Dziecko może odmienić tatę!

Fakt, że mężczyzna stanie się tatą, nie zawsze wywołuje u niego uśmiech na twarzy. Przeraża go fakt, że teraz życie będzie musiał podporządkować małej istotce. Boi się, że nie podoła ojcowskim obowiązkom lub będzie miał problemy z utrzymaniem rodziny. Warto więc poruszyć parę kwestii, które ukażą mężczyźnie również pozytywne aspekty tacierzyństwa.

Naukowcy z Oregon State University dowodzą na podstawie 20 letnich badań, że narodziny dziecka, mogą wywołać takie emocje, które spowodują na przykład zerwanie z nałogiem alkoholizmu, czy palenia papierosów. Większość mężczyzn, zwłaszcza tym przed trzydziestym rokiem życia, na wieść o zostaniu ojcem, kończy z działalnością przestępczą.

Badania naukowców dowodzą także, że mężczyźni w wieku około lat trzydziestu, którzy wywodzą się ze środowisk wykluczonych społecznie, są najbardziej podatni na działania interwencyjne.

Emocjonalna odpowiedzialność za rodzinę, skłania mężczyzn do złagodzenia obyczajów. Takie zmiany zostały zauważone nawet w przypadkach osób wykazujących w dotychczasowym życiu dużą tendencję do podejmowania ryzykownych zachowań.

Wnioski nasuwają się więc same. Dziecko może odmienić tatę. Sprawić, że zechce on odrzucić złe przyzwyczajenia i podświadomie przestanie odczuwać pociąg do niebezpieczeństwa.

Paulina Krupska