Czy idealne nianie istnieją tylko w filmach?

Coraz częstszym oraz coraz modniejszym wyborem alternatywnej opieki nad dzieckiem jest niania.  Czym kierować się przy wyborze idealnej kandydatki? Jak nie dać się zbić z tropu przez dobre pierwsze wrażenie? Jakie triki stosować by najlepiej poznać nianię podczas pierwszej rozmowy oraz próbnych spotkań?

Niania z polecenia, czy z portalu?

Najlepiej by niania była polecana przez naszych znajomych i rodzinę – sprawdzona, uczciwa i miła. Mimo rekomendacji warto pamiętać o sprawdzeniu referencji i umiejętności naszej kandydatki. Innym, mniej polecanym sposobem jest korzystanie z portali, na których umieszcza się ogłoszenia skierowane tylko i wyłącznie do niań, bądź tych tworzących bazę opiekunek, dzięki czemu zainteresowani rodzice będą mogli kontaktować się z wybranymi przez siebie kandydatkami. 

Cechy idealnej niani

Podczas dokonywania wyboru odpowiedniej osoby powinniśmy pamiętać, że w przypadku opieki nad małym dzieckiem niezwykle ważna jest nie tylko wiedza, ale i doświadczenie. Niestety te dwie sprawy coraz rzadziej występują w parze. Idealna niania, to niania, która wie nie tylko, jak przewinąć dziecko, uśpić je, czy nakarmić, ale również taka, która potrafi pomóc w przypadku bólu brzuszka, lub w bardziej kryzysowych sytuacjach udzielić pierwszej pomocy.

Na wybór opiekunki zapewne wpłynie też wiek kandydatki. Często doświadczenie wynika z wieku oraz stażu pracy. Nie oznacza to jednak, że wśród młodszych kandydatek nie znajdziemy tej właściwej. W ekstremalnych przypadkach starsze osoby, z długim stażem pracy przeżywają "wypalenie zawodowe" okazując się najgorszym wyborem dla naszego dziecka.

Rozpoczynając poszukiwania powinniśmy wziąć pod uwagę fakt, że nie każda opiekunka będzie zainteresowana nasza ofertą. W związku z tym powinniśmy znaleźć przynajmniej kilka kandydatek. Na początku kontaktujemy się z wybranymi osobami telefonicznie. Robimy krótki wywiad pytając o:

 • wykształcenie,
 • staż,
 • oczekiwania finansowe,
 • oczekiwania co do umowy oraz godzin pracy,
 • referencje z pracy u poprzednich rodzin, lub z agencji.

Przedstawiamy własne wymagania. Tego typu rozmowa będzie dla nas pierwszym "filtrem" w morzu wielu kandydatek. Po tych pierwszych "łowach" umówmy się na spotkanie, najlepiej w naszym domu, w obecności dziecka. Warto w jego trakcie obserwować stosunek kandydatki do Malucha oraz to czy szuka z nim kontaktu.

Podczas spotkania „twarzą w twarz” warto zapytać o to:

 • jakie niania ma doświadczenie,
 • w jakich warunkach pracowała u poprzednich rodzin,
 • dlaczego ta współpraca została zakończona,
 • co należało do jej obowiązków w poprzedniej pracy,
 • czy praca jako niania jest jej jedyną pracą,
 • czy opiekowała się jednym dzieckiem, czy również jego rodzeństwem,
 • jak radziła sobie w różnych sytuacjach (płacz za rodzicem, niechęć do zabawy, histeria, płacz bez przyczyny, niechęć do jedzenia, złe samopoczucie, gorączka, zachłyśnięcie itp.),
 • czy opiekowała się dziećmi tylko w domu, czy wychodziła z nimi także na spacery,
 • jakie zabawy z dziećmi preferuje,
 • czy stosowała wobec dzieci kary.

W trakcie rozmowy możecie także przedstawić kilka historii z dnia Waszej rodziny oraz zachowań typowych dla Waszego dziecka pytając o to, jak niania zachowałaby się w danej sytuacji.

Słuchając odpowiedzi niani zwróćcie uwagę na to, czy prowadzi wyłącznie monolog, czy stara się także zadawać pytania. Osoba poważnie zainteresowana opieką nad dzieckiem sama będzie chciała poznać Was, Waszego Malucha, Wasze reguły i przyzwyczajenia chcąc się do nich dostosować, lub zaproponować ich alternatywy.

Ważną kwestią jest również dyspozycyjność i rzetelność kandydatki, ponieważ to ona będzie spędzać w Waszym domu większość czasu w trakcie Waszej nieobecności.

Nasze wymagania

Przedstawiamy również wymagany przez nas zakres obowiązków. Musimy określić:

 • czy szukamy osoby, która poza opieką nad dzieckiem będzie też sprzątać i gotować (wtedy automatycznie wzrasta stawka dzienna; pamiętajmy jednak, że obarczając opiekunkę dodatkowymi obowiązkami doprowadzamy do tego, że będzie ona zmuszona podzielić swój czas pracy na wszystkie czynności, a więc przeznaczy go znacznie mniej dla naszego dziecka,
 • czy niania może wychodzić z dzieckiem na dwór,
 • czy podczas opieki nad dzieckiem może spotykać się z osobami trzecimi, lub rozmawiać przez telefon komórkowy,
 • czy podczas opieki nad dzieckiem może palić papierosy,
 • że podczas zajmowania się Maluchem nie może spożywać alkoholu itp.

Po dokonaniu wyboru najlepiej zaprosić opiekunkę na kilka spotkań próbnych. W ten sposób chociaż częściowo dowiemy się jak niania radzi sobie z dzieckiem, jakich metod używa w poszczególnych sytuacjach i czy metody te odpowiadają naszym wymaganiom.

Mniej ufni rodzice decydują się na zamontowanie w domu kamer. Pamiętajmy, że dla dobra dziecka mamy do tego prawo, jednak w dobrym tonie jest poinformowanie o tym fakcie nianię. Osoba traktująca swoją pracę poważnie, rozumiejąca szczególny rodzaj odpowiedzialności, którą powierzają jej rodzice, oraz która nie ma nic do ukrycia nie powinna mieć nic przeciwko tego typu kontroli.

Marta Obłąkowska