Dziesięć przykazań wychowania dzieci przez ojców

1207015_39979746Każdy człowiek działa lepiej, efektywniej, jeśli posiada na pewien temat wiedzę. Szybciej składa się na przykład szafę, posiadając do niej instrukcję obsługi, niż samemu głowiąc się nad tym jak rozsypane elementy połączyć ze sobą w celu zbudowania mebla z obrazka. Wychowanie dziecka, to coś o wiele bardziej skomplikowanego niż składanie szafy, dlatego lepiej będzie uzbroić się w wiedzę, niż w każdej kryzysowej sytuacji uczyć się na własnych błędach.

Dziecko nie rodzi się jednak z instrukcją obsługi, którą rodzic może wykorzystać w jego wychowaniu, na każdym etapie rozwoju i wychowania. Słowo „ojciec”, głównie poprzez rolę jaką odgrywał w wychowaniu dziecka, a także poprzez współuczestniczenie w życiu całej rodziny, przywołuje u każdego różne skojarzenia, wspomnienia, oczekiwania. Sytuacja idealna to taka, w której dziecko kojarzy ojca nie tylko jako surowego wychowawcę, ale też partnera, który od kołyski uczestniczył w pokazywaniu mu świata.

Dziesięć przykazań wychowania dzieci

 1. Okaż twojemu dziecku trwałą, nieustającą miłość i opiekę – jest to tak ważne dla jego umysłowego i duchowego zdrowia, jak pożywienie dla ciała.
 2. Bądź hojny w poświęcaniu dziecku swojego czasu i okazywaniu mu twojego zrozumienia – bawienie z dzieckiem lub czytanie na głos liczy się o wiele więcej niż uporządkowane, funkcjonujące bez zakłóceń gospodarstwo domowe.
 3. Umożliwiaj twojemu dziecku zdobywanie nowych doświadczeń i już od pierwszych dni jego życia „zanurz” je w mówionym języku – wzbogaca to jego duchowy rozwój.
 4. Zachęcaj dziecko do zabawy w każdej formie: w pojedynkę, z innymi dziećmi, do badania świata, naśladowania, eksperymentowania, budowania, kreatywnego tworzenia.
 5. Chwal częściej i głośniej wysiłki niż osiągnięcia.
 6. Powierzaj dziecku stale rosnącą odpowiedzialność – podobnie jak inne umiejętności trzeba je wciąż trenować.
 7. Pamiętaj o tym, że każde dziecko jest wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju – sposób, w jaki traktujesz jedno i który jest dla niego zupełnie w porządku, dla drugiego może być niewłaściwy.
 8. Pokazuj swoją dezaprobatę i niezadowolenie w taki sposób, który nie będzie oznaczał dla wieku, osobowości i rozumienia dziecka zbyt wygórowanych wymagań.
 9. Nigdy nie używaj groźby pozbawienia dziecka miłości albo że je komuś oddasz. Możesz odrzucać i nie akceptować jego zachowania, ale nie pozwól nigdy, aby zrodziło się w nim podejrzenie, że możesz odrzucać jego osobę.
 10. Nie oczekuj wdzięczności. Twoje dziecko nie prosiło się, żeby przyjść na świat – to była twoja decyzja.

Źródło: Mia Kellmer Pringle „Czego potrzebują dzieci”

Kilka naszych rad dla ojców, którzy nie potrafią wczuć się w nową rolę „Taty”, jaką przyszło im odgrywać …

Czas, cierpliwość, pomysłowość i trud, które teraz kojarzą Ci się prawdopodobnie ze spędzaniem czasu przy dziecku zaprocentują w przyszłości jeszcze bardziej wtedy, kiedy zamiast spędzać czas przy dziecku, zaczniesz go spędzać z nim. Od pierwszych chwil nawet z kilkumiesięcznym maluchem:

 • postaraj się mówić do dziecka,
 • nie zostawiaj go samemu sobie (jeśli już Ci się zdarzy nie irytuj się jego marudzeniem – gdybyś ty dopiero co pojawił się na świecie, chciałbyś go poznawać, a nie siedzieć samotnie w nosidełku i gapić się w ścianę)
 • jeśli  nie widziałeś się z dzieckiem cały dzień pozwól mu poczuć Twoją bliskość poprzez przytulenie lub wspólne wygłupy,
 • dostarczaj dziecku jak największej ilości bodźców – nie siedź przy nim w milczeniu kątem oka zerkając na wiadomości, komputer, czy wieczorny program motoryzacyjny. Możesz puszczać mu piosenki dla dzieci, czytać, lub pokazywać książeczki, opisywać to co w danej chwili robisz, jeśli masz do wykonania domowe obowiązki.
 • „nigdy nie byłem zbyt rozmowny” to nie wymówka, z powodu której masz pozwolenie na wieczne milczenie przy dziecku. Mów do niego nawet o tym, co w danej chwili myślisz i o tym co czujesz. Zastanów się nad tym, czy bycie małomównym zawsze Ci odpowiadało, czy nie miałeś przez to nieprzyjemności, nie spotykałeś się z niezrozumieniem – jeśli takie sytuacje miały miejsce, warto chyba zadbać o to, by nie spotkały w przyszłości Twojego dziecka.

red. DRG