Jak czyścić szyby samochodowe?

W trosce o piękny wygląd naszych samochodów starannie czyścimy ich karoserię. Sięgamy po specjalne płyny, dzięki którym lakier lśni mimo upływu czasu. Wielu z nas zapomina jednak o tym, że równie starannej pielęgnacji wymagają także szyby naszego samochodu. W ich przypadku ważny jest nie tylko wygląd, ale i nasze bezpieczeństwo na drodze. Jak je czyścić?

Jakimi środkami czyścić szyby?

Wybór odpowiednich płynów, ścierek oraz gąbek to podstawa właściwej pielęgnacji szyb samochodowych. Zbyt ostra ścierka lub gąbka mogą sprawić, że w czasie czyszczenia pojawią się rysy na szkle. Nieodpowiedni płyn może prowadzić do powstawania smug i uciążliwych zacieków, które w czasie jazdy mogą stać się przyczyną problemów z obserwacją drogi. Ci, którzy chcą tanim kosztem wyczyścić swe szyby, mogą sięgnąć po zmięte gazety. Ci z kolei, którzy stawiają na najwyższą jakość, mają do wyboru wiele specjalistycznych płynów oraz ścierek stworzonych z myślą o pielęgnacji tych ważnych elementów każdego wozu. Z pomocą mogą przyjść specjalne pasty do polerowania szyb oraz płyny pozwalające na usuwanie szczególnie uciążliwych zabrudzeń.

Walka z parą

glass-63340_640

Staranne czyszczenie szyb od wewnątrz jest równie ważne, jak usunięcie najsilniejszych zabrudzeń z ich zewnętrznej strony. We wnętrzu samochodu brudu jest mniej, jednak szyby starannie należy oczyszczać z pary. Deszczowe dni oraz niskie temperatury sprawiają, że w pielęgnacji szyb to właśnie walka z parą staje się czynnikiem najważniejszym. Czym ją usuwać? W walce z parą świetnie sprawdza się zarówno gąbka z irchy, jak i ścierka z irchy naturalnej. To drugie rozwiązanie jest szczególnie zalecane. Naturalna ircha doskonale wchłania wodę, a jednocześnie pozwala usunąć brud z szyby. Największą zaletą, szczególnie w chwili przecierania szyby w czasie jazdy, jest fakt, że taka szmatka pozwala na oczyszczenie szyby bez pozostawiania smug i zacieków.

Szyby są jednym z najważniejszych elementów naszego samochodu. Starannie wyczyszczone gwarantują doskonałą widoczność, zwiększając tym samym nasze bezpieczeństwo w czasie jazdy.  Nic dziwnego, że bardziej roztropni kierowcy starają się je objąć wyjątkową ochroną. To oni dbają o ich pielęgnację, oni inwestują w szyby wysokiej jakości. Oni też chętnie sięgają po specjalne ubezpieczenia, np. w AXA DIRECT, których przedmiotem stają się właśnie szyby. Takie polisy, obok popularnego Assistance, stają się coraz chętniej wybieranym ubezpieczeniem przez ceniących sobie komfort i bezpieczeństwo kierowców.

źródło fotografii: www.pixabay.com/ red. tatawtarapatach