Ciemieniucha u niemowląt


ciemieniucha
Czasami mimo perfekcyjnej pielęgnacji skóry niemowlęcia, rodzice mogą zauważyć na główce łuszczące się białe płatki, które z czasem żółkną i mogą pokryć główkę maleństwa nieestetyczną skorupką. Jest to tak zwana ciemieniucha- jeden z objawów łojotokowego zapalenia skóry. 

Przyczyny

Ciemieniuchą nazywa się tłuste żółte łuski przyklejone do skóry głowy, które najpierw pojawiają się w miejscu ciemiączka, ale mogą występować na całej skórze głowy. Nie jest to choroba, ale raczej problem czysto estetyczny, któremu rozwojowi należy zapobiec, ponieważ uniemożliwia skórze oddychanie. Spowodowana jest nieprawidłową pracą gruczołów łojowych skóry. Najczęściej ciemieniucha występuje u niemowląt miedzy 4 tygodniem a 6 miesiącem życia, głównie ze względu na to, że po porodzie przez jakiś czas w organizmie dziecka krążą nadal hormony matki, w skutek czego gruczoły łojowe pracują zbyt intensywnie wytwarzając w nadmiarze łój łączący się ze złuszczającym naskórkiem. Rozwojowi ciemieniuchy sprzyja pot, dlatego najlepiej jest zaopatrzyć dziecko w przewiewną, bawełnianą czapeczkę. Jeśli dziecko znajduje się w pomieszczeniu, powinno unikać się nakryć głowy, które mogą powodować przegrzanie główki.

Jak walczyć z ciemieniuchą

Zlikwidowanie ciemieniuchy nie jest zabiegiem trudnym, ale wymaga systematyczności w działaniu. Należy rozpocząć od zmiękczenia zmian, w tym celu na kilkadziesiąt minut przed kąpielą powinno się posmarować główkę dziecka oliwką dla niemowląt i przykryć watą i nałożyć czapeczkę. Taki kompres rozgrzeje skórę, co przyspieszy rozmiękanie ciemieniuchy a także zabezpieczy oczy dziecka przed zatarciem oliwką. Kiedy łuski na głowie zmiękną można wyczesać miękką szczoteczką, te które uda się usunąć. Następnie należy umyć główkę delikatnym szamponem. W zależności od nasilenia zmian takie zabiegi można powtarzać co 1 – 2 dni, aż do czasu kiedy łuski całkiem znikną. Oprócz miękkiej szczoteczki do włosów możne użyć zwykłej twardej szczoteczki do zębów, bądź gęstego grzebienia. Pamiętaj, żeby nie zdrapywać ciemieniuchy na sucho. Kiedy kuracja zwykłą oliwką okazuje się niewystarczająca możecie sięgnąć do specjalnych preparatów dostępnych bez recepty, które oprócz działania hamującego nadmierne wydzielanie łoju, dodatkowo nawilżają skórę. Są to np. Olejuszka produkowana przez Skarb Matki, Krem na Ciemieniuchę firmy AA Therapy, DENTINOX Cradle Cap Szampon na ciemieniuche, czy Klorane Bebe – Żel Zmiękczający Na Ciemieniuchę. Jeśli ciemieniucha jest dość duża należy skonsultować się z lekarzem, który przepisze specjalne preparaty, które ograniczą wytwarzanie łoju i przyspieszą regenerację naskórka. W takim przypadku należy stosować się do zaleceń lekarza. Walka z ciemieniuchą, w zależności od intensywności jej przebiegu może trwać od tygodnia nawet do miesiąca i dłużej.

Kiedy potrzebna jest konsultacja z pediatrą

  • Jeśli ciemieniucha zaatakuje większe partie ciała, zwłaszcza skórę na twarzy i brwiach, szyi, pod pachami, a nawet skórę krocza i okolic pośladków.
  • Kiedy zmiany są trudne do usunięcia i skorupka na główce jest wyjątkowo twarda. Wówczas okazać się może, że kuracja oliwką może nie wystarczyć i konieczne jest zastosowanie odpowiedniego leku.
  • Jeśli dziecko drapie się w okolicach zmienionych chorobowo, może świadczyć to o tym, że jest to atopowe zapalenie skóry, ciemieniucha bowiem nie powoduje objawów swędzenia.
  • Kiedy skóra głowy jest zaczerwieniona – może to oznaczać zakażenie bakteryjne, które wymaga odpowiedniego leczenia.
  • Jeśli epizody te powtarzają się co kilka tygodni – być może konieczne okaże się zastosowanie leku.
  • Jeżeli mimo prawidłowej pielęgnacji, żółte łuski w ciągu dwóch tygodni nie chcą zniknąć !!!

red. MG

konsultacja z  położną

Katarzyna Półtorak

baner Katarzyna Półtorak położna