Feng Shui dziecięcego pokoju – Wasz sposób na ogarnięcie chaosu!

Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje swojej „wolnej” przestrzeni. Wielu osobom pokój, lub kącik dziecięcy kojarzy się z bałaganem i chaosem. Jest w tym dużo racji, ponieważ temperament młodocianych bałaganiarzy często uniemożliwia utrzymanie jakiegokolwiek porządku, nie tylko w dziecięcym pokoju, ale w ogóle w całym mieszkaniu…

Jednak to właśnie dzięki porządkowi i właściwemu rozmieszczeniu przedmiotów w dziecięcym pokoju może zapanować harmonia. Harmonia ta wspiera organizację czasu wolnego dziecka i jest wyrazem Waszej kreatywności! Dobrze zaaranżowany pokój wspiera poczucie bezpieczeństwa i rozwój dziecka.

Kreatywność rodzica

Nie każdy ma warunki na to, by jego dziecko posiadało dla siebie swoje własne pomieszczenie. Choć każdemu z nas marzy się urządzenie dziecięcego pokoiku, niesłusznie rezygnujemy ze swoich dekoratorskich aspiracji jeśli takiego „wolnego” pomieszczenia nie posiadamy. Czasem wystarczy po prostu wygospodarować kawałek wolnej przestrzeni, by w jej miejscu powstał prawdziwy dziecięcy raj.

Co warto wziąć pod uwagę, o czym warto pamiętać:

  • Weź pod uwagę wystrój całego domu, a jednocześnie dopasuj kolory do potrzeb dziecka, niech ten pokój będzie naprawdę dziecięcym pokojem, ale niech nie szpeci całości wystroju Waszego mieszkania.
  • Nie kieruj się tylko trendami. Trendy przychodzą i odchodzą, a Wasz gust i Wasze potrzeby pozostaną, dlatego to nimi kierujcie się urządzając dziecięcy kącik.
  • Dziecko szybko rośnie. Jeśli nie chcecie robić remontu za kolejne kilkanaście miesięcy, a wolelibyście wprowadzać na bieżąco jedynie drobne poprawki, wyobraźcie sobie w jakim pokoju Maluch będzie czuł się dobrze na każdym etapie swojego rozwoju. Dotyczy to nie tylko kolorów, ale też doboru mebli, które mogą przecież „rosnąć” razem z dzieckiem.
  • Nie przeładowuj pokoju niepotrzebnymi gadżetami. Zminimalizuj w szczególności ilość urządzeń elektrycznych.

Wybór pokoju odpowiedniego dla dziecka

Jeśli dysponujecie kilkoma pomieszczeniami i nie wiecie, które z nich najlepiej nada się na dziecięcy pokój oto kilka wskazówek:

  • Pokój dziecięcy powinien znajdować się możliwie najbardziej w środku domu.
  • Jego ściany nie powinny być ścianami pokoi, w których „tętni” życie, lub panuje hałas (np. salon z telewizorem, biuro, w którym pracujesz do późnych godzin nocnych).
  • Okno dziecięcego pokoju, nie powinno być skierowane na ruchliwą ulicę.
  • Zasady Feng Shui mówią, że najlepiej  by pokój chłopca znajdował się w północno – wschodniej części domu, a dziewczynki w południowej, południowo – wschodniej lub zachodniej.

Untitled_image

Świeże powietrze

Dbaj o to, by w tym pokoju, lub kąciku,  w którym przedmiotów jest aż nad to, zawsze był dostęp do świeżego powietrza, byś mógł swobodnie uchylić okno i przewietrzyć pomieszczenie. Dlatego nie najlepszym pomysłem będzie ustawienie łóżka pod oknem.

Moc nawilżenia i zapachów

Na ratunek świeżości przyda się także nawilżacz powietrza, lub dyfuzor do aromaterapii. Na uspokojenie dobre będzie kilka kropli rumianku i lawendy. Na ogólne „ożywienie” atmosfery i rozbudzenie towarzystwa najlepsza będzie mieszanka z mięty pieprzowej, trawy cytrynowej i eukaliptusa.

Kto dzisiaj sprząta?

Aby uporać się z bałaganem potrzebne będzie nie tylko zaangażowanie wszystkich członków rodziny, ale także przejrzysty system organizacji i przechowywania. Jeśli cały bałagan z podłogi i szafek przeniesiemy do jednego pudła, lub worka i schowamy do szafy, to nadal będzie bałagan. Niech więc na wierzchu zostaną tylko i wyłącznie rzeczy, z których naprawdę dziecko korzysta. Istotna będzie tutaj segregacja np. tematyczna, lub wg. częstotliwości używania poszczególnych przedmiotów.

Przedmioty na pułkach nie muszą stać „luzem”. Szczególnie jeśli ich gabaryty nie są zbyt duże, przydadzą Wam się pudełka, w których pomieścicie małe „duperele”, a pokój, lub kącik dziecięcy będzie w ten sposób wyglądać schludnie.

Jeśli dziecko jest starsze, warto uczyć je takiej segregacji oraz sprzątania po każdej zabawie rzeczy do pudełek, lub odstawiania ich na swoje miejsce. Przedszkolaki przed wyjściem na obiad, na „leżakowanie”, lub przed zajęciami zorganizowanymi zawsze muszą posprzątać po wspólnej zabawie. Jeśli Twoje dziecko nauczy się tego w domu, o wiele prościej będzie mu odnaleźć się w przedszkolnej rzeczywistości.

Warto także uświadomić sobie jaki wpływ bałagan ma na nasze życie. W życiu codziennym powoduje stagnację, czasami blokując zupełnie niektóre sfery naszego życia. Dlatego w niektórych przypadkach sprzątnięcie bałaganu może podziałać nawet jak udana sesja terapeutyczna! Pamiętaj, że najtrudniej jest zacząć, jeśli już zarezerwujesz sobie termin, najlepiej taki, byście mogli w tej sesji uczestniczyć wszyscy, zrobicie to porządnie, następne sprzątania będą o wiele mniej bolesne!

red. tatawtarapatach