Egzaminacyjna drabina na szczyt!

W dzisiejszych czasach system edukacji zmienia się co jakiś czas. Na lepsze? Niekoniecznie. Wiedza naszych pociech kontrolowana jest już od pierwszych lat nauki i nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o krótkie sprawdziany z zakresu dodawania i odejmowania, czy poprawnego pisania, za które dziecko dostanie stempelek „super bohatera”, „geniusza”, „mózgu”, „słoneczko” lub inną, podobną nagrodę. Pierwszy poważny test dzieci zdawać muszą już w podstawówce.

„Nie lubię tej głupiej budy!”

W pierwszych latach szkoły nauka sprawia Maluchom dużo radości, a przede wszystkim pozwala im zgłębiać wszelkie tajniki wiedzy będąc dla nich czystą przyjemnością i odpowiedzią na nurtujące pytania. Często z wiekiem staje się czymś koniecznym, nielubianym, niektórzy wręcz jej nie znoszą. Dlaczego tak się dzieje?

Dorastając dziecko zaczyna dostrzegać, że samo pogłębianie własnych zainteresowań już nie wystarczy. Głównym celem nie jest rozwijanie swoich pasji, ale przede wszystkim to, by dobiec do wyznaczonej mety, którą są egzaminy czekające na każdego ucznia w danym cyklu edukacyjnym.

Choć z danych statystycznych przeprowadzanych w 2012 roku wynika, że polski system oświaty zajmuje 14 miejsce w rankingu 40 najbardziej docenianych, dla wielu specjalistów, rodziców, a często i samych uczniów jest on błędny i ich zdaniem wymaga natychmiastowej modyfikacji. Argumentacja dotycząca zmian  dotyczy braku pracy dla tych, którzy wszelkie sprawdziany, testy i egzaminy przechodzą pomyślnie, wręcz stuprocentowo. Co więcej tak funkcjonujący w państwie system przyczynia się do pogłębiania wśród uczniów zasady „3x Z Zakuć, Zaliczyć, Zapomnieć”, a przecież tak naprawdę nie taki powinien być cel naszej wieloletniej edukacji prawda?

Przegląd egzaminów

Egzamin szóstoklasisty

W tym cyklu edukacyjnym trudne zadanie czeka szóstoklasistów. W ostatniej klasie szkoły podstawowej dzieci przystąpić muszą do egzaminu końcowego obowiązkowego dla wszystkich uczniów. Celem testu jest sprawdzenie umiejętności w zakresie czytania, pisania, rozumowania, korzystania z informacji i wykorzystywania wiedzy w praktyce. Zadania skonstruowane są w ten sposób, by sprawdzić również wiedzę i umiejętności uczniów w zakresie różnych przedmiotów.

czytaj więcej o egzaminie szóstoklasisty

Egzamin gimnazjalny

Zasady nauki w gimnazjum znacznie różnią się od tych w szkole podstawowej. Nauczyciele oczekują od uczniów znacznie więcej, a co za tym idzie zwiększa się rywalizacja między dziećmi. Wielu gimnazjalistów nie przykłada jednak wielkiej wagi do swojej edukacji, dlatego też podaje się, że to właśnie w gimnazjum uczniowie po raz pierwszy korzystają ze ściąg, lub innych metod, które pozwolą im zaliczyć trudny sprawdzian i uzyskać pozytywną ocenę. To pewnego rodzaju sposób na przetrwanie. Inni z kolei – szczególnie dziewczęta – silnie walczą o jak najlepsze oceny i prześcigają się w lekcyjnej aktywności, zgłaszają się do dodatkowych prac i angażują nie tylko w życie klasy, ale i szkoły. Na koniec szkoły, młodzież przystępuje do egzaminu, którego celem jest sprawdzenie wiedzy w zakresie języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, matematyki, chemii, biologii, fizyki, geografii oraz wybranego języka obcego. 

czytaj więcej o egzaminie gimnazjalnym

Liceum – matura

Liceum, technikum, zawodówka… wielu długo zastanawia się nad wyborem szkoły do jakiej chce pójść. Obecnie ze względu na „ciężkie czasy” związane z bezrobociem wielu uczniów decyduje się oprócz zdania matury także na zdobycie zawodu. Uczęszczają w tym celu do szkół ponad licealnych, wieczorowych, zawodowych, które pomogą im w znalezieniu pracy po maturze, lub będą możliwością dodatkowego zarobku w trakcie studiów. Mówi się, że matura to tzw. egzamin dojrzałości i przepustka do świata dorosłych, wymarzonego uniwersytetu i przyszłej pracy – to prawda. Jednak dopiero po jej zaliczeniu uczeń wkracza w świat prawdziwie ważnych decyzji, które rzutować będą nie tylko na chwilę obecną, ale być może na całe życie. W końcu, po maturze każdy uczeń idący na studia dojrzewa do tego by po pierwszej zaliczonej sesji wypowiedzieć słowa znanego przysłowia: Matura to bzdura!

już wkrótce! czytaj więcej o egzaminie maturalnym 

już wkrótce! 

  • „Najpopularniejsze kierunki studiów”
  • „Wybór mieszkania dla studenta”
  • „Kierunki studiów, które odradzają sami studenci!”

Jak widać droga do wymarzonej dorosłości nie jest kolorowa i wysłana różami. By osiągnąć postawiony sobie cel trzeba dużo pracować i dążyć do doskonałości. Wielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że gdy już rozpoczniemy długi cykl edukacyjny, prędko go nie zakończymy. Warto jednak by każdy rok był przemyślany, by nauka w ogólnym rozumieniu „nie poszła w las”. Warto więc tłumaczyć dziecku, że zasada „3xZ” może i zagwarantuje mu zdany egzamin, ale nie zapewni wiedzy, która w raz z pasją kluczowa jest w budowaniu sukcesu po zakończeniu edukacji.

Marta Obłąkowska/ red. DRG