Dziecko mało śpi? Dowiedz się jak oglądanie telewizji może wpłynąć na jego sen

„Badanie ponad 1800 dzieci w wieku od 6 miesięcy do 8 lat wykazało istnienie związku pomiędzy częstym oglądaniem telewizji a wyraźnym skróceniem czasu snu. O wynikach badań naukowców z Harvardu informuje najnowszy numer czasopisma Pediatrics” – podaje Polska Agencja Prasowa.

Na czym polegało badanie?

Naukowcy z Harvard School of Public Health oraz Szpitala Dziecięcego MassGeneral w Bostonie postanowili zbadać wpływ różnych czynników na rozwój dzieci w wieku od urodzenia do 7 lat. Jednym z czynników było oglądanie telewizji. Matki badanych Maluchów poproszono o określenie czasu, jaki ich pociechy spędzają w ciągu dnia na oglądaniu telewizji. Pod uwagę wzięto:

  • nie tylko czynne oglądanie telewizji, ale także,
  • przebywanie w pokoju, w którym znajdował się telewizor,
  • czy łóżeczko dziecka usytuowane jest w pokoju, w którym zamontowany jest telewizor.

Matki określały także ilość przespanych przez dziecko godzin na dobę.

Jakie były wnioski z przeprowadzonego eksperymentu?

Każda dodatkowa godzina oglądania telewizji wiązała się ze skróceniem dobowego czasu snu o 7 minut, przy czym efekt ten był wyraźniejszy u chłopców niż u dziewcząt. Co więcej, zauważono, że u dzieci śpiących w pokojach, w których znajduje się odbiornik telewizyjny, czas snu skraca się średnio o pół godziny na dobę.

Zdaniem naukowców wyniki tegorocznych badań są potwierdzeniem wcześniejszych informacji o tym, że zarówno samo oglądanie telewizji, jak i posiadanie telewizora w sypialni, skutkuje skróceniem całkowitego czasu snu, co może mieć negatywny wpływ na zdrowie psychiczne oraz fizyczne dzieci.

red. tatawtarapatach

źródło: PAP / źródło fot.:publicdomainpicures.net