Dlaczego moje dziecko sepleni?

miWCsqaSeplenienie i rotacyzm należą do najczęstszych wad wymowy wśród dzieci i dorosłych. Są to jedne z zaburzeń wymowy, zwanych dyslalią – dotykają one jednej sfery języka, a mianowicie artykulacji.

Do najczęstszych przyczyn dyslalii zalicza się :

  • zaburzenia słuchu fonematycznego, które powodują trudności w odbiorze dźwięków,
  • anatomiczne uszkodzenia obwodowych organów mowy (np. nieprawidłowy zgryz, krótkie wędzidełko, wszelkie asymetrie twarzowe, budowa zębów),
  • nieprawidłowe wzorce mowy wyniesione ze środowiska domowego czy przedszkolnego,
  • słaba sprawność narządów mowy,
  • choroby organiczne systemu nerwowego, porażenia okolicy rdzenia przedłużonego,
  • wszelkie asymetrie kręgosłupa, które powodują niewyrównane napięcie mięśniowe, a w konsekwencji dyslalię boczną.

Przyczyny wad wymowy są przedmiotem badań psychologów, lekarzy i logopedów. Istnieje coraz więcej dowodów na to, że najistotniejszy wpływ na całe życie dziecka ma okres prenatalny i pierwsze miesiące po urodzeniu.  Dlatego tak ważnym tematem staje się propagowanie idei profilaktyki logopedycznej, świadomego podejścia stylu życia w ciąży i uważnej obserwacji noworodków.

Logopedzi i neurolodzy pracujący na oddziałach noworodkowych są w stanie ocenić stopień rozwoju psychoruchowego dziecka i zalecić  masaże czy fizjoterapię. Wielu Rodziców podchodzi do tych metod z rezerwą. Wyciąganie pieniędzy, kolejne obowiązki, nadmiar ingerencji medycznych – to tylko niektóre z argumentów na „nie”. Nie należy się Rodzicom dziwić. Jedyne , co powinien robić lekarz czy logopeda to rzeczowo i cierpliwie uświadamiać.

Maleństwo uczy się bardzo szybko. Systematyczne stosowanie się do zaleceń terapeuty przyniesie o wiele większe efekty niż terapia rozpoczęta w wieku przedszkolnym.

Literatura:

Ann Murphy Paul, Początki,  Świat Książki  2012

Hanna Rodak, Terapia dziecka z wadą wymowy, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego  2002

Iwona Sołtys

logopeda

sinus medical