Domowe sposoby na zdrowe lody!

Jak pogodzić zachcianki naszych dzieci na lody z dbałością o ich zdrowie? Odpowiedzią na to są sorbety, szejki i desery robione własnoręcznie z owoców, jogurtu, czy nawet kaszy jaglanej. Możliwości na letnie przekąski są nieograniczone: ile pomysłów, tyle pysznych słodkości.

 Dzieci uwielbiają lody, niestety te jakie mamy obecnie w sklepach nie są zbyt zdrowe. Warto zawsze sprawdzić ich skład na etykiecie. Im więcej konserwantów, barwników i „ulepszaczy”, tym bardziej mogą być szkodliwe. Chemiczne dodatki powodują otyłość, alergie, miażdżycę i wiele innych chorób. Jeśli lód ma intensywny kolor i zapach, a w jego składzie są takie pozycje jak emulgator, zagęstniki, aromaty, barwniki czy sztuczne wsady owocowe, to lepiej pomyśleć nad zdrowszą alternatywą.

Odświeżające sorbety

W jaki  jeszcze sposób lody działają na organizm wyjaśnia Anna Krasucka, założycielka Akademii Odżywiania dla Zdrowia „Pięć Smaków”, doradca żywieniowy i dietetyk Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.

Powinniśmy cały czas pamiętać, że dzieci są w trakcie rozwoju i ich układ trawienny jest jeszcze słaby. Dlatego tak ważne jest to, co dajemy im do jedzenia. W żołądku panuje temperatura około 40 stopni. Jeżeli więc często spożywamy lody, które są produktem mrożonym, to bardzo osłabiamy żołądek i cały układ trawienny – wyjaśnia. Dodaje, że nie chodzi o to, żeby w ogóle ich nie jeść, ale żeby nie stało się to codziennym nawykiem. Dlatego, żeby latem od czasu do czasu zrobić frajdędzieciom, możemy zmienić lody na sorbety, czyli świeże zmiksowane owoce zamrożone do postaci lodów.

Taki sorbet jest odświeżający i ma dużo minerałów i witamin. Inną alternatywą może być banan zmiksowany z mocno schłodzonym lub wręcz zamrożonym mlekiem kokosowym. Mleko kokosowe dajemy w zastępstwie śmietany, dzięki czemu ten deser mogą też jeść również dzieci uczulone na nabiał – mówi Anna Krasucka.

Wiem co je moje dziecko

Jeśli postawimy na lody domowe, a do tego będziemy korzystać ze składników ekologicznych, możemy być pewni, że znikną nasze wyrzuty sumienia, dotyczące jedzenia przez dzieci słodkich i zimnych potraw. Ogromną zaletą domowych wyrobów jest to, że wiemy, co zawierają. Dodatkowo, jeśli zamiast cukru posłodzimy je miodem, ksylitolem (cukier z brzozy) lub stevią, (roślina o bardzo słodkich liściach), to nasza pociecha dostaje to, co najlepsze i wyrabiamy w niej dobre nawyki żywieniowe. Tego typu zdrowe deserki można podawać nawet małym dzieciom. W wielu sklepach dostępne są specjalne formy do domowych lodów, dedykowane najmłodszym.

Zamrożony w foremce lód przypomina lizaka, który dziecko trzyma za stabilny uchwyt. Na pewno nie wypadnie mu z ręki, tak jak to bywa gdy jest na patyku. Bardzo kolorowe wykonanie przyciąga uwagę dzieci, więc mamy mogą przemycić w takim lodzie zdrowe soczki i owoce – mówi  Alicja Szmigiel, ekspert Baby Land, dystrybutora akcesoriów dla dzieci marki NUK.
Akcesoria do robienia lodów są niezastąpione w upalne dni. Wystarczy wlać do środka trochę soku owocowego, jogurtu  lub włożyć zmiksowanego banana i po zamrożeniu lód jest gotowy.

Decydując się na zakup foremek do lodów warto też zwrócić uwagę na materiały z jakich są wykonane. NUK dba o to,  aby do produkcji używane były tylko surowce i materiały najwyższej jakości. Produkt jest zgodny z normą EN 14372 dla sztućców i naczyń do karmienia dla dzieci – dodaje Alicja Szmigiel. Mamy mogą więc mieć pewność, że ich lody naprawdę będą zdrowe.

Alchemia w kuchni

Robienie domowych lodów może być zajęciem, którym zainteresujemy dzieci. Poznają wtedy tajniki pracy w kuchni i uczą się nowych produktów. Warto angażować je w przygotowywanie własnych lodów szczególnie wtedy, gdy będą jadły je po raz pierwszy. Jeśli maluchy są przyzwyczajone do produktów sklepowych, może nie podobać im się nowy smak, wygląd czy konsystencja nowych lodów. Ale i na to jest sposób.

– Dzieci uwielbiają tworzenie, kreowanie. Trzeba zaprosić je do kuchni i zaproponować wspólne wykonanie deseru. Obserwuję to na swoich warsztatach gotowania dla rodzin. Dzieci są zachwycone, że z przysłowiowego kawałka marchewki i ziemniaka można ugotować zupę. Chętnie pomagają w gotowaniu, a potem chętnie to jedzą. Jeśli zaangażujemy je w produkcję domowych lodów, pozwolimy im na wybór owoców, a potem na wkładanie gotowej masy do foremek, na pewno będą chciały spróbować tego, co same zrobiły – mówi Anna Krasuska. I dodaje: – Kuchnia jest idealnym miejscem na scalanie więzów rodzinnych. Wspólne gotowanie a potem jedzenie bardzo łączy. Dla najmłodszych to ciekawa zabawa, odkrywanie czegoś nowego, a dla całej rodziny ważny element życia domowego.

 zobacz także PRZEPISY NA DOMOWE LODY