Co pije niemowlę?

Niezależnie od pory roku, nawet tym najmłodszym chce się pić. To jednak, w jaki sposób i co dziecko pije, zależy od obecnego karmienia niemowlęcia. W inny sposób zaspokaja się pragnienie dziecka karmionego piersią, a w inny to, które karmione jest mlekiem modyfikowanym. Przy wyborze napoju, jaki podacie swojemu dziecku warto pamiętać o tym, że to Wy – rodzice kształtujecie jego gust kulinarny. „Programujecie” malucha przez co w przyszłości będzie wybierał pewne określone smaki, do których przyzwyczaja się w dzieciństwie.

Karmienie piersią

WHO – Światowa Organizacja Zdrowia zaleca karmienie piersią jako „jedyne” i „prawidłowe żywienie dziecka w pierwszych miesiącach jego życia”. Mleko matki zaspokaja wszystkie potrzeby żywieniowe dziecka w pierwszych 6 miesiącach życia, nie trzeba więc dziecka dokarmiać ani „dopajać”. Skład mleka kobiecego jest unikalny, dostosowany do potrzeb dziecka, zaspokaja głód i pragnienie nawet do drugiego roku życia.

Czytaj więcej: Karmienie piersią – mała encyklopedia tatyRozszerzanie diety dzieci karmionych piersią

Karminie mlekiem modyfikowanym

Sztuczne mleko jest gęstsze od mleka matki. Nie należy go jednak rozwadniać, jeśli malucha męczy pragnienie. Mieszankę zawsze należy przygotowywać w sposób opisany na opakowaniu. Choć do czwartego miesiąca życia zaleca się karmienie dziecka wyłącznie mlekiem, w razie potrzeby ugaszenia pragnienia podaje się kilka napojów w zależności od sytuacji. „Dopajanie” dziecka istotne jest także wtedy, gdy maluch ma problemy z wypróżnianiem.

Czytaj więcej: Karmienie „butelką” – schemat żywienia w 1 roku życia

Ile maluch powinien pić w ciągu doby?

Dziecko od urodzenia do dwunastego miesiąca życia powinno wypijać 100-150 ml płynu na kilogram masy ciała dziennie.

Herbatki instant

Zazwyczaj bardzo smakują maluchom. Rodzice cenią granulkowe herbatki z przyczyn praktycznych, są bowiem bardzo proste w przygotowaniu. Jednak nawet na ich opakowaniu producenci apelują by nie nadużywać ich przy dopajaniu najmłodszych. Powodują nie tylko próchnicę, ale także uzależniają. Dlaczego? Wystarczy spojrzeć na ich skład. Młody organizm podświadomie wybiera rzeczy słodkie. To właśnie jest powodem możliwego uzależnienia. Roczny maluch może wypić dziennie nie więcej niż jeden kubek takiego napoju.

W herbatce z kopru włoskiego znajduje się „aż” 3,4% wyciągu z kopru włoskiego, w herbatce rumiankowej- rumianku jest ok. 3,2%, a w napoju (to chyba dobre określenie) o smaku maliny z dziką różą, soku malinowego i wyciągu z dzikiej róży jest równo po 1,5%. Intrygująca wydawać się może zatem reszta składu herbatek dla niemowląt. Pewnych rzeczy lepiej jednak nie wiedzieć … Herbatki dla najmniejszych dzieci słodzone są nie tylko glukozą, ale i cukrem, czasem nawet karmelem! Czy to potrzebne? Skoro składniki nadające smak herbatce, czyli wyciąg z rumianki, kopru włoskiego, melisy, dzikiej róży i wiele, wiele innych, to jedynie 3% składu herbatki, oznacza to, że pozostałe 97% stanowi praktycznie sam cukier.  W ich sąsiedztwie często znajduje się także regulator kwasowości, lub aromat, oczywiście identyczny z naturalnym.

Jeśli nie herbatka instant, to co?

Najlepiej woda. Sprawdzona woda źródlana niskozmineralizowana i przegotowana może być podawana dziecku w każdej sytuacji. Wartości energetycznej doda jej glukoza, którą dosypuje się w niewielkich ilościach (ok. 1 płaska łyżeczka / 100 ml wody).  Niemowlęciu zaparzyć można także rumianek i podać przygotowany napój rozcieńczony wodą. Niektóre niemowlęta są na niego uczulone, warto więc przed podaniem herbatki skonsultować swój wybór z lekarzem pediatrą. Melisa działa na malucha uspokajająco, dlatego jeśli nie ma takich zaleceń, lepiej nie poić nią malucha. W przypadku kolki, niemowlętom karmionym mlekiem modyfikowanym podać można niesłodzoną herbatkę z kopru włoskiego (dziecku karmionemu piersią podaje się w takich sytuacjach specjalne krople, które przepisze Wam w razie konieczności lekarz pediatra; herbatki nie podaje się, by nie oduczać dziecka ssania piersi).

Przy rozszerzaniu diety niemowlęcia kilkumiesięcznego podaje się także (dzieci karmione piersią – 7 miesiąc; dzieci karmione mlekiem modyfikowanym – 5 miesiąc).:

  • herbatki wieloowocowe, 
  • soki przecierowe – najlepiej z jabłka, dyni, marchewki.

Są one zazwyczaj słodzone, dlatego warto dawkować maluchowi przyjemność ich picia. Jeśli sok, lub herbatkę przyrządzacie sami, warto (jeśli jest taka konieczność) osłodzić ją bardzo niewielką ilością gluzkozy. 

Około 12 miesiąca życia do płynnej diety malucha wprowadzić można kefiry, jogurty, domowe kompoty bez cukru (oprócz rabarbarowego) .

Nie zaleca się jednak podawania maluchom zwykłej, czarnej herbaty, która zawiera szkodliwą dla nich tainę, działa pobudzająco, utrudniając wchłanianie witaminy C i żelaza, hamując przy tym przyswajanie wapnia. Szkodliwe są także napoje gazowane zawierające mnóstwo cukru, barwników i sztucznych konserwantów zupełnie nie potrzebnych takiemu maluchowi!

Podgrzane, czy chłodne?

Po ukończeniu przez dziecko pół roku, nie ma już konieczności podgrzewania napojów – wystarczy temperatura pokojowa. Starszym dzieciom można także podawać napoje schłodzone, ale bez lodu.

red. DRG