Grypa – co każdy tata wiedzieć o niej powinien

Każdego roku, wraz z rozpoczęciem sezonu jesienno-zimowego lekarze nawołują do szczepień. Tymczasem j przeciwników szczepień przeciw grypie jest więcej niż ich zwolenników! Efektem tego jest nieustający spór, który z roku na rok przeobraża się w wojnę argumentów „za i przeciw”. Jak w tym wszystkim mają odnaleźć się rodzice? Przede wszystkim każdy powinien na spokojnie przeanalizować argumenty każdej z walczących stron, zanim zdecyduje się zaszczepić dziecko.

Jak jednak przebrnąć przez gąszcz treści na ten temat, kiedy w Internecie czytamy setki opinii zarówno ludzi, którzy szczepią się każdego roku, jak i ludzi, którzy surowo odradzają tego rodzaju szczepionki? Podstawowe informacje na temat grypy oraz możliwe powikłania zarówno po samej chorobie jak i po szczepieniu powinny Wam pomóc w podjęciu tej trudnej decyzji.

Czym tak naprawdę jest grypa? Wiele osób utożsamia ją z przeziębieniem. To prawda, że w początkowym stadium choroby nawet lekarzowi trudno jest  wydać poprawną diagnozę. Istnieje jednak kilka podstawowych objawów, które mogą przemawiać za rozpoznaniem u dziecka grypy:

 • Ból głowy – Jest jednym z pierwszych objawów choroby. W miarę postępu choroby ból nie ustępuje, może przerodzić się w bóle migrenowe, również w ból gałek ocznych i światłowstręt.
 • Wysoka Gorączka – Temperatura w ciągu kilku dni od zarażenia może wzrosnąć do 39-41˚C. W przypadku grypy gorączka atakuje nagle i utrzymuje się nawet kilka dni.
 • Dreszcze – Są objawem wynikającym z wysokiej gorączki.
 • Bóle mięśniowe, stawów, gardła – Są najbardziej charakterystyczne dla tej choroby.
 • Uczucie wyczerpania, brak apetytu – Grypa atakuje cały organizm, a więc odczuwa on przewlekłe zmęczenie i brak apetytu.

Skoro już wiadomo jakie są objawy grypy, należy również uwzględnić to, jakie może ona wywołać powikłania, szczególnie wtedy, gdy chorobę zdiagnozowano późno, bądź wcale nie była leczona:

 • zapalenie oskrzeli i płuc
 • zapalenie ucha środkowego, które może doprowadzić do częściowej utraty słuchu, a w skrajnych wypadkach głuchoty
 • biegunki prowadzące do odwodnienia

Powikłania występujące rzadziej, ale bardzo groźne dla organizmu:

 • zapalenie opon mózgowych i mózgu
 • zapalenie mięśnia sercowego
 • zapalenie mięśni
 • napady padaczkowe

Istnieje wiele opinii o tym, że szczepionka przeciw grypie nie działa i że szczepienie wcale nie chroni przed chorobą. Skąd takie zdania, skoro lekarze jednogłośnie twierdzą, że szczepionka nie ma żadnych wad? Powinno się pamiętać, że istnieją trzy typy wirusów grypy: A, B i C, a szczepionki zabezpieczają najczęściej tylko przed wirusami pierwszej kategorii, ponieważ te są najbardziej powszechne. Naukowcy oszacowali, że skuteczność szczepionek przeciw grypie u dorosłych osób między 18 a 65 rokiem życia wynosi około 59% Natomiast u dzieci, po podaniu szczepionki, odporność wzrasta nawet do 98% Pamiętajmy jednak, że każdy organizm jest inny i nawet jeśli zaszczepimy dziecko, nie oznacza to, że wcale nie zachoruje. Faktem jest jednak, że po szczepieniu objawy choroby są dużo lżejsze i ryzyko powikłań jest bardzo małe. Co roku wirusy grypy mutują się, a więc szczepienie powinno się aktualizować każdego sezonu jesienno-zimowego.

Jeżeli dziecko nigdy nie było szczepione, podaje się dwie dawki szczepionki w odstępie co najmniej czterech tygodni. Jeżeli dziecko było szczepione przeciw grypie w poprzednim sezonie podaje się jedną dawkę szczepionki.

W pierwszej kolejności zaszczepić powinno się:

 • małe dzieci powyżej 6 miesiąca życia
 • kobiety planujące ciąże na sezon jesienno-zimowy
 • wszystkie osoby z najbliższego otoczenia jeśli w domu jest dziecko poniżej 6 miesiąca życia

Istotne jest także to by nie szczepić osób uczulonych na kurze białko, ponieważ to właśnie na nim hoduje się wirusy grypy, więc śladowe ilości białka kurzego mogą znajdować się w szczepionce!

A co jeśli dziecko już zachoruje? Niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem najbliższego kontaktu, ponieważ domowe leczenie w przypadku tej chorby nie daje pozytywnych efektów.. Grypy nie wolno „przeziębić”, a więc konieczne jest kilkudniowe leżenie w łóżku, przynajmniej do ustąpienia wysokiej gorączki.

red. MG