Czy warto chodzić do szkoły rodzenia?

Szkoła rodzenia … iść, czy nie iść … którą szkołę wybrać, która szkoła będzie dla nas najlepsza?? – oto jest pytanie! 

Czego najczęściej boją się rodzice?

Ciąża jest niewątpliwie pięknym i istotnym momentem w życiu każdej kobiety i jej rodziny. Jest to czas, w którym dominuje uczucie szczęścia, ale i też uczucie niepewności i niepokoju. Obawa wynika z lęku przed tym co nieznane. Wiele mam zadaje sobie pytania, czy ciąża będzie przebiegać prawidłowo, jak to będzie w czasie porodu, czy da sobie radę i czy mocno będzie bolało.

Niepewnością jest również fakt przybierania nowej roli, roli rodzica, nauczyciela, opiekuna. W momencie gdy stajemy się rodzicami bierzemy 100% odpowiedzialność za nowo narodzonego człowieka. Kobieta musi wiedzieć, że dziecko zmieni całe jej dotychczasowe życie oraz życie jej rodziny. Zarówno kobieta jak i jej partner otrzymują niepowtarzalną życiową rolę – rolę rodzica. Ciążę można porównać do wędrówki poprzez nieznany dotąd ląd, który co rusz ukazuje swoje piękno, magię i skarby. To ta wędrówka sprawi, że kobieta będzie na tyle oczarowana, iż będzie chciała w tym świecie pozostać na zawsze. Sam poród będzie dla Was jak odkrycie najpiękniejszego zakątka na całej Ziemi. Szkoły Rodzenia powstały po to, aby Tobie i przyszłej Mamie było łatwiej przejść przez tą trwającą dziewięć miesięcy wędrówkę!

Po co właściwie uczęszczać do szkoły rodzenia?

  • Podstawowym założeniem szkół rodzenia jest należyte przygotowanie do porodu, połogu i opieki nad noworodkiem. Również w czasie zajęć kobiety ciężarne uczone są ćwiczeń usprawniających. Pamiętać należy iż nie tylko istotne jest przygotowanie się od strony teoretycznej, ale także od strony praktycznej.
  • Dzięki możliwościom odbywania porodu wraz z osobą bliską zrodziła się również potrzeba szkolenia osób towarzyszących. Szkoły rodzenia pokazują w jaki sposób być aktywnym wsparciem dla rodzącej. Uczy się jak masować, jakie ćwiczenia wykonywać wspólnie z rodzącą na sali porodowej, jak do niej mówić, jak ją dotykać, jak przywitać się z maleństwem.
  • Uczestników szkół rodzenia informuje się jak karmić piersią, kąpać i pielęgnować dziecko.

Szkoła rodzenia = grupa wsparcia?

Dzięki takim spotkaniom przyszli rodzice nabierają wprawy i łatwiej im wypracować swoje systemy przebierania czy zmienia pieluszki. Poza tym uczęszczając na zajęcia z innymi rodzicami przez kilka tygodni można poznać wspaniałych ludzi a przyjaźnie, które się zawiązują mają posmak grup wsparcia. Rodzice wymieniają się informacjami na temat rozwoju ich maleństwa, czy jego nowych osiągnięciach. Na zajęciach można poruszać ważne tematy, można także – a nawet trzeba dzielić się swoimi obawami!

Jak wybrać właściwą szkołę rodzenia?

Wielu z rodziców ma problem dotyczący wyboru właściwej szkoły rodzenia. Nic dziwnego skoro szkół rodzenia przybywa jak grzybów po deszczu. Przede wszystkim należy kierować się programem danej szkoły rodzenia, tym co jest w stanie nam zaoferować.

  • Wiele szkól rodzenia nie porusza tematów związanych z cesarskim cieciem, karmieniem sztucznym. Tłumaczy się to tym, iż szkoła rodzenia ma przygotować do porodu fizjologicznego, ale wiadomo, że nie raz poród fizjologiczny przemienia się w patologiczny i konieczne jest wykonanie cięcia cesarskiego. Ważne jest więc aby i taki temat pojawiał się w szkole rodzenia. Rodząca będzie przygotowana do jednego i do drugiego rodzaju porodu. Powinniście też wiedzieć jak wygląda połóg oraz laktacja po cięciu cesarskim.
  • Istotnym elementem jest to kto takie zajęcia prowadzi. Dobrze jest wybrać taką szkołę, która jest prowadzona przez położną, która pracuje na sali porodowej. Często zdarza się bowiem tak, że szkoły rodzenia są prowadzone przez położne, które z tematem rodzenia mają nie wiele wspólnego. Co za tym idzie, przekazują rodzicom miliony zbędnych informacji i w obliczu porodu wielu z nich jest najzwyczajniej w świecie nieprzygotowanych. Okazuje się, że w szkole rodzenia nauczono ich tak trudnych i skomplikowanych technik oddechowych, że teraz zupełnie nie są w stanie wrócić w myślach do tego czego ich nauczono. Zdarza się, że szkoła rodzenia posługuje się tematami zastępczymi, czyli takimi które w istocie nigdy się nie przydadzą. Istotą nauki jest bowiem przekazanie ważnych informacji w jaki najprostszy sposób. Ważne jest czy informacje przekazywane są w jasny i rzetelny sposób i w jakim prawdopodobieństwie sami będziemy w stanie do nich wrócić za kilka tygodni, miesięcy.
  • Wybierajmy szkołę rodzenia, która oferuje zwiedzanie sali porodowej w szpitalu w którym chcemy rodzić. Na pierwszych spotkaniach poznajmy dobrze położną i jej zaangażowanie.
  • Wystarczy zadać pytanie – czy po zakończonym kursie istnieje możliwość kontaktu telefonicznego z prowadzącą w celu uzyskania jakiś porad. Po odpowiedzi można wyciągnąć wnioski – na ile taka położna jest zaangażowana w to co robi. Jeżeli będzie to jej pasją to będziemy mogli na nią liczyć zawsze gdy pojawi się problem.
  • Kolejnym aspektem, na który zwrócić należy uwagę są opinie innych kursantów.
  • Miłym uzupełnieniem zajęć w szkole rodzenia są zajęcia z ratownikiem medycznym, który nauczyć może nas podstaw ratowania życia. Modne jest organizowanie zajęć z przedstawicielami różnych firm kosmetycznych czy też spotkań dotyczących komórek macierzystych.
  • Zwracamy również uwagę na liczebność grupy. Uczymy się lepiej w kameralnych grupach, w takich warunkach łatwiej jest poćwiczyć np. kąpiel noworodka czy też masaż rodzącej. Łatwiej również nam zadawać pytania.

Alternatywne szkoły rodzenia!

Niekiedy zdarza się tak, że ciężarne nie mogą uczestniczyć w zajęciach szkoły rodzenia. Mowa tutaj o klasycznych spotkaniach raz w tygodniu przez 5-10 tygodni.

Związane to może być z np. z ciążą zagrożoną. I dla takich Pań istnieją specjalne tzw. mobilne szkoły rodzenia. Oferują one dojazd do ciężarnych do domu. Ustala się cykl spotkań i ich czas trwania oraz tematykę. Ciężarna ma komfort, ponieważ znajduje się u siebie w domu, gdzie może leżeć i odpoczywać podczas gdy położna przekazuje jej informacje. Wszelkie ćwiczenia typu pozycje wertykalne podczas porodu pokazuje położna a ćwiczenia z zakresu opieki nad noworodkiem ćwiczy np. partner ciężarnej albo są one prezentowane przez położną. Na taką formę zajęć mogą się również zdecydować pary, które czują się skrępowane obecnością innych par i zadawaniem pytań dotyczących np. nacinania krocza, czy lewatywy.

Na pewno istotnym elementem szkoły rodzenia jest jej cena. Pamiętajmy, że wysoka cena nie musi oznaczać super podejścia i super informacji. Może być całkiem odwrotnie – im mniej zapłacimy tym więcej się nauczymy. Warto chodzić na zajęcia szkoły rodzenia, jeżeli jest to szkoła z prawdziwego zdarzenia, jeżeli osoba prowadząca ma pasję i wiedzę a przy tym umie ją przekazać w prosty sposób.

Jako położna pracująca na Sali porodowej uważam, że każda kobieta powinna uczęszczać na zajęcia szkoły rodzenia. Świadomość tego co w danym momencie dzieje się z naszym ciałem stanowi podstawę do „prawidłowego rozegrania porodu”. Pamiętajmy, że wiedza zdobyta nigdy nie idzie w las. Nie wybierajmy pierwszej lepszej szkoły. Dajmy sobie chwilkę na znalezienie tej właściwej, tej która wprowadzi Was w tą magiczną wyprawę … jaką jest poród.

Estera Chejda

położna