Jak efektywnie oszczędzać na gospodarstwie domowym? Część III – Światło.

Pracujesz większość dnia tylko po to by znaczną część swojej pensji przeznaczyć na rachunki? 

Ekologia i rosnące ceny wody i energii elektrycznej są chyba dostatecznym argumentem do tego żeby zacząć oszczędzać. Jednak oszczędzanie polegające na korzystaniu z urządzeń, które mają Wam je ułatwić to nie wszystko. Ważna jest także Wasza samokontrola.

W przypadku światła otwórz swój umysł na nowoczesne rozwiązania. Zamiast tradycyjnych żarówek i halogenów wybierz świetlówki i żarówki diodowe. Pozwolą Ci na zaoszczędzenie nawet 80% energii. Ich cena jest wyższa, ale ta nadwyżka stosunkowo szybko się zwróci.

Montując różnego rodzaju żarówki w swoim domu zwróć uwagę na to, w którym miejscach światło świeci się najczęściej i najdłużej.

Nie montuj w tych miejscach tradycyjnych żarówek wolframowych ponieważ przekształcają one tylko 5% energii elektrycznej w światło, a ich żywotność jest bardzo krótka (1000 godzin).

Nawet do 70% światła więcej niż żarówki tradycyjne wytwarzają żarówki halogenowe. Mają też one większą trwałość (2000 – 5000 godzin). Warto zwrócić uwagę na trzonki i gwinty żarówek halogenowych. Niektóre (wysokonapięciowe) mają takie same jak żarówki tradycyjne (E27). Halogeny niskonapięciowe zasilane są napięciem 6, 12, 24 V. Do ich zasilania potrzebne są transformatory a także specjalne oprawy.

Energooszczędne świetlówki kompaktowe od 10 000 do 20 000 godzin. Wytwarzają aż do 80% więcej światła niż żarówki tradycyjne. Pasują do opraw żarówek żarowych i choć są droższe od zwykłych żarówek zużywają tylko 20% wykorzystywanej przez nie energii.

Lampy LED świecą najdłużej – aż 50 000 godzin. Mogą mieć trwałość nawet do 35 lat! Diody o mocy 7W są odpowiednikiem żarówek tradycyjnych o mocy 40W. Im więcej lumenów, czyli większy strumień świetlny tym więcej  żarówka daje światła. Każdy rodzaj diod SMD ma różny stosunek lumenow do watow. W porównaniu z tradycyjnymi żarówkami wolframowymi pozwalają na oszczędność aż do 80% energii. Dodatkowymi atutami jest ich wygląd (niewielkie rozmiary, mogą mieć kształt klasycznych żarówek E27), większa odporność na uderzenia, wstrząsy, wysoką i niską temperaturę, mniejsza ilość emitowanego ciepła, światło bez promieniowania UV. Lampy LED nie wypalają się całkowicie tracąc tylko stopniowo strumień świetlny.

red. tatawtaraptach.com / źródło fot. publicdomainpictures.net; George Hodan