Biblia dla przedszkolaka – a może dla całej rodziny?

Choć "Biblia dla przedszkolaka" dedykowana jest najmłodszym (dzieciom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym), utworzona została z myślą o całej rodzinie. Sposób wydania, dobór tekstów, treści w niej zawarte a także liczne komentarze i zadania do wspólnego wykonania z rodzeństwem i rodzicami stać się mogą inspiracją dla Małego Człowieka, który dopiero zaczyna swoją przygodę ze Słowem Bożym. Jeśli nie wiesz w jaki sposób rozpocząć z dzieckiem czytanie Pisma Świętego, w jaki sposób wyjaśnić mu jego treść, "Biblia dla przedszkolaka" to książka, która z pewnością Ci w tym pomoże.

KROK 1: Wzbudzenie zainteresowania

W "Biblii dla przedszkolaka" nie ma ani jednej nudnej strony. Na każdej z nich coś się dzieje. Jeśli dziecko nie usłyszy części czytanej przez Ciebie historii na pewno zobaczy to na pięknym obrazku.

KROK 2: Zozumienie treści 

Po każdym opowiadaniu znajduje się propozycja wspólnego, rodzinnego odkrywania prawd Bożego Słowa. Każdy komentarz pomocny rodzicom znajduje się na stronie "Rodzinne spotkanie" i zachęca nas do tego by pomyśleć nad sensem przeczytanego fragmentu. 

KROK 3: Zaangażuj się i zapamiętaj!

To kolejny etap po przeczytaniu opowiadania i wspólnej refleksji polegający na wykonaniu prostej pracy plastycznej, ulubionego dania, ubioru, zorganizowaniu festiwalu piosenek i o wiele, wiele więcej. Wszystkie te aktywności wpisane są w sens przeczytanego wcześniej fragmentu pisma przełożonego na "dziecięcy język". 

IMG_9500

Przykładowe opowiadanie

"Dzieciństwo Jezusa" (fragment)

Mały chłopiec Jezus mieszkał w Nazarecie. Nie był on zwykłym chłopcem. Był synem Boga, który jest w Niebie. Maria i Józef opiekowali sie Nim tutaj, na ziemi. Oni byli jego ziemskimi rodzicami. Józef był najlepszym cieślą w mieście. Miał swój warsztat, w którym z drewna robił stoły, szafki, krzesła. Przez cały dzień (…) piłował, naprawiał. Jezus bardzo lubił pomagać Józefowi. Nie zapominał też o swojej matce, Marii, któa zajmowała się domem. Jej też lubił pomagać. (…) Był lubianym dzieckiem. Miał przyjaciół, z którymi się bawił. Wieczorami Maria i Józef opowiadali Jezusowi historię ludu Izraela. Mówili Mu o Bogu, który kocha swój lud i niegdy o nim nie zapomina. (…) Kiedy Jezus skończył 12 lat, rodzice postanowili zabrać Go do pięknej Świątyni w Jerozolimie. 

– Zgaś lampę i poóż się spać – powiedziała matka do Jezusa. – Jutro przed nami długa droga, a Ty musisz mieć dużo siły, aby ją pokonać.

– Dobrze, mamo – odpowiedział jej Jezus i położył się spać. Przez całą noc nie zmrużył jednak oka. Był tak podekscytowany myślą, że wreszcie zobaczy Świątynię. przecież to był dom Jego Ojca. (…)

Kiedy Jezus znalazł się w środku, wiedział ,że jest w domu swojego Ojca. Był bardzo szczęśliwy. Nie chciał w ogóle opuszczać tego miejsca. Po siedmiu dniach Maria i Józef powracali juz do swojego domu. Ale gdzie był Jezus?

– Na pewno podróżuje przed nami. Tam z przodu jest wielu jego kolegów z Nazaretu. Na pewno mają sobei wiele do powiedzenia – uspokajał Marię Józef.

– Ja jednak niepokję się o Niego, Józefie. Poszukajmy Go! (…)

Po długich poszukiwaniach postanowili wrócić do Świątyni by prosić Boga o pomoc w odnalezieniu Jezusa. (…) Kiedy weszli do środka, zauważyli grupę kapłanów, którzy pilnie kogoś słuchali.

Jak myślicie, kim była ta osoba?

Rodzinne spotkanie – Pomyśl

Pan Jezus, chociaż był Synem Bożym, mieszkał w zwykłym domy ze swoimi ziemskimi rodzicami. (…) Pewnego dnia rodzice zabrali Go do Świątyni jerozolimskiej. Czy pamiętasz co tam się wydarzyło? (…) Chociaż Jezus był Synem Bożym, był posłuszny swoim ziemskim rodzicom. Zadam Ci teraz bardzo trudne pytanie: A czy ty jesteś posłuszny swoim rodzicom? Może potrzebujesz pomocy? Pamiętaj, że zawsze o taką pomoc możesz zwrócić się do Pana Jezysa, który będąc na ziemi pokazał Ci, jak masz postępować.

Zapamiętaj: Bóg przecież powiedział: "Czcij ojca i matkę" (Mt 15.4)

Rodzinne spotkanie – Zrób

Zabawa w rodzinnego chowanego: Jezys wcale się nei ukrył przed rodzicami, ale rpzez jakiś czas oni nie mogli Go znaleźć, pomimo tego, że szukali wszędzi. Spróbujcie pobawic się w rodzinnego chowanego. Na pewno znacie zasady tej gry, ale tym razem zamieńcie miejsce zabawy. Dzisiaj zróbcie wyjątek i zamiast na podwórku pobawcie się w chowanego w domu. Ciekawe, kogo najdłużej będziecie szukać? 

Coś więcej niż książka …

"Biblia dla przedszkolaka" to nie tylko pretekst do zrozumienia podstawowych prawd wiary, poznania treści Pisma Świętego, ale też znakomita okazja do wspólnego spędzania czasu. Doskonałe pomysły na wspólne rozmowy i propozycje zabaw pomogą każdemu na przełamanie lodów i na chwilę pozwolą przenieść się do dziecięcego świata wyobraźni, kolorów, smaków i dźwięków. Wyknikną z tego o wiele ważniejsze korzyści niż dobra zabawa. Dziecko zapamięta:

  • czytałem/czytałam razem z Tatą/Mamą, 
  • tę prawdę wiary przekazali mi moi Rodzice, 
  • świetnie się wtedy bawiłem/bawiłam, 
  • mam z tego pamiątkę – doskonałe wspomnienia!

wygraj książkę w wielkanocnym konkursie

zamów na stronie wydawnictwa VOCATIO: "Biblia dla przedszkolaka"

red. tatawtarapatach