Czy jedzenie ma wpływ na zachowanie dzieci?

Czy zmienilibyście dietę waszych dzieci, gdybyście wiedzieli, że dzięki niej będą radzić sobie bardzo dobrze w szkole, będą wyciszone i szczęśliwe? Oczywiście, że tak.

Czy wiecie, że złe jedzenie jest uważane przez niektórych za główny czynnik popełniania przestępstw przez nieletnich?

A czy wiecie, że zmiany diety mogą pomóc waszym dzieciom czuć się lepiej, mieć więcej energii, pozwolą unikać nadwagi bez zmniejszania porcji?

To, czym rodzice karmią swoje pociechy i kiedy, ma na nie ogromny wpływ.  Oto kilka prostych wskazówek żywieniowych:

Wybieraj jedzenie, które dostarcza stałej energii.

Jedzenie służy dwóm celom. Dostarcza składników odżywczych potrzebnych do wzrostu i utrzymania organizmu w zdrowiu oraz dostarcza nam energii potrzebnej do wykonywania fizycznych i umysłowych czynności. Dieta, która składa się z węglowodanów złożonych i białek, powoduje stałe, codzienne uwalnianie energii do organizmu dziecka. Chroni ona przed zmęczniem, zapewnia skupienie umysłu i pomaga dzieciom pozbyć się napięcia. Dieta powinna być szczególnie bogata w węglowodany złożoneziarno z pełnego przemiału, białko i świeże owoce na śniadanie.

Jedz tak, żebyś zdążył spalić.

To prawda – śniadanie! Śniadanie jest posiłkiem, który dostarcza energii na cały dzień. Jedzenie pożywnych dań po południu i wieczorem nie jest aż tak ważne, gdyż organizm nie potrzebuje wtedy zbyt wiele energii. Spożywanie głównego posiłku, zanim dziecko osiągnie największą aktywność, uchroni je przed otyłością – pokarm dostaje się do krwi, gdzie jest spalany. Gdy dzieci jedzą duży posiłek wieczorem, a potem długo siedzą lub idą spać, pokarm powiększa zapasy tłuszczu. Gdy rodzice zaczną zwracać uwagę na to, co i kiedy jedzą ich pociechy, pozbędą się problemów z ich wagą.

Proponuję przeprowadzić eksperyment. Podawajcie swoim dzieciom jedzenie bogate w białko codziennie przez dwa tygodnie, np. jajka, mięso, ryby. Sami zobaczycie, o ile spokojniejsze i bardziej zadowolone będą i w szkole, i w domu. 

Unikaj produktów, które szybko się spalają.

Cukier i jedzenie zawierające jego oczyszczoną formę mają wyjątkowo zły wpływ na zachowanie dzieci. Wiele dzieci ma po nim zbyt wiele energii, stają się drażliwe oraz nadaktywne. Badania krwi wykazują, że to wyzwalanie energii osiąga swój szczyt bardzo szybko, a cukier we krwi dziecka spada poniżej poziomu wyjściowego, gdy ciało zmaga się z trudnościami. Dzieci mogą więc przeżywać poranny spadek aktywności, kiedy nie potrafią się skoncentrować, są leniwe i rozkojarzone.  

Unikaj składników chemicznych, barwników i konserwantów.

Środki konserwujące i barwniki w pokarmie mają złożone i indywidualne skutki. Wiele dzieci jest uczulonych na jakiś składnik pokarmowy i źle reagują na niektóre naturalne pokarmy – być może środki konserwujące i pozostałości po nich wywołują alergię na to, co dawniej można było bezpiecznie jeść.

Niektóre produkty spożywcze są niekorzystne prawie dla wszystkich dzieci. Wspomniałam już o potrzebie ogranicznia spożycia cukru, zwłaszcza w porze śniadania i obiadu. Tartazyna (E102), która jest składnikiem produktów spożywczych zabarwionych na żółto. Składnik ten może powodować u dzieci trudności w nauce, a także wystąpienie syndromu ADHD. Fosforany (zawarte w jedzeniu przetworzonym, takim jak hotdogi, hamburgery, serki i zupy w proszku) są również silnie szkodliwe.

Najprostsza i najbardziej efektywna rzecz, jaką możesz zrobić, to karmić dzieci jedzeniem zawierającym dużo białka jak najwcześniej rano – wówczas nie będą odczuwały takiej potrzeby jedzenia byle czego. Podobnie, jeśli Twoje dziecko idzie na przyjęcie, na którym królują napoje gazowane, ciastka, torty, ciastka czy lizaki, nakarm dziecko w domu czymś wartościowym, aby zminimalizować ubytek na jego zdrowiu.

Nie przestawiaj się zbyt radykalnie na inny styl życia, ponieważ dla dziecka będzie to przeżycie emocjonalne. Ustal sobie pewien program i wprowadzaj go w życie stopniowo, ale konsekwentnie.

Powodzenia!

Karolina Krawczak

psycholog

Literatura:

Biddulph, S. (1997). Sekrety szczęśliwego dzieciństwa. Dom Wydawniczy REBIS: Poznań.