Co tam masz? Kilka słów o sztuce segregacji, przechowywania i porządku

Szafę otwierasz z obawą o to, czy coś nie wysypie Ci się na głowę. Każdy z rodziny ma mnóstwo super potrzebnych przedmiotów, z którymi nie może się rozstać? Ich ilość rośnie, rośnie, aż … w końcu skończy Wam się tlen, a mieszkanie po sam sufit napełnią rzeczy, które nie wiadomo gdzie i nie wiadomo jak przechowywać.

Kiedy wybieracie się na spacer, wszystko dosłownie wysypuje Wam się z dziecięcej torby. Tego już za wiele! Jeśli nie macie pomysłu na to jak składować Wasze przedmioty: czy to w domu, czy przy wyjeździe, lub wyjściu na spacer i w gości skorzystajcie z naszych praktycznych wskazówek.

Przede wszystkim – tematyczna segregacja!

Kiedy słyszycie: „Kochanie przynieś mi klucze z mojej torebki” dostajecie białej gorączki? Wszyscy dobrze wiemy jak wygląda damska torebka. Podobnie jest niestety z damską szafą. „Nie mam się w co ubrać” wypowiadane przez kobietę stojącą przed stertą ubrań, lub kupowanie setnej pomadki ochronnej do ust „bo z tamtą coś się stało, chyba się skończyła” (albo zgubiła!). Po tygodniu z rumieńcem na twarzy odrywanie tej „zgubionej” w jednej z kieszeni. Takie sytuacje mógłbyś wymieniać bez końca …

Z czego to wynika? Z bałaganu. Człowiek, który nie segreguje – nie wie co posiada – niech od dzisiaj stanie się to Waszym credo. Tematycznie poukładane ubrania, kosmetyki, narzędzia, akcesoria domowe sprawią, że:

  • miejsca w Waszym domu przybędzie,
  • na zakupach stwierdzicie, że nie potrzebujecie „tego i tamtego” ponieważ już to macie!

Odpowiednia segregacja sprawi także, że sytuacji, w której nagle potrzebujecie „czegoś bardzo ważnego” nie będziecie musieli przekopywać całej szafy w celu znalezienia tego dobrze ukrytego „skarbu”.

1

Może mapa?

Aby znaleźć zakopany „skarb” w dziecięcych bajkach piraci zawsze używają mapy. Co Wam będzie potrzebne? Jeśli w waszym mieszkaniu rządzi bałagan najprawdopodobniej będzie to również mapa. Jeśli jednak wybierzecie inną drogę – porządek, wystarczy umiejętność czytania, lub intuicyjne rozpoznawanie wzorów.

2

Co mam wybrać do przechowywania i segregacji?

Możesz wybrać pudełka, lub worki. Najlepiej, by miały one określony wzór –  nie były gładkie. Gładkie pudełka można opisać. Jednak jeśli posiadacie np. głęboką szafę i ustawicie pudełka w rzędach na nic Wasze starania. Po pewnym czasie znów zagości u Was bałagan.

pageJeśli jesteście wzrokowcami, wzór pomoże Wam znaleźć to, czego szukacie. Chowając przedmioty w pudełkach, lub workach o określonym wzorze, możecie dopasować go do:

  • zawartości ((kolorystycznie, pod względem wzoru, lub np. wybrać wzór w gwiazdki, jeśli wewnątrz znajdują się ozdoby na świąteczne drzewko),
  • wielkości przechowywanego przedmiotu,
  • tematyki, z jaką związane są przechowywane przedmioty.

Worki i pudełka mogą być podpisane. Jeśli wzór nie jest dla Was żadnym ułatwieniem, napis na materiałowym „przechowywaczu” na pewno podpowie Ci „co tam masz”.

Narzędzia do sortowania i przechowywania – nie muszą być nudne!

Szarobure pudła, folie, które się drą, worki „po czymś” – to wszystko sprawia, że aż wstyd otworzyć szafę przy kimś z zewnątrz. Mimo, że panuje w niej porządek, nie jest ona czymś czym szczyci się Wasza rodzina. Szafa – to raczej tajemnica, której nie chcecie nikomu zdradzać!

Nie musi tak być!

Na rynku znajdziecie mnóstwo wzorów, które ubarwią Wasze mieszkanie, szafę, torebkę, czy dziecięcy wózek. Prezent podarowany w takim „przechowywaczu” to jak … prezent w prezencie. Zwykłą torbę prezentową każdy wyrzuca (czasem składuje w szaroburym pudle – „na następny rok”). Piękny „przechowywacz” można wykorzystać na co dzień. Jako worek do segregacji swoich rzeczy, kosmetyczkę, element wystroju wnętrza, opakowanie na prezent, worek na rzeczy dziecka (zarówno Malucha – schowacie w nim pieluszki i chusteczki nawilżane, lub Starszaka – np. na strój do gimnastyki, akcesoria na plastykę) i wiele, wiele innych sposobów.

Czy potrzebuję rzeczy ładnych?

Segregacja i porządki to temat uznawany w męskim świecie za banał i coś zbędnego – „to babska rzecz”. Pamiętaj jednak, że piękne i starannie wykonane przedmioty wzbogacające nasze otoczenie, lub wnętrze poprawiają nam nastrój, nawet jeśli na co dzień nie zdajemy  sobie z tego sprawy. Dotyczy to często kobiet, jednak przyznaj, czy i ty nie uśmiechniesz się widząc ulubioną bieliznę Twojej żony w worku o nazwie „gatki Agatki”?

catsCo tam masz?

Majtochy w grochy, rajstopki na małe stopki czy pantalony przyszłej żony? A Ty co masz w swoim worku?

Jeśli za coś płacisz, dobrze by było, by „to coś” było warte Twoich pieniędzy. Po co wydawać kilkanaście, lub kilkadziesiąt złotych na pudło, które się rozerwie, nudne platiko-przechowywacze, które goszczą w szafie każdego.

Jeśli kupujesz i płacisz – dopasuj swój „przechowywacz” do siebie, lub osoby, której dasz go w prezencie.

W dobrym sklepie, oferującym produkty hand-made możesz wybrać rodzaj tkaniny, wzór, wielkość, a nawet napis na worku. Spersonalizowanie wyglądu jest szczególnie ważne, jeśli dajesz komuś prezent. Pamiętaj – opakowanie to połowa sukcesu!

fot. źródło: dgp / produkty od: Co tam masz?

red. DRG