Graty synka i taty!

wspólne hobby

Powszechnie (szczególnie jednak wśród kobiet) uważa się, że tata, w kwestii wymyślania wspólnych zabaw z dzieckiem nie jest zbyt twórczy. Opinia ta jest krzywdząca szczególnie dla tych mężczyzn, którzy niedoceniani przez swoje partnerki, żony, mamy dysponują wieloma pomysłami na spędzanie z maluchem wolnego czasu, których to pomysłów kobiety po prostu albo nie akceptują, albo je lekceważą, uważając za „głupie” i „śmieszne”. Dla tych jednak, którzy faktycznie mają problem z pomysłowością, przedstawiamy „graty synka i taty”, które pomogą Wam w organizacji czasu wspólnie spędzanego z synem. Ten przecież, swojego tatę uważa za największego bohatera! Postarajmy się więc nie zawieść oczekiwań dziecka … są przecież gadżety, które każdy tata wymienia bez zastanowienia, zapytany o to, jakimi zabawkami chciałby bawić się razem z synem. Bardzo często zdarza się też tak, że młody tata kupuje już zabawki przed narodzeniem dziecka spełniając w istocie swoje marzenia z dzieciństwa.

Jakie „graty” są marzeniem każdego taty?

kolejka, tor smochodowy

Kolejka, tor samochodowy

Tego marzenia nie jest w stanie zrozumieć chyba żadna kobieta … Usłyszysz na pewno, że w Waszym mieszkaniu nie ma na nie miejsca, najwyższego stopnia podirytowania możesz spodziewać się jednak wtedy, kiedy oznajmisz partnerce, że kolejka, lub tor samochodowy muszą na stałe być rozłożone w centralnym punkcie mieszkania. Nie ma jednak co ukrywać, że jest to największe marzenie każdego chłopca. Mamę przekonać może argument dotyczący faktu, iż mały chłopiec (często wraz z tatą) potrafi na zabawie kolejką i torem samochodowym spędzić bardzo dużo czasu, który mama przeznaczyć może tylko i wyłącznie na swoje sprawy.

 

 

zdalnie sterowane

Zdalnie sterowane auto, helikopter

Można się nimi bawić nawet z rocznym maluchem. Trwają jednak nadal zacięte dyskusje w gronach eksperckich nad tym kto bardziej bawi się zdalnie sterowanymi zabawkami: syn, czy ojciec. Maluch będzie zaintrygowany modelami, które same jeżdżą i latają, a kiedy dorośnie z pewnością Ci je zabierze!

Modele do składania …

To praca raczej czasochłonna i dla starszych chłopców. Podobnie jak puzzle, porwie Waszą uwagę na kilka godzin. Składać możecie samochody, samoloty, dinozaury, czasem nawet ruchome roboty!

 

graty synka i taty

Gry, symulatory…

Są alternatywą spędzania czasu dla dzieci raczej starszych. „Uratuj świat”, „bądź przez chwilę kimś, kim nigdy w rzeczywistości nie będziesz” to możliwe sposoby budowania więzi między ojcem, a synem.  Najczęściej wybieranymi grami są jednak te, które przenoszą Was na stadion piłki nożnej, lub tor wyścigowy. Staraj się zagrzewać w dziecku ducha rywalizacji, jednak pozwól także małemu wygrać chociaż raz … Ze starszym dzieckiem możesz zagrać na przykład w „budowanie miasta”. Nauczysz go logicznego myślenia i planowania dobrej strategii!

zestaw małego majsterkowiczaZestaw małego majsterkowicza

Mama załamuje ręce – myśli „będzie bałagan”, babcia łapie się za głowę lamentując „na pewno zrobi sobie krzywdę”. Druga strona medalu jest jednak taka, że same z chęcią podarowałyby chłopcu zestaw małego kucharza!

Wspólne hobby

Każdą chwilę spędzoną z dzieckiem możesz jednak poświęcić także na „zarażanie” go Twoim hobby. Niezależnie od tego, czy jest to fotografia, sport, żeglarstwo, ogrodnictwo …

  • Idąc z dzieckiem na spacer weź aparat dla siebie i dla dziecka – pokaż mu jak zrobić dobre zdjęcia, ucz tego by zwracało uwagę na szczegóły.
  • Zapiszcie się razem do klubu sportowego, żeglarskiego.
  • Zamontuj w ogrodzie siatkę, lub kosz. Zorganizuj miejsce na prawdziwe rozgrywki, zaproście kolegów synka i zorganizujcie prawdziwy mecz!
  • Wyjdźcie razem na rower. Jeśli syn jest jeszcze za mały na jazdę na rowerze, kup mu stabilny jeździk, rower z czterema kołami, lub rower biegowy. 
  • Idźcie razem do ogrodu i razem dbajcie o rośliny. Nie bój się, że dziecko się ubrudzi. Często najbrudniejsze podczas zabawy dziecko, to najszczęśliwsze dziecko!

Nic nie zbliża ojca i syna tak jak wspólne hobby, wspólne zajęcie!

zdjęcia zamieszczone w artykule pochodzą ze sklepów internetowych: www.tupi.pl, www.zabawkiph.pl, www.kangoo.pl, a także witryn internetowych: golocalworcester.com

 

red. DRG