powrócił….

Zrób „życiodajne oddechy”. U noworodków i małych dzieci możesz objąć swoimi ustami zarówno nos, jak i buzię dziecka. U większych dzieci i dorosłych zaciśnij płatki nosa palcami a powietrze wdmuchuj poprzez usta. Pamiętaj żeby wdechy były powolne (nie należy wdmuchiwać powietrza ze zbyt dużą siłą) i dostosowane do objętości płuc osoby ratowanej (jego klatka ma się unosić). Obejmij szczelnie usta, lub usta i nos, dziecka, nabierz powietrza i wykonaj 2 do 5 wdechów. Jeśli bezdech był spowodowany utknięciem ciała obcego w drogach oddechowych to wdmuchiwanie powietrza spowoduje jego wypchnięcie powyżej przełyku i udrożni drogi oddechowe.

Sprawdź oddech i tętno. Jeśli funkcje życiowe powróciły ułóż dziecko w pozycji bezpiecznej. Patrz Utrata przytomności. Jeśli nie kontynuuj…
Wykonaj masaż uciskowy serca.
Wykonaj 2 wdechy. Nie za szybko, pozwalając między wdechami uwolnić się wdmuchanemu powietrzu. 
Kontynuuj uciśnięcia i wdechy do: powrotu funkcji życiowych (co kilka serii możesz sprawdzić oddech i tętno), do nadejścia fachowej pomocy, lub do własnego wyczerpania.
Jeśli funkcje życiowe powróciły ułóż dziecko w pozycji bezpiecznej – patrz Utrata przytomności.

Katarzyna Półtorak

położna

baner Katarzyna Półtorak położna