Densytometria – diagnostyka osteoporozy

Osteoporozę wykrywa się na podstawie przeprowadzanych u pacjentów specjalistycznych badań, w tym także tych o charakterze profilaktycznym. Jednym z badań pozwalających na ocenę gęstości kości jest densytometria.

O badaniu

Densytometria jest badaniem diagnostycznym w osteoporozie, dającym odpowiedź na pytanie, czy dana osoba choruje na osteoporozę. Pozwala ono na wykrycie schorzenia na bardzo wczesnym etapie jego rozwoju, a także na monitorowanie późniejszych postępów w rozpoczętej terapii leczniczej.

Densytometria nazywana jest również osteodensytometrią i jest jednym z najpopularniejszych badań diagnostycznych w osteoporozie. Na podstawie stopnia pochłaniania wiązki promieni rentgenowskich przenikających tkankę kostną, komputer ocenia gęstość kości – objętościową i powierzchniową.

Badanie densytometrii przeprowadza się z wykorzystaniem aparatury bazującej na falach ultradźwiękowych oraz aparatury bazującej na promieniowaniu jonizującym. Pierwszy z aparatów służy do badania kości piętowej i podstawowej diagnostyki osteoporozy, zaś drugi znajduje zastosowanie w pogłębionej diagnostyce tego schorzenia. Densytometria pozwala na określenie gęstości całego kośćca u człowieka.

Jak wygląda badanie?

Badania densytometrii nie są nieprzyjemne czy bolesne dla pacjentów, dlatego nie muszą oni się tym przejmować. Nie trzeba również w sposób szczególny się do nich przygotowywać.

Jeśli u pacjenta ma być przeprowadzone badanie z wykorzystaniem aparatury używającej fal ultradźwiękowych, obiektem badania będzie stopa. Pacjent musi zdjąć but z nogi, skarpetki, rajstopy czy spodnie, aż do wysokości kolan. Przed badaniem osoba przeprowadzająca densytometrię może przetrzeć stopę pacjenta rozcieńczonym wodnym roztworem alkoholu, w celu odtłuszczenia jej powierzchni. Następnie stopa wkładana jest do komory aparatu i opierana na podpórce. Podczas badania stopa pacjenta zanurzana jest w wodzie z dodatkiem detergentu, o temperaturze zbliżonej do ciepłoty ciała. Trwa to zaledwie kilkanaście minut, a aparat densytometrii od razu drukuje gotowy wynik w formie wydruku komputerowego. W tym przypadku mamy do czynienia z nieinwazyjnym badaniem na osteoporozę, przy którym nie ma przeciwwskazań nawet do jego wykonania u kobiet w ciąży. Ultradźwięki nie dotrą do płodu i nie będą stanowiły dla niego z goła żadnego zagrożenia.

Z kolei, nieco inaczej wygląda densytometria przy użyciu aparatury z promieniowaniem jonizującym, gdzie obiektem badania jest kręgosłup pacjenta. W ramach przygotowania do badania pacjent musi zdjąć z siebie wszelkie metalowe przedmioty – biżuterię, kurkę czy bluzkę z dżetami itp. Osoba przeprowadzająca badanie densytometrii pomaga położyć się na plecach pacjentowi, na specjalnym stole. Konieczna jest współpraca pacjenta z lekarzem, bowiem w momencie zapalenia się lampki sygnalizującej wysyłanie promieni jonizujących, pacjent nie może oddychać. Jeśli dana osoba nie może współpracować z lekarzem (np. w przypadku dzieci), możliwe będzie wykonanie densytometrii w znieczuleniu ogólnym.

Nie można wykonać badania z użyciem aparatury wykorzystującej promienie jonizujące u kobiet w ciąży.

 Współpraca z portalem www.drogapozdrowie.pl