Chusty do noszenia niemowląt

http://www.kangurkowo.pl/

Noszenie dzieci w chuście jest znane od najdawniejszych czasów i pojawia się w wielu kulturach. Zwyczaj ten jednak odszedł w zapomnienie wtedy, gdy w roku 1733 zaprojektowano pierwszy wózek… Po wielu latach jego świetności, coraz więcej osób postanawia jednak powrócić do naturalnego sposobu noszenia dziecka. Ludzi ci używają do tego materiałowej chusty. Co sprawia, że tak wielu rodziców decyduje się na ten wybór? Jakie są zalety związane z chusto – noszeniem i jak wpływa ono na rozwój dziecka?

Dlaczego warto nosić dziecko w chuście? 

  1. Dajemy dziecku poczucie bezpieczeństwa i bliskości. Jest to niezwykle ważne dla jego prawidłowego rozwoju; szczególnie w przypadku noworodków, dla których nowo odkryty świat wciąż jest obcy – dobrze mu znany odgłos bicia serca mamy działa na niego kojąco i pozwala odkrywać nową rzeczywistość bez jednoczesnego poczucia zagrożenia.
  2. Prawidłowo ułożone w chuście– dziecko zachowuje fizjologiczną pozycję. Naturalne, łukowate wygięcie kręgosłupa noworodka (kifoza) i ugięte nóżki (odpowiednio podkurczone i rozchylone) – jest to prawidłowe ułożenie ciała dla rozwijającego się niemowlęcia, które możemy zagwarantować mu poprzez noszenie w chuście. Dzięki temu kręgosłup maleństwa nie jest narażony na  zbyt wczesne próby „wyprostowania”.
  3. Podczas noszenia w chuście mama ma możliwość dyskretnego karmienia. Jak wiadomo, nie zawsze jesteśmy w stanie znaleźć odpowiednio przystosowane do karmienia miejsce – dzięki chuście mamy możliwość swobodnego nakarmienia dziecka – nawet w miejscu publicznym nie będzie ono zauważalne.
  4. Chusta pozwala na zabieranie ze sobą dziecka we wszystkie miejsca, gdzie z wózkiem trudno byłoby nam się udać. Noszone w chuście dziecko znajduje się blisko ciała rodzica, dzięki czemu łatwiej jest zabrać je na wycieczkę, do samolotu, czy pokonać wysokie schody.
  5. Nosząc w chuście, rodzic ma wolne ręce, dzięki czemu jesteśmy w stanie wykonywać chociażby obowiązki domowe, jednocześnie będąc w stałym kontakcie ze swoim dzieckiem.
  6. Dzieci noszone często mniej płaczą – dzieje się tak, ponieważ łzy często są jedynie domaganiem się bliskości, a zapewnienie tej potrzeby ułatwia chusta. Będąc blisko, rodzic uczy się także lepiej rozumieć sygnały wysyłane przez niemowlę, przez co interpretuje je poprawnie, dając dziecku mniej powodów do płaczu.
  7. Chustonoszenie pomaga w tworzeniu się silnej więzi między rodzicami a dzieckiem. Ułatwia także utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała, dlatego zalecia się noszenie wcześniaków w chuście.

Najczęściej wybierane rodzaje chust

http://www.kangurkowo.pl/

Chusty wiązane – długi pas materiału, którym owijana jest osoba nosząca wraz z dzieckiem. Jest najbardziej wszechstronnym typem – pozwala na noszenie w kilkunastu pozycjach. Wśród chust wiązanych wyróżniamy: elastyczne i tkane. Elastyczne lepiej przylegają do ciała, dzięki czemu doskonale nadają się do noszenia noworodków, natomiast chusty tkane pozwalają w wygodniejszy sposób nosić starsze, cięższe dzieci.

Chusty kółkowe – są proste w użyciu, noszone na jednym ramieniu. Jeden koniec materiału zakończony jest kółkami, przez który przeplatany jest drugi koniec chusty. W tego rodzaju chuście możemy nosić zarówno noworodka, jak i starsze dzieci.

http://www.kangurkowo.pl/

Chusty typu „kieszonka” – również chusty na jedno ramię. Nie posiadają jednak możliwości regulacji, dlatego muszą być dobrane specjalnie do noszącej osoby. Są jednak najłatwiejszymi w użytkowaniu chustami.

Noszenie dziecka w chuście nie jest wytworem mody, lecz elementem wychowania, który towarzyszy ludzkości od tysięcy lat. Chusty są bezpieczne dla zdrowia dziecka i pozwalają nam w przyjemny sposób zaspokajać jego potrzebę bliskości z rodzicem. Warto zatem zastanowić się nad opcją noszenia dziecka blisko swojej skóry – nawet zamiennie z wózkiem.

Sylwia Kuklińska