Czy na pewno wiecie o nich wszystko – krótka lekcja o kobiecej anatomii

Niezależnie od tego czy staracie się o dziecko, czy wręcz przeciwnie potomstwa wolelibyście na razie uniknąć, pewnych informacji o kobiecej anatomii po prostu nie można nie wiedzieć. Jak to działa, gdzie wędruje to, co z Ciebie ucieka, co dalej się z tym dzieje … Pod tym względem kobiece ciało pełne jest tajemnic, jednocześnie stanowi mechanizm, w którym ma szansę powstać nowe życie …

Narządy płciowe kobiet składają się z:

  • narządów wewnętrznych (parzyste jajniki, jajowody, macica) oraz,
  • narządów zewnętrznych (pochwa, parzyste, większe i mniejsze wargi sromowe, łechtaczka, wzgórek łonowy).

Czy wiesz, że …

  • Jajniki pełnią w organiźmie kobiety wiele funkcji. Oprócz oczywistej – produkcji hormonów, odpowiadają także za przemianę  metaboliczną organizmu kobiety. W układzie rozrodczym pełnią skomplikowaną rolę. Są magazynem oraz narządem, w którym dojrzewają pęcherzyki ze znajdującymi się wewnątrz komórkami jajowymi. 
  • Przychodząca na świat dziewczynka ma ok. 400 000 komórek jajowych, potem z rozpoczęciem owulacji, co miesiąc ubywa kilkadziesiąt komórek. W końcu wśród dojrzewających pęcherzyków, wykształca się ten jeden z dojrzałą komórką jajową zdolną do zapłodnienia.
  • Jajowody są drogą transportu komórek jajowych i plemników, także miejscem,  w którym dochodzi do zapłodnienia. Tam dochodzi do rozwoju zarodka przez pierwsze 5, 6 dni zanim znajdzie się on w jamie macicy.
  • Zapłodnienie następuje w jajowodzie, gdzie dojrzała komórka jajowa spotyka się z plemnikami mężczyzny. Jeden z nich wnika do jej wnętrza łącząc swój materiał genetyczny z materiałem genetycznym komórki jajowej. Jest to możliwe raz na 28 dni, w fazie owulacyjnej cyklu miesięcznego.

Czytaj więcej: Udało się!

red. DRG