Cesarskie cięcie – ucieczka od bólu?

Czy połóg mamy po cesarskim cięciu jest taki sam, jak po porodzie naturalnym? Ale zaraz, co to jest połóg?- zapyta każdy niedoświadczony tata. Dowiedz się więcej o tym, czy poród i operacja  jakim jest cesarskie cięcie, to koniec bólu z jakim radzić musi sobie mama.

Połóg to czas po porodzie, trwający zazwyczaj od sześciu do ośmiu tygodni, w którym następuje cofnięcie wszystkich zmian w ciele mamy, będących rezultatem ciąży i porodu. Obkurcza się więc mięsień macicy, który w trakcie ciąży mieścił w sobie dziecko(potrafi obkurczyć się nawet dwudziestokrotnie!), łożysko i wody płodowe. Goją się rany te na ciele mamy – po ewentualnym cesarskim cieciu i w jej wnętrzu: po odklejeniu łożyska, czy ewentualnych pęknięciach i nacięciach. Gruczoły mleczne zaczynają w tym czasie produkcję pokarmu dla Waszego maleństwa, a jajniki kończą swój urlop, znów powracając do pracy ( uzależnione jest to także od karmienia piersią)  W związku z ostatnią zmianą, kobieta może już w tym okresie zajść w ciążę i dostać pierwszą miesiączkę. Karmienie piersią może te fakty jednak odwlec w czasie, nawet na parę miesięcy. Trzeba jednak wiedzieć o kryteriach zachowania niepłodności związanej z karmieniem piersią.

Podczas porodu naturalnego, kobieta często cierpi z powodu skurczów macicy. W czasie połogu, po cesarskim cięciu, macica obkurcza się do dawnych rozmiarów. Przez to, że wcześniej, podczas zabiegu, była rozcięta, może boleć nawet tak samo, jak podczas akcji porodowej. Nie dziw się także, jeśli mama narzekać będzie na wzmożenie tego typu bólu podczas karmienia piersią. Ssanie piersi przez dziecko pobudza bowiem nie tylko laktacje, ale też obkurczanie macicy.

Połóg zwieńczony jest zazwyczaj pierwszą miesiączką. Dopinguj ją, by właśnie w tym czasie zgłosiła się na wizytę kontrolną do ginekologa, który podczas badania wykona cytologię oraz sprawdzi stan gojącej się rany.

A co dzieje się z brzuchem mamy po cesarskim cięciu? Na ogół kobiety po operacji narzekają, że wypukły brzuch utrzymuje się dłużej. Uspokój mamę tłumacząc jej, że proces obkurczania macicy, po takim porodzie, trwa nieco dłużej. Spróbuj dostrzegać każdą pozytywną zmianę w jej ciele, mówiąc głośno i wyraźnie o tym, jak świetnie wraca do formy. Należy pamiętać i zwracać szczególną uwagę na higienę okolicy rany i uważnie  obserwować proces gojenia się .

Kobiety, które w trakcie ciąży nie przybyły zbyt wiele na wadze mają szansę, już w niedługim czasie po urodzeniu dziecka, wcisnąć się w ubrania z okresu przed ciążą. Jednak mamy, które w ciąży przybyły na wadze powyżej 18 kg warto dopingować w odchudzaniu i zauważać jego efekty. Najlepszą dietą jest ta towarzysząca karmieniu piersią. Wiele matek właśnie w ten sposób gubi pozostałości z okresu ciąży. Jeśli jednak karmicie swoje dziecko butelką, warto sięgnąć do porady dietetyka, położnej, bądź fizjoterapeuty, którzy pomogą w wybraniu indywidualnie najlepszej aktywności fizycznej.

A jak to jest z bólem po cesarskim cięciu? Cesarka pozostawia na ciele kobiety także inne znamiona poza wypukłym  brzuchem. Jeszcze długo nad linią spojenia łonowego czerwienić się będzie blizna, która przez jakiś czas może pobolewać mamę. Kiedy dokładnie? Ból sprawiać mogą mamie podstawowe czynności, takie jak: śmianie się, kichanie, wstawanie z pozycji leżącej, czy siedzącej. Mama nie powinna także dźwigać! Organizm nie zawsze ostrzeże mamę bólem, a przy dźwiganiu ciężarów większych niż 3 kg mogą pojawić się komplikacje. Jeśli tylko jest to możliwe staraj się podawać mamie malucha do karmienia, nie pozwól jej podnosić nic ciężkiego z ziemi, składać łóżka, czy znosić wózka po schodach! Przypominaj także o tym, by okolice rany traktowała w szczególny sposób, przemywając je wodą z mydłem podczas każdej kąpieli. Możesz także zachęcić kobietę do częstych spacerów. Długotrwałe przebywanie w pozycji leżącej może doprowadzić do powstania zrostów po operacji, dlatego nawet jeśli w trakcie chodzenia towarzyszy jej ból, udostępnij partnerce swoje silne ramię, ale nie pozwól się poddawać!

Połóg zarówno po porodzie naturalnym, jak i po cesarskim cięciu, to 6 tygodni polegających na dochodzeniu kobiecego ciała do normy. Zmiany hormonalne, zmiany psychiczne i fizyczne to procesy, które niewątpliwie odbierać musisz z dużą dawką cierpliwości. Cesarskie cięcie nie uchroni mamy przed bólem. Sama metoda być może szybciej pozwoli wam zobaczyć się z maleństwem, jednak czas połogu jest dla kobiety dość męczący. Warto przedyskutować z partnerką sposób, w jakim Wasze dziecko ma przyjść na świat i pamiętać , że cięcie cesarskie to nie zabieg, to operacja obarczona takimi samymi komplikacjami jak każda inna. Dlatego decyzja powinna być rzetelnie podjęta, mająca na celu dobro zarówno matki i dziecka. Warto też uświadomić sobie ogrom przeciwności, jakie stawiać może kobiece ciało w czasie, kiedy trzeba będzie zajmować się maluchem.

konsultacja z położną Justyną Popiołek

red.tatawtarapatach