Ceny testów na ojcostwo – czym kuszą nas laboratoria?

Nawet na tak niedużym rynku jak rynek polski mamy do czynienia z dość szeroką gamą ofert testów ojcostwa. Szukając informacji w Internecie można zauważyć, że ceny są różne dlatego dla osoby podejmującej decyzję, co do wyboru laboratorium może to stanowić niemały problem.

Czym sugerować się przy wyborze danej oferty?

Po pierwsze trzeba zadać sobie pytanie, jakie badanie chcielibyśmy zlecić? Testy ojcostwa z zasady można podzielić na te wykonywane dla celów sądowych i prywatne przeprowadzane na potrzeby własne. Te drugie dzielą się z kolei na badania wykonywane na podstawie materiałów standardowych (wymazu z wewnętrznej strony policzka), próbek innych niż wymaz (np.: włosów z cebulkami) oraz testów wykonywanych w czasie ciąży.

Zdecydowanie droższe są badania wykonywane na potrzeby sądowe oraz testy przeprowadzane w czasie ciąży. Wynika to z faktu, że przy testach sądowych materiał pobierany jest w placówce medycznej w obecności świadków, a do wyniku badania dodatkowo dołączona jest ekspertyza biegłego sądowego. Natomiast testy ojcostwa w czasie ciąży wykorzystują bardzo nowoczesną i zarazem kosztową technologię, stąd cena takich badań jest nieporównywalnie wyższa niż testów po urodzeniu dziecka. Niosą one jednak ze sobą wiele korzyści szczególnie dla tych osób, którym zależy na jak najwcześniejszej informacji.

Po drugie kiedy dokonacie Państwo wyboru badania, warto dopytać dane laboratorium o szczegóły oferty. Jeśli mowa o prywatnych testach ojcostwa to tu można zauważyć bardzo dużą rozpiętość cenową. Zazwyczaj oferty z niższymi cenami zawierają w sobie wyłącznie wykonanie samego testu bez żadnych dodatkowych elementów, które de facto mogą okazać się korzystne dla niektórych klientów. Tak więc, zlecając takie badanie zwykle nie powinno się oczekiwać bezpłatnego przebadania próbki po raz drugi jeśli materiał został pobrany nieprawidłowo. W takim przypadku może okazać się, że końcowy koszt testu będzie wyższy niż gdybyśmy się zdecydowali od razu na droższe badania, ale zawierające w sobie te dodatkowe elementy. W przypadku badań z niższej półki cenowej zazwyczaj też należy doliczyć opłatę za zestaw, który służy do samodzielnego pobrania próbek. Wszelkie usługi takie jak transport kurierski, możliwość poboru materiału w punkcie pobrań są również dodatkowo płatne.

Z kolei oferty badań nieco droższych mogą zawierać w sobie wszelkie możliwe usługi dodatkowe jak np.: pobór materiału w punkcie pobrań oraz gwarancję na ponowne bezpłatne pobranie próbek. Nierzadko też takie testy wykonywane są na podstawie 24 markerów genetycznych a nie 16, co zwiększa prawdopodobieństwo ojcostwa zwłaszcza w przypadku, kiedy badany jest tylko potencjalny ojciec i dziecko. Analizując 24 markery zmniejszamy też ryzyko konieczności włączenia do badania matki, a to również wpływa na cenę testu. 

Barbara Prokurat

ekspert do spraw ustalania ojcostwa i pokrewieństwa (biegły sądowy)

testDNA Services Sp. z o.o.

Bez tytułu