Depresja poporodowa – dotyczy od 25 do 85% kobiet

Przygnębienie poporodowe, które dotyczy od 25 do 85% kobiet i trwa zazwyczaj kilka dni po urodzeniu dziecka, to naturalna reakcja organizmu na poród i wejście w rolę matki. Najpierw dziewięć miesięcy, w czasie których w organiźmie kobiety zachodzą ogromne zmiany. Potem poród, po którym kilka razy szybciej organizm wraca do normalnego stanu sprzed ciąży. Cały proces ciąży i połogu przyczynia się do zmian hormonalnych powodujących uczucie niechęci, złości, zniecierpliwienia, których otoczenie obserwujące świeżo upieczoną mamę krytykuje, często nie rozumiejąc jej stanu.

Wszyscy dookoła, łącznie z Tobą i przyszłą mamą, przez dziewięć miesięcy trochę ze strachem, trochę z radością oczekiwali dnia, w którym dziecko pojawi się na świecie. Choć wielu rodziców boi się samego porodu, możliwych komplikacji, bólu, sam moment narodzin dziecka, wzięcia go po raz pierwszy w ramiona wyobraża sobie raczej jako chwilę szczęśliwą.

Czasem jednak, zamiast spodziewanej radości, u mamy występuje uczucie niepokoju, złości i lęku. Pomóc mogą wtedy najbliżsi – Ty i rodzina. W pomocy tej liczy się dyskrecja i wyrozumiałość.

Możliwe objawy, które nie oznaczają jeszcze depresji poporodowej:

 • skłonność do płaczu z byle powodu,
 • drażliwość,
 • brak wiary w to, że spełni się w roli matki.

Przyczynami takiego samopoczucia, które zazwyczaj ustępuje kilka dni po porodzie, są:

 • zmiany hormonalne: spadek stężenia estrogenu, wzmożone wydzielanie prolaktyny,
 • zmęczenie i niewyspanie,
 • problemy z karmieniem piersią,
 • szerzony przez media wizerunek nowoczesnej kobiety, która jednocześnie jest czułą, troskliwą matką, dogadzającą swojemu mężowi żoną, zatroskaną o rodziców córką i dobrą pracownicą, zaraz po porodzie planującą powrót do pracy lub rozwój swojej dalszej kariery zawodowej.

Jeśli jednak stan ten trwa dłużej niż kilka dni po porodzie, wydłużając się nawet do  trzech, czterech tygodni może to oznaczać zaburzenia zdrowia psychicznego:

 1. depresję poporodową
 2. psychozę poporodową
Możliwe objawy psychozy poporodowej:
 • mama doszukuje się różnych schorzeń u dziecka, choć diagnozy lekarskie je wykluczają,
 • mama jest obojętna wobec dziecka, lub darzy je niechęcią, lub wrogością.
Depresja i psychoza poporodowa to stany, które na szczęście nie zdarzają się zbyt często, wymagają jednak konsultacji specjalistycznej. Nie należy ignorować ich objawów. W szczególności zaś psychozy poporodowej, która jest jednym z najgroźniejszych zaburzeń zdrowia psychicznego po porodzie.
 
red. twt, źródło fot. NB