Imię dla dziecka – okazja do kłótni, czy nauka kompromisu?

Propozycji, wśród których wybierać mogą rodzice jest wiele. Listy imion w internecie, w specjalnych książkach, kuszą, wprowadzają wątpliwości … Kto powinien wybrać imię dla dziecka, czy tata nie ma w tej kwestii nic do powiedzenia będąc przekrzykiwanym propozycjami partnerki, lub teściowej?

Sytuacja jest nieco łatwiejsza, jeśli już dawno wybraliście imię dla dziecka. Bywa jednak tak, że rodzice od dawna pragnący syna, na wieść o poczęciu córki, na nowo stają przed problemem wyboru odpowiedniego imienia.

Czym większość rodziców kieruje się przy dokonywaniu wyboru imienia dla dziecka?

  • charakterystyką imienia – niektórzy uważają, że każde imię niesie ze sobą pewne określone cechy charakteru, lub przynajmniej istnieje pewna reguła co do powtarzalności tych cech u „nosicieli” poszczególnych imion (zobacz więcej tutaj: znaczenie imion).
  • rodzinną tradycją – w niektórych rodzinach istnieje tradycja nadawania dzieciom imion na przykład po dziadkach.
  • aktualną tendencją popularności imion – ranking najpopularniejszych imion zobaczyć możecie tutaj. Według rankingów najpopularniejszymi imionami w roku 2012 były: dla dziewczynek – Maja, Lena, Julia, Amelia, oraz dla chłopców – Szymon, Jakub, Kacper i Filip.
  • własnymi upodobaniami – wielu rodziców chciałoby jednak by dziecko nosiło imię takie jak ulubiony książkowy, lub filmowy bohater.  Reguła ta działa także w drugą stronę – często nie chcemy nadać dziecku konkretnego imienia przez to, że kojarzy nam się ono z osobą, której nie darzymy wielką sympatią (wkrótce zauważycie, że dotyczy to szczególnie kobiet i imion żeńskich …)

Co warto wiedzieć przy wyborze wymarzonego imienia dla dziecka?

W Polsce istnieje kilka urzędowych ograniczeń dotyczących wyboru imienia:

 • Forma oficjalna, urzędowa imienia powinna być jednoznaczna ponieważ znajduje się na dokumentach urzędowych tj. na przykład dowód osobisty.
 • Imię powinno odróżniać płeć dziecka ze względów językowych i praktycznych (imię musi odmieniać się przez przypadki).
 • Zaleca jest by imiona żeńskie kończyły się na -a, a imiona męskie na spółgłoskę (rzadziej na -i, -y, -o); przykłady: Anna, Maria, Ewa, Jadwiga, Amelia, Miłosz, Mateusz, Adam, Tomasz, Antoni, Ksawery, Hilary, Mieszko, Gniewko i wiele, wiele innych …
 • Imię nie może być ośmieszające, zdrobniałe, nieprzyzwoite (urzędnik może odmówić zarejestrowania takiego imienia).
 • Imię może być imieniem obcojęzycznym jeśli jeden z rodziców jest obcokrajowcem.
 • W ciągu 6 miesięcy od sporządzenia Aktu Urodzenia można zmienić imię dla dziecka. (Wniosek złożyć możecie w USC.)
 • Dla szczególnie niezdecydowanych polskie przepisy umożliwiają rodzicom na wybór dwóch imion.

 

Nie ma złotego środka na to, jak porozumieć się z żoną, partnerką, szczególnie zaś kobietą w ciąży, która nastawiona na swoje „wymarzone imię” nie chce słuchać propozycji taty. Jeśli imię dla dziecka jest „do przyjęcia” zastanów się czy nie ustąpić przyszłej mamie – w końcu dziecko nosić będzie nie jej, ale Twoje nazwisko. Jeśli natomiast imię jest ośmieszające, gorszące, lub w przyszłości może stawiać dziecko w niezręcznych sytuacjach prowadź twarde negocjacje przed dokonaniem ostatecznego wyboru!

red. DRG