Jak polepszyć swoją zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa jest wyznacznikiem wiarygodności kredytobiorcy – bank oblicza w ten sposób, czy transakcja nie będzie obarczona ryzykiem wykluczającym sens udzielenia wsparcia finansowego. 

Zdolność kredytowa a dochody netto 

Według tzw. rekomendacji T przyjmuje się, że zdolność kredytową posiada osoba, której zaciągnięte obciążenia nie przekroczą 50% dochodów w skali miesiąca. Przykładowo, jeżeli zarabiasz 3000 zł netto, to twoje maksymalne obciążenie ratami kredytów nie może przekroczyć 1500 zł. Wyjątkiem są osoby z dochodami wyższymi niż przeciętne – w takim przypadku może to być nawet 65%. Co ciekawe, dochody nie są jedynym wyznacznikiem wiarygodności kredytowej. Równie istotna jest także historia kredytowa, która zawiera informacje o przebiegu regulowania dotychczasowo podjętych zobowiązań. Skrupulatnie zbiera je BIK (Biuro Informacji Kredytowej), do którego prędzej czy później trafią dane z każdego złożonego w banku wniosku.

Historia kredytowa: jak ją zbudować lub naprawić? 

Wiele osób posiadających teoretycznie wystarczające dochody w procesie ubiegania się np. o kredyt hipoteczny odejdzie spod okienka bankowego z kwitkiem. Przyczyną odmowy udzielenia kredytu może być niestety brak historii kredytowej. Osoby z czystym kontem (czyli te, u których nie ma możliwości sprawdzenia historii dotychczasowych spłat), tracą w oczach kredytodawcy wiarygodność. Można to porównać do sytuacji, w której elegancko ubrana, obca osoba podchodzi do nas na ulicy i prosi o pożyczenie 100 zł. Oczywiście mało kto udzieliłby pożyczki nieznajomemu; bank w analogiczny sposób traktuje osoby, które nie mają wymaganej wiarygodności, nawet jeżeli ich dochody wskazują na posiadanie zdolności kredytowej. Najprostszą drogą do poprawy tego stanu rzeczy jest podjęcie małego, nieobciążającego domowego budżetu kredytu, na przykład przy okazji zakupów sprzętu AGD lub RTV. Regularna spłata rat pozostawi ślad w systemie bankowym i w efektywny sposób zbuduje naszą wiarygodność, która w późniejszym okresie może okazać się bezcenna. Innym ciekawym pomysłem jest wykorzystanie karty kredytowej, na przykład na potrzeby codziennych zakupów.

Budowanie historii kredytowej warto zacząć jak najwcześniej, a dobra karta kredytowa jest też świetną metodą, aby skutecznie zabezpieczyć swoje codzienne wydatki – sprzyja temu chociażby oferta na karty kredytowe w Vanquis Bank. Regularna spłata zadłużenia widniejącego na karcie to także łatwy sposób na poprawę naszego wizerunku, nawet jeżeli w przeszłości w spłacie rat kredytów zdarzały się drobne opóźnienia.

red. tatawtarapatach / źródło fot. publicdomainpictures.net