Jak dochodzi do próchnicy u dzieci?

Biały nalot, czyli płytka nazębna składająca się głównie z bakterii, gromadzi się na powierzchni zębów. Bakterie metabolizują cukry zawarte w pożywieniu w wyniku czego powstają kwasy i spada pH w jamie ustnej.

Kwasy  z kolei niszczą szkliwo. Początkowo dochodzi o powstania mikroubytku. Potem powstaje ubytek większych rozmiarów. , który zauważalny jest gołym okiem lub przy badaniu zgłębnikiem w gabinecie.

W zębach mlecznych taki proces przebiega szczególnie szybko i łatwo ponieważ mleczaki są słabiej zmineralizowane. Warstwa szkliwa i znajdującej się pod nim zębiny jest wyjątkowo cienka.

W świetle powyższych informacji jasne jest, dlaczego:

  • higiena jamy ustnej, która ma na celu codzienne, dokładne usuwanie płytki nazębnej poprzez szczotkowanie dobraną do wieku dziecka szczoteczką,
  • właściwa dieta dostarczająca wszystkich substancji odżywczych i ograniczająca spożycie cukrów,
  • stosowanie past z fluorem – u dzieci potrafiących wypluwać; zawartość fluoru musi być odpowiednio dobrana do wieku,
są tak ważne w ochronie i uodpornieniu szkliwa na ataki kwasów. Warto także pamiętać o tym, że to rodzic kształtuje smak dziecka. Dziecko ma jednak naturalną, od okresu niemowlęcego, skłonność do wybierania smaku słodkiego. Bez pojadania słodyczy, picia słodzonych,gazowanych napojów, ryzyko próchnicy u dziecka dbającego o higienę jamy ustnej znacznie zmaleje.
stomatolog