Rola partnera podczas poszczególnych faz porodu

„Przecież to wszystko takie proste, przecież ja wszystko wiem…” – myśli każdy tata, który otoczony przed porodem mnóstwem informacji pochodzących z poradników, starszych cioć, babć … Tym bardziej wtedy, gdy informacje te zaczynają się powtarzać. W praktyce jednak bywa trochę inaczej.

Rzeczywistość z jaką spotykacie się na salach porodowych bywa różna. Często to właśnie partner odgrywa kluczową rolę dla kobiety i jest  tak zwanym” naturalnym znieczuleniem po porodu” dla rodzącej. Dzieje się  tak, jednak tylko wtedy kiedy  chęć uczestnictwa w porodzie jest obustronna.

Należy też pamiętać o tym, że jeśli mężczyzna nie będzie uczestniczył w porodzie lub kobieta nie będzie chciała jego obecności, nie świadczy o słabszej więzi między nimi.

Kluczowa w tej kwestii jest komunikacja, która z pewnością pomoże podjąć najlepszą dla Was decyzję. Jeśli zdecydujesz się towarzyszyć w porodzie przyszłej Mamie warto wiedzieć jak przebiega poród siłami natury i jak ważną rolę możesz w nim odegrać.

Podczas pobytu w sali porodowej na pewno spotkasz się z określeniem, używanym przez położne oraz lekarzy: „pierwszy, drugi okres porodu…” oraz wieloma innymi pojęciami, których możesz nie rozumieć.

Mój artykuł pozwoli Ci nie tylko uczestniczyć w zjawisku narodzin świadomie, ale i pomoże  zrozumieć to co w danej chwili czuje zarówno mama, jak i dziecko!

„Rodzę!”  –  kiedy zaczyna się poród ?

Poród  rozpoczyna się w momencie wystąpienia regularnej czynności skurczowej co 10 minut, która powoduje skracanie się i rozwieranie szyjki macicy i kończy się na dwie lub cztery godziny po urodzeniu dziecka (dwie godziny odnoszą się po porodów niepowikłanych, cztery do porodów zabiegowych) .

Okresy porodu

Pierwszy okres porodu

Mieści się w czasie od początku porodu do całkowitego rozwarcia szyjki macicy ( czyli 10cm)

Zauważymy tu dwie fazy:

  • faza utajona/ powolnego rozwierania  od 0 do ok. 3-4 cm rozwarcia 

Ta faza jest szczególnie trudną dla kobiety. Bardzo ważne jest wsparcie emocjonalne partnera. Kobieta odczuwa silnie skurcze, które niestety ciężko znosi. Rozwarcie postępuje zazwyczaj bardzo powoli co powoduje u rodzącej, wzrost frustracji i poczucia lęku. W tej fazie sama Twoja obecność  będzie kojąca. Zwykłe gesty jakie wykonasz będą liczyć się najbardziej, podanie wody do zwilżenia ust, czy pomoc w regulowaniu oddechu.

  • faza aktywna/ przyspieszonego rozwierania od ok. 4cm do pełnego rozwarcia -10cm

Ta faza wymaga Twojego skupienia, współpracy z personelem medycznym i obserwacji swojej kobiety. Skurcze będą stawały się coraz silniejsze i dłuższe.

Ta faza jest aktywną zatem nie tylko dla Twojej partnerki, ale także pozwoli wykazać się Tobie.

Twoja pomoc okaże się nieoceniona także podczas immersji wodnej, kiedy Twoja kobieta będzie potrzebowała pomocy przy zmianie pozycji, podtrzymaniu jej na piłce czy podczas siedzenia na krzesełku porodowym.

Bardzo pomocny będzie także masaż okolicy lędźwi, Twoje silne ramiona- zapewniam będą wtedy niezastąpione, ponieważ przyszła mama będzie wymagała intensywnego masażu, który będzie koił jej ból. Oczywiście pamiętajmy także o wsparciu emocjonalnym kobiety.

Drugi okres porodu

Jest to okres rodzenia się dziecka i trwa od osiągnięcia pełnego rozwarcia do momentu urodzenia się potomka.

W tym okresie również wyróżniamy dwie fazy:

  • faza spoczynku , kiedy to skurcze stają się słabsze , są mniej odczuwalne przez kobietę, jest to można powiedzieć fizjologiczny czas odpoczynku przed czekającym ją kluczowym momentem w przebiegu porodu. Najważniejsze w tym czasie jest to aby zdać się na samą kobietę, jej odczucia i zadbać aby przyjęła najwygodniejszą dla niej pozycję, nie zmuszać jej i delikatnie przypominać o odpowiednim spokojnym oddechu.
  • faza aktywna, pojawia się bezwarunkowy odruch parcia. Parcie jest czynnością odruchową i dlatego każda kobieta robi to po swojemu, dostosowując się do siły skurczu, jego intensywności oraz uczucia rozpierania. Bardzo ważne jest aby umożliwić kobiecie wybranie najlepszej dla niej pozycji rodzenia, która zapewni jej największą kontrolę nad sytuacją, bezpieczeństwo dla dziecka oraz minimalizację nieprzyjemnych doznań związanych z coraz większym uczuciem rozpierania. Faza aktywna oczywiście kończy się happy end-em czyli urodzeniem dziecka. Obecnie według najnowszych standardów opieki okołoporodowej po urodzeniu dziecko podawane jest mamie na brzuch aby zapewnić obojgu największą bliskość i możliwość przeżywania tej najpiękniejszej chwili jak najlepiej. 

Trzeci okres porodu

Obejmuje oddzielenie i urodzenie łożyska  i trwa zazwyczaj około 30 min. Nie wymaga zbyt wielu nakładu sił od kobiety, zazwyczaj zajętej w tym czasie swoim nowonarodzonym dzieckiem. 

Czwarty okres porodu

Jest czasem intensywnego nadzoru przez położną nad matką i dzieckiem. Ten czas jest poświęcony w szczególności dla Was. Jest czasem odpoczynku po wysiłku porodowym , dodam, iż naukowo jest on porównywalny do zdobycia szczytu Mount Everest , zatem czas na zasłużony odpoczynek, naukę pierwszego karmienia oraz przede wszystkim poznawania rzeczywistości na nowo!

czytaj także: Po tamtej stronie brzucha, czyli o porodzie oczami dziecka.

Justyna Popiołek
położna