Czy wysyłanie dzieci na korepetycje jest skuteczne?

Z korepetycji korzysta obecnie coraz więcej uczniów i studentów. Kiedyś były one kojarzone głównie z tymi uczniami, którzy mieli spore problemy z nauką, teraz z kolei stają się jednym z niezbędnych elementów w edukacyjnej układance. Zanim jednak zdecydujesz się na zatrudnienie korepetytora, rozważ wszystkie za i przeciw.

Kiedy korepetycje to strata czasu i pieniędzy?

Czasami zdarza się, że nawet korepetycje wykupione u najlepszego specjalisty w swojej dziedzinie niczego nie dadzą. Nic na silę – jeżeli uczeń nie ma ochoty na naukę, korepetycje będą tylko stratą czasu i pieniędzy jego rodziców. Co w takiej sytuacji? Jeżeli przekonywanie o tym, jak ważna jest nauka, nie skutkuje, warto pomyśleć o kontakcie ze szkolnym psychologiem lub prywatnym gabinetem psychologicznym. Lepiej podjąć działania jak najszybciej, zwłaszcza gdy złe oceny wskazują na to, że uczeń może mieć problemy ze zadaniem do kolejnej klasy.

Korepetycje nie będą także dobre wtedy, gdy uczeń ma problemy z organizacją czasu – często wystarczy dobrze zaplanowany dzień, by znalazło się kilka godzin na naukę. Dodatkowo nie warto brać korepetycji „na wyrost”, żeby dziecko przyswoiło sobie program wyprzedzający aktualne tematy w szkole.

Dobry korepetytor poszukiwany

Korepetycje przydadzą się głównie wtedy, gdy uczeń ma zaległości w szkole lub nie opanował dostatecznie dobrze konkretnych tematów. Wtedy indywidualna praca z korepetytorem pomoże mu w nadrobieniu materiału i jego zrozumieniu tak, aby nie sprawiał on trudności także podczas sprawdzianów.

Do tematu korepetycji trzeba zatem podejść indywidualnie. Często problemy związane z nauką są głębsze, dlatego zalecany jest kontakt z psychologiem. Innym razem pomoże dobrze zorganizowany czas po szkole. W wielu przypadkach jednak korepetycje to dobra inwestycja w poszerzenie i ugruntowanie wiedzy, nie tylko z tych przedmiotów, w przypadku których uczeń ma problemy, ale też dla tych, które są jego pasją. Jeżeli szukasz korepetytorów, możesz łatwo znaleźć ich w Internecie, na przykład na korepetycje24.com.

red. tatawtarapatach