Dzieci a temat seksu – tabu?

Seks to jedna z wielu przyjemności, z których ochoczo korzystamy. Jest obecny w naszym życiu codziennym wszędzie – w naszej sypialni, ale też i w prasie czy telewizji. Nie można o nim nie rozmawiać, zwłaszcza gdy posiadamy dzieci.

Rozmowy o seksie zawsze budzą przerażenie u rodziców – wynika to z ich wewnętrznego skrępowania tematem, ale również ze strachu, że wiedza przyczyni się do przedwczesnej inicjacji seksualnej młodego człowieka. Nic bardziej mylnego – odpowiednio prowadzona edukacja seksualna znacząco opóźnia wiek rozpoczęcia współżycia. Jak więc rozmawiać?

Rozmowy z maluchem

Małe dzieci charakteryzują się ogromną ciekawością otaczającego je świata. Prędzej czy później zainteresują się także własnym ciałem – warto wtedy rozpocząć rozmowy o ludzkiej seksualności. Dobrze jest wytłumaczyć dzieciom różnice w budowie kobiety i mężczyzny, a także pomóc nazwać narządy płciowe – mogą to być zdrobnienia lub zabawne określenia – dzięki temu ciekawość dziecka zostanie zaspokojona, a my skutecznie rozpoczniemy jego edukację. Kilkulatki często pytają o to, jak pojawiły się na świecie – nie opowiadajmy im bajek o bocianie. Istnieje wiele sposobów na wyjaśnienie bez wchodzenia w czysto biologiczno-fizjologiczne szczegóły. Jeśli brak nam pomysłu, możemy skorzystać ze specjalnych książeczek dla dzieci lub pomocy psychologa.

Sennym koszmarem wielu rodziców jest przyłapanie ich przez dziecko podczas łóżkowych zabaw – gdy ten się ziści, nie popadajmy w panikę. Możemy sprawić, że sytuacja odwróci się na naszą korzyść – będzie to dobra podstawa do wprowadzenia malucha w temat seksualności. Zadbajmy o przyjazną atmosferę i przygotujmy się na trudne pytania – dzieci lubią je zadawać, jednak nie oczekują od nas wywodów akademickich – tłumaczmy im prosto i cierpliwie.

Przed nastolatkiem nic się nie ukryje

Okres dojrzewania to trudny czas dla nastolatków, ale także dla ich rodziców. Nastolatki, chcąc być niezależne, dystansują się od rodziców, a wszelką wiedzę o seksie czerpią z internetu i od szkolnych przyjaciół. Rodzice boją się, że ich dziecko wkrótce rozpocznie współżycie seksualne, które skończy się przedwczesną ciążą, chorobami lub traumatycznymi doświadczeniami, a jednocześnie nie wiedzą, jak temu zapobiec.

Jeśli rozmawialiśmy z dzieckiem o seksie od maleńkości, łatwiej będzie nam przetrwać ten trudny czas. Jeśli jednak jest to nasz debiut w tym temacie, skorzystajmy z porad seksuologa, który przygotuje nas do tego zadania. Ważne jest nasze wsparcie i zrozumienie – nastolatek powinien mieć świadomość, że może przyjść do nas z każdym problemem. Warto, abyśmy sami inicjowali takie rozmowy – rozmawiajmy otwarcie, nie pomijając niczego. Dziecko musi wiedzieć, czym jest seks i dlaczego jest istotny, ale również znać metody antykoncepcyjne – ukrywanie części informacji prowadzi do sytuacji, gdy są one czerpane z internetu (źródło: http://www.psychiatria.pl/artykul/wywiad-z-pania-prof-dr-hab-n-med-violetta-skrzypulec-wczesna-inicjacja-seksualna-mlodych-kobiet/4966.html).

Wiedza o seksie jest bardzo ważna – pomijanie jej w wychowaniu dziecka nie sprawi, że później rozpocznie współżycie i będzie podejmowało odpowiedzialne decyzje. Wręcz przeciwnie – po rady uda się do internetu, co nigdy nie przynosi pozytywnych skutków. Więcej informacji na temat edukacji seksualnej dzieci w różnym wieku można znaleźć na stronie seksuolog-warszawa.com.pl.

light90