Jak ubezpieczyć rodzinny samochód?

Samochód jest dla wielu z nas podstawowym środkiem transportu, dlatego wymagamy od niego niezawodności. Bieżące naprawy i racjonalna eksploatacja skutecznie minimalizują ryzyko wystąpienia awarii na trasie, z kolei przed ich skutkami (i nie tylko) chroni dobrze dobrane ubezpieczenie. 

Warto wzbogacić OC o autocasco 

Decydując się na wybór obowiązkowego OC, szukamy rzecz jasna ofert najtańszych – można to zrobić za pośrednictwem porównywarki rankomat.pl. Ubezpieczenie OC ochroni przed skutkami niekorzystnych zdarzeń w przypadku, gdy jesteś poszkodowanym, a nie sprawcą, i to zakładając jedynie sytuacje, gdy szkody zostały spowodowane w wyniku działania ludzkiego.

Posiadacz samego OC w przypadku spowodowania wypadku nie otrzyma odszkodowania. Mało tego, jeżeli zostaną złamane przepisy ruchu drogowego, dojdzie obciążenie mandatem i punktami karnymi (scenariusz z wezwaniem na miejsce zdarzenia policji), o koszcie ewentualnej naprawy własnego auta nie wspominając. Rozwiązaniem zabezpieczającym właściciela samochodu jest opcja podpisania ubezpieczenia nieobowiązkowego autocasco (AC) w zakresie, na jaki pozwala jego budżet.

Ofert AC jest bez liku, porównując ceny, pamiętajmy tylko, że nie powinna ona być jedynym kryterium odniesienia. Dobrą praktyką jest wyszukiwanie ofert pakietowych jednego towarzystwa ubezpieczeniowego (OC+AC) – w większości przypadków właściciel może liczyć na atrakcyjną zniżkę, nieaktywną w przypadku podpisywania umów z dwóch różnych źródeł.

Na czarny scenariusz – ubezpieczenie NNW 

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków uaktywni się w razie najgorszego scenariusza – gdy zdarzenie drogowe, w którym uczestniczyłeś, jest przyczyną spowodowania uszczerbku na zdrowiu – twoim lub pasażerów. Pobyt w szpitalu, długotrwała rehabilitacja, śmierć w wyniku odniesionych obrażeń – ubezpieczenie NNW jest podstawą do wypłaty świadczeń w tego typu przypadkach. Podobnie jak w innych polisach dodatkowych zakres zdarzeń i sytuacji objętych polisą będzie się różnił. Przy porównaniu cen warto zwrócić uwagę na sumy odpowiedzialności ubezpieczyciela – z pewnością będzie to jeden z głównych czynników wpływających na koszt ubezpieczenia NNW.

Pomoc na drodze – wybierz Assistance 

Ubezpieczenie Assistance to gwarancja udzielenia pomocy w trasie w razie wystąpienia zdarzenia uniemożliwiającego kontynuowanie podróży, wzbogacona często o usługi dodatkowe. Flagowymi składowymi ASS są opcje holowania zepsutego pojazdu do odległości maks. wyszczególnionej w warunkach ubezpieczenia, naprawa samochodu na miejscu, dowóz paliwa, organizacja transportu zastępczego, itp. W najbardziej luksusowych wariantach ASS ubezpieczony może liczyć na bukowanie miejsc w hotelu, pomoc prawną, pomoc tłumacza, psychologa, a nawet… udekorowanie samochodu na przyjęcie. (źródło: Oferta Allianz CAR ASS EXCLUSIVE).

red. tatawtarapatach.com / fot. źródło: publicdomainpictures.net; George Hodan