Jak często i po co odrobaczać zwierzęta domowe?

Wszystkie koty i psy, niezależnie od wieku, lub od tego czy przebywają w domu czy na podwórzu, psy myśliwskie, małe pieski „kanapowe”, mogą zarazić się pasożytami wewnętrznymi. Niektóre gatunki robaków (tasiemców i nicieni) mogą przenosić się także na człowieka. To z kolei może spowodować bardzo poważne choroby. Poddawanie psów i kotów właściwym zabiegom likwidującym inwazje lub zabezpieczającym przed zarażeniem pasożytami jest elementem profilaktyki służącej ochronie zdrowia zwierząt i Waszego – domowników.

Stopień ryzyka zarażenia, a tym samym wymagana częstotliwość przeprowadzania badań w  kierunku pasożytów, lub zabiegów odrobaczania zależy od:

 • wieku zwierzęcia,
 • sposobu utrzymania zwierzęcia,
 • użytkowania,
 • karmienia.

Najwłaściwiej oceni ją lekarz weterynarii. Weźmie przy tym pod uwagę takie informacje jak:

 1. Czy zwierze przebywa na wybiegu pod kontrolą, lub bez?
 2. Czy ma kontakt z osobnikami tego samego gatunku, lub innymi zwierzętami?
 3. Czy poluje na myszy, lub inne zwierzęta?
 4. Czy jest karmione surowym mięsem, lub podrobami?
 5. Czy jest przeznaczone do hodowli?
 6. Czy uczestniczy w wystawach i konkursach?
 7. Czy wykorzystywane jest w polowaniach jako pies myśliwski, lub do innych profesjonalnych zadań (pies terapeutyczny, policyjny itp.)?

Szczenięta mogą zarazić się glistą już w życiu płodowym. Kocięta rodzą się wolne od glist, ale mogą zarazić się nimi w okresie karmienia przez matkę. Przy zakupie psa, konieczne jest sprawdzenie w książeczce zdrowia, czy zwierzę było odrobaczane od 2 tygodnia życia.

Zwierzęta w późniejszym wieku mogą zarazić się pasożytami za pośrednictwem form inwazyjnych znajdujących się w glebie i w wodzie. Stadia larwalne niektórych pasożytów mogą bowiem znajdować się w surowym, ale niebadanym mięsie, w tkankach drobnych zwierząt będących łupem psów i kotów (myszy, królików, ptaków, czy płazów).

Źródłem chorób pasożytniczych są często odchody zarażonych zwierząt. Każdy właściciel psa chcąc zadbać o zdrowie nie tylko swojego zwierzęcia, ale także swojej rodziny powinien pamiętać o sprzątaniu po swoi podopiecznym podczas spacerów. Świeże odchody nie zawierają jeszcze form inwazyjnych pasożytów, ale  niesprzątnięte odchody z czasem stają się niebezpieczne!

Zwierzęta narażone są na dodatkowe ryzyko zarażenia pasożytami przebywając za granicą. Szczególnie niebezpieczne jest zarażenie się przenoszonym przez komary nicieniem Dirofilaria immitis w krajach Europy Południowej.

W przypadku braku możliwości określenia ryzyka zarażenia pasożytami wewnętrznymi zalecane jest przeprowadzanie odrobaczania średnio 4 razy w roku. Jedna, lub dwukrotna kuracja nie zapewnia zwierzętom ani domownikom wystarczającej ochrony. Inne przypadki, w których należy odrobaczać zwierzę częściej:

 • 1 raz w miesiącu – zapobieganie bąblowicy: psy przebywające na niekontrolowanym wybiegu, psy myśliwskie, psy zjadające inne mniejsze, dzikie zwierzęta, lub padlinę.
 • co 3-4 tygodnie – zapobieganie wydalania jaj glist: bliski kontakt z małym dzieckiem.
 • co 3, lub 5 tygodni: szczenięta w wieku 2 tygodni, kocięta w wieku 5 tygodni, regularnie w okresie karmienia mlekiem matki; ich matki powinny zostać także odrobaczone przy pierwszym zabiegu, równocześnie z małymi.

Profilaktyka:

 • zrezygnuj z podawania psu surowego mięsa i podrobów nieznanego pochodzenia (niezbadanego przez lekarza weterynarii),
 • wykonywanie badań kału systematycznie.

red. tatawtarapatach / źródło bazowe: esccap / źródło fot: dgp