Jak poradzić sobie po śmierci dziecka?

Niewiele życiowych doświadczeń jest równie ciężkich jak śmierć własnego dziecka. Taka sytuacja wydaje się nienaturalna i bardzo wiele osób po tego typu wstrząsie nie potrafi ułożyć sobie dalszego życia. Czy z tak wielką tragedią można sobie w ogóle poradzić?

Pozwolić odejść

Śmierć dziecka pozostawia w rodzicach piętno na całe życie. I nie ma przy tym znaczenia, czy zmarło ono w wieku kilku dni, kilkunastu lat czy jako dorosły człowiek – żałoba po dziecku nie kończy się nigdy. Dlatego bardzo ważny jest moment ostatniego pożegnania. Z jednej strony pogrzeb oznacza coś definitywnego, z drugiej natomiast pomaga choć częściowo pogodzić się z faktem odejścia na zawsze. Zdarza się, że rodzice nie chcą obejrzeć swojego zmarłego dziecka, ale zdaniem psychologów przeżycie tej sytuacji może być bardzo pomocne w dalszym radzeniu sobie z żałobą. Pozostaje jeszcze kwestia organizacji pogrzebu. Ten obowiązek jest bardzo trudny do udźwignięcia, ale można całą organizację uroczystości zlecić firmie pogrzebowej; przykładową ofertę kompleksowych usług można znaleźć tutaj. Zakład pogrzebowy może też w naszym imieniu zająć się formalnościami związanymi z otrzymaniem zasiłku.

Jak pogodzić się ze stratą?

W przypadku śmierci dziecka największym wrogiem opuszczonych rodziców tak naprawdę jest samotność. Znajomi czy rodzina zupełnie nie wiedzą, jak w takiej sytuacji się zachować, więc na wszelki wypadek wolą się odsunąć. To błąd, bo rodzice w traumie potrzebują ich szczególnie mocno, nawet jeśli nie są w stanie w żaden sposób im odczuwalnie na pierwszy rzut oka pomóc.

O śmierci dziecka trudno jest rozmawiać i sami rodzice unikają poruszania tego wątku, by nie wprowadzać otoczenia w zakłopotanie. Niepotrzebnie, ponieważ w kontaktach z bliskimi przyjaciółmi problemem jest nie temat zmarłego dziecka, ale brak zrozumienia – nikt nie wie, jak skutecznie pocieszyć rodzica, który właśnie stracił największy skarb na świecie.

Problemem są też relacje między rodzicami, którzy powinni się nauczyć rozmawiać ze sobą o przeżytej tragedii. Zawsze warto skorzystać z pomocy psychologa oraz specjalnych grup wsparcia dla rodziców, którzy przeżyli tę tragedię.