„Forest Gump”

„Forest Gump” opowieść dla całej rodziny z niesłychanym humorem, ciepła a zarazem zgryźliwa. Historia „pewnego idioty”,  który po głębszym poznaniu okazuje się być idealnym obywatelem współczesnego świata. Film reżyserii Roberta Zemeckis’a, który można już nazwać klasykiem. Zyskał niezwykłą popularność widzów i został nagrodzony aż sześcioma Oskarami. Jest to  historia oparta na książce Winstona Groom’a o tym samym tytule.

Forrest Gump, którego zagrał Tom Hanks to postać wzbudzająca wielką sympatię widza. Gump jest mężczyzną niegrzeszącym inteligencją, ale ma w sobie niezmierzoną ilość ciepła i dobra, którymi emanuje dookoła.

Bohater filmu siedzi na ławce i opowiada barwną historię swojego życia przypadkowo napotkanym osobom. Poznajemy cały jego życiorys od dzieciństwa po dorosłość.  Choć mężczyzna jest jak sam o sobie mówi „idiotem” i ma IQ równe 75, posiada niezwykłą siłę fizyczną i psychiczną. Te umiejętności pozwalają mu osiągnąć bardzo wiele, nawet więcej niż ktokolwiek mógłby sobie wymarzyć. I tak dowiadujemy się, że był reprezentantem Stanów Zjednoczonych w futbolu i ping-pongu, urządził bieg przez Amerykę trwający trzy lata i dostał medal za zasługi na wojnie w Wietnamie. Został nawet kapitanem łodzi do połowu krewetek, ponieważ  obiecał to swemu przyjacielowi Bubbie (Mykelti Williamson). Tak naprawdę wszystko co robi jest dążeniem do zdobycia serca Jenny (Robin Wright), jego przyjaciółki z dzieciństwa, która nie do końca potrafi odwzajemnić jego uczucie.

Forrest kieruje się bardziej sercem niż rozumem. Wie, że należy dotrzymywać danych obietnic, bo tak nauczyła go matka i trzyma się tego bezwzględnie. Dla niego priorytetami są przyjaźń, miłość, szczerość, honor. Jego zachowanie jest trochę podobne do zachowania dziecka, robi wszystko co mu inni każą i czerpie z tego wielką radość.

Film zdobył wielu fanów na całym świecie. Poza znakomitym scenariuszem część sukcesu należy przypisać znakomitej kreacji Toma Hanks’a. Postać Gumpa udowadnia, że nie trzeba być inteligentnym, wykształconym, ani bystrym, aby być po prostu szczęśliwym człowiekiem, a nawet osiągać sukcesy. Opowieść, która pomaga zmienić sposób patrzenia na świat. Uczy brania życia takiego jakim jest i cieszyć się nim. To właśnie do Forresta należy słynny cytat: „Życie jest jak pudełko czekoladek, nigdy nie wiesz na co trafisz…”

Patrycja Niemyjska