Czas pożegnać pieluchę!

Każdy rodzic z utęsknieniem czeka na ten szczególny moment, w którym jego dziecko pożegna pieluchy i nauczy się korzystania z nocnika, albo nakładki na sedes.

W jakim wieku?

Na to jednak potrzeba czasu. To prawda, że zdarzają się maluchy 8 – 10 miesięczne, które mamy sadzają na nocniku. Jednak w tym wieku najczęściej załatwienie się dziecka do nocnika jest po prostu uchwyceniem momentu, w którym dziecko się załatwia. Do samodzielnego informowania o potrzebach fizjologicznych niezbędna jest, bowiem dojrzałość układu nerwowego takiego szkraba. Najczęściej pożegnanie z pieluchą następuje w wieku 2 – 2, 5 roku, chociaż zdarzają się również szkraby 1,5 roczne, które chodzą już bez pieluszki. Wszystko jest sprawą indywidualną. Możemy zacząć naukę, kiedy dziecko już pewnie siedzi, chociaż wtedy potrwa ona dużo dłużej, niż nauka np. 1,5 rocznego czy 2-letniego brzdąca. Sami wybierzcie moment, jaki waszym zdaniem jest odpowiedni. I pamiętajcie, że najlepsza porą na taką naukę są ciepłe miesiące.

Nauka „nocnikowania”

Co zatem robić, żeby przekonać brzdąca do korzystania z nocnika? Oto kilka porad:

 • Kupujemy nocnik – wybierzcie się z maluchem na wspólne zakupy i wybierzcie nocnik, który będzie odpowiadał zarówno Wam, jak i dziecku. Jeśli dziecko nie lubi hałasu nie kupujcie tego z melodyjką, bo możecie dziecko najzwyczajniej przestraszyć. Wy wybierzcie rozmiar, a maluch niech wybierze np. kolor.
 • Zapoznajmy się z nocnikiem – kiedy już zakupiliście nocnik należałoby wytłumaczyć dziecku, do czego on służy. Chociaż na początku maluch nie będzie wiedział, o co Wam chodzi nie poddawajcie się i tłumaczcie mu, do czego służy nocnik. Może w tym pomóc sadzanie na niego misia lub lali.
 • Ja siadam na nocniku – kolejny krok to nauczenie dziecka siadania na nocniku. Początkowo może to być siadanie w pieluszce, a z czasem, kiedy się przyzwyczai pieluchę usuwamy.
 • Stałe pory na nocnik – dzieci uwielbiają schematy i uporządkowanie w życiu, wykorzystajmy to. Zacznijmy od sadzania dziecka na nocnik rano po przebudzeniu, po posiłku, czy przed kąpielą. Sami wiecie najlepiej, kiedy wasze dziecko załatwia swoje potrzeby fizjologiczne i starajcie się posadzić je wtedy na nocnik.
 • Uczę się od rodziców – dla dziecka rodzice to autorytet, przynajmniej do pewnego okresu w jego życiu. Ale maluch zawsze chce naśladować starszych. Pozwólmy mu, zatem niech podpatrzy jak mama, tata czy starsze rodzeństwo korzysta z toalety. Pozwoli mu to zrozumieć, do czego ona służy.
 • Jest mi mokro – przychodzi pora na intensywny trening. Ściągnijcie dziecku pieluchę jednorazową i pozwólcie odczuć dyskomfort, kiedy się zsiusia do majtek. W zimniejszych miesiącach możecie zastosować pieluchę tetrową, a w cieplejszych same majtki. Kiedy dziecko załatwi się zobaczy, że jest mu mokro. Zmieńcie maluchowi odzież tłumacząc przy tym, że jak zawoła, to nie będzie musiało chodzić w mokrych majteczkach. Jeśli Wasza pociecha jest gotowa na zmiany, to sami zauważycie, że pierwszego dnia będzie załatwiać się właściwie tylko do majtek, drugiego zacznie informować, albo wyraźnie dawać znać, że ma mokro. A trzeciego siku częściej trafi do nocnika niż do majtek. Oczywiście pytajcie dziecko czy nie chce siusiu, i nie strofujcie, jeśli zasika kolejne majtki. Ono potrzebuje czasu żeby zrozumieć, że suche majtki są związane z informowaniem, że chce się załatwić. Niektóre dzieci potrzebują na to 3 dni inne tygodnia. Jeśli jednak zauważycie, że mimo kilku dni nauki maluch nie sygnalizuje swoich potrzeb, wróćcie do pieluch i odłóżcie naukę na jakiś czas.
 • Nie chcę nocnika – jeśli Twoje dziecko nie chce siadać na nocnik może warto kupić mu specjalną nakładkę na sedes. Może woli się uczyć na normalnej ubikacji, pozwól mu na to.
 • Zrobiłem siusiu myję ręce – od początku ucz dziecko, że po każdym korzystaniu z nocnika albo toalety należy umyć ręce. Postaw podstawkę przy zlewie, żeby samo dosięgało do kranu, powieś ręcznik w zasięgu jego rąk. Zobaczysz jak szybko nauczy się nowej czynności. A Ty oprócz tego, że uczysz dziecko zachowywania higieny, to przy okazji robisz kolejny krok do samodzielności Twojego dziecka

Czego nie powinni robić rodzice?

Nocnik to nie zabawka – nie pozwalajcie, aby wasze dziecko traktowało nocnik, jako jedną ze swoich zabawek. Maluszek nie powinien na nim przesiadywać godzinami, czy wkładać na głowę. Jeśli tak robi to znaczy, że z nauką trzeba jeszcze trochę poczekać.

 • Nie przetrzymuj dziecka na nocniku – nie zmuszaj dziecka, aby siedziało długo na nocniku. Gdy zacznie traktować to jak przymus, zacznie się buntować i nauka będzie trwała zdecydowanie dłużej.
 • Nie gań dziecka, jeśli się zmoczy albo zrobi kupę – nauka ma się wiązać z czymś przyjemnym, a nie strachem. Przestraszone dziecko nie będzie chciało się nauczyć.
 • Nie każ dziecku prać bielizny – jeśli Twój maluch zabrudzi majtki, wytłumacz mu, ale nie każ mu sprzątać, to go zawstydzi i możesz spowodować u niego uraz.
 • Nie porównuj swojego dziecka z innymi – pamiętaj, że każde dziecko rozwija się swoim rytmem, jedno zaczyna mówić mając rok, inne trzy lata. Tak samo jest z siusianiem na nocnik, każde dziecko zrobi to, gdy do tego dojrzeje.

Drogi rodzicu pamiętaj, że w nauce korzystania z nocnika, potrzeba wiele Twojej cierpliwości i wytrwałości. Twoja chęć nauczenia dziecka i konsekwencja w działaniu pomoże Ci osiągnąć wymarzony efekt, a poświęcenie szybko przyniesie oczekiwane rezultaty.

Katarzyna Półtorak

położna

baner Katarzyna Półtorak położna