Instruktaż pielęgnacyjny

Każdy rodzic zastanawia się jakie warunki powinien zapewnić swojemu dziecku, aby rozwijało się w sposób harmonijny. Na szczęście prawidłowy rozwój niemowląt możemy wspomagać w bardzo prosty sposób, przestrzegając pewnych zasad podczas wykonywania codziennych czynności pielęgnacyjnych tj. przewijania, przebierania, noszenia, podnoszenia itp.

Gdy na świat przychodzi długo oczekiwane maleństwo często okazuje się, że obawiamy się wszelkich czynności pielęgnacyjnych. Nie wiemy jak złapać by nie zrobić krzywdy, jak podnosić, nosić czy też przewijać. Zaczynamy wykonywać je instynktownie, tak jak wydaje się najlepiej lub w wygodny dla nas sposób. Niestety w większości przypadków instynkt nie jest dobrym doradcą.

„Przecież moja mama, babcia… od lat stosowały takie techniki i ich dzieci nie miały problemów z rozwojem.” Oczywiście każde dziecko rozwija się zupełnie indywidualnie. Jednemu nie zaszkodzimy więc stosując sprawdzone „rodzinne techniki pielęgnacji” a drugiemu wręcz przeciwnie. Niestety w dzisiejszych czasach mamy do czynienia z coraz większą ilością dzieci z zaburzeniami rozwojowymi. W większości przypadków nie znamy ich przyczyn. Na szczęście w znacznej części można temu zapobiec stosując techniki prawidłowej pielęgnacji.

czytaj także: Kruche i delikatne – pielęgnacja niemowlęcia wyzwaniem dla silnych rąk taty!

Każdego dnia dziesiątki razy podnosimy, nosimy, przewijamy czy też ubieramy nasze maleństwo. Jest to idealna okazja aby w przyjemny sposób dostarczać dziecku pozytywnych bodźców (informacji), które są niezbędne do harmonijnego rozwoju zarówno fizycznego, społecznego jak i emocjonalnego.

Zasady prawidłowej pielęgnacji zgodne z założeniami neurorozwojowej koncepcji NDT-Bobath są z powodzeniem stosowane u dzieci zdrowych w celu wspomagania rozwoju, oraz u dzieci z zaburzeniami rozwojowymi, u których chcemy wyeliminować nieprawidłowe wzorce ruchowe lub nie dopuścić do pogłębienia istniejącej wady.

Co daje dziecku stosowanie prawidłowych zasad pielęgnacji?

  • Wspierają prawidłowy rozwój niemowląt
  • Zapobiegają powstawaniu zaburzeń rozwojowych
  • Zapobiegają pojawianiu się niepożądanych wzorców ruchowych
  • Normalizują napięcie mięśniowe
  • Kształtują prawidłowe wzorce ruchowe
  • Zapobiegają powstawaniu asymetrii ułożeniowych
  • Zmniejszają już istniejące wady rozwojowe
  • Wpływają na dalszy rozwój dziecka

Im wcześniej rodzice nauczą się właściwych technik pielęgnacyjnych tym wcześniej będą mogli wprowadzić je w życie. Znacznie łatwiej jest stosować je od pierwszych dni, niż po kilku miesiącach pozbyć się swoich złych nawyków. A zatem najlepszym miejscem na naukę powinna być szkoła rodzenia lub oddział położniczy szpitala w którym miał miejsce poród. Niestety niewiele placówek oferuje taki instruktaż pielęgnacyjny. Z myślą o rodzicach, którzy chcą wiedzieć jak najwięcej o rozwoju swoich maluszków oraz zapewnić im optymalne warunki do rozwoju powstała Szkoła Prawidłowego Rozwoju Niemowląt, w której wykwalifikowane fizjoterapeutki dostarczają rodzicom  wszelkich niezbędnych informacji dotyczących rozwoju w pierwszym roku życia.

Marta Milczarek

mgr fizjoterapii

baner marta milczarek