„Dzikie serce. Tęsknoty męskiej duszy” – John Eldredge

Baranek o lwim sercu

Co oznacza „być mężczyzną” we współczesnym świecie? Jak odnaleźć męską tożsamość, która nie boi się wyzwań? Jak kochać, a nie używać? Jak być wewnętrznie silnym, ale jednocześnie czułym i wrażliwym? Barankiem i lwem?

Pytania o męskość nie są dziś trendy. Po co mówić o różnicach płciowych. Wszyscy jesteśmy ludźmi. Nie ważne jaka płeć. Najlepiej gdyby kobieta była bardziej męska, a mężczyzna miał więcej pierwiastków kobiecych. W sam środek takiej mentalności, jak powiew ożywczego wiatru w upalny dzień, wkracza przesłanie książki Dzikie serce. Tęsknoty męskiej duszy.

John Eldredge sięga do najgłębszych pragnień serca mężczyzny. Zmusza do refleksji. Zaskakuje świeżością spojrzenia, łącząc psychologię z wiarą chrześcijańską i życiowe przykłady z literaturą.

Wizja mężczyzny, którą przedstawia autor tego bestsellera, to obraz faceta z charakterem, łamiącego stereotyp „ugrzecznionego” chrześcijanina. Czasami możemy spotkać się z takim schematycznym pojmowaniem wiary, że jest nudna i przesłodzona, jak aniołki z obrazków okresu dzieciństwa. A przecież w chrześcijaństwie, tak naprawdę chodzi o doświadczenie pasjonującej przygody, pełnej niespodzianek i trudnych wyzwań. Postawa męstwa jest niezbędna, nie tylko w życiu duchowym, ale powinna przenikać całokształt ludzkiej egzystencji.

W Dzikim sercu poruszane są ważne kwestie zranień z okresu dzieciństwa i sposobów ich uleczenia. Przeczytamy o tym, dlaczego tak ważna w życiu synów i córek jest postać ojca. Dowiadujemy się także, jaką największą krzywdę nieświadomie wyrządzają kobiety swoim synom i mężom oraz jak mężczyzna powinien nieustannie zabiegać o względy swojej ukochanej.

Każdy tata w tarapatach, który chciałby odkryć w sobie duszę wojownika obowiązkowo powinien przeczytać tę książkę, a także nasze drogie panie, pragnące bardziej  poznać tęsknoty męskiego serca 🙂

Jurek Jabłoński

Magister teologii

nauczyciel naturalnego planowania rodziny

dyplomowany pracownik socjalny

katecheta z siedmioletnim stażem pedagogicznym

 Bez tytułu