Jak usunąć plamy z krwi?

Zaplamienie krwią koszulki czy spodenek to wbrew pozorom dosyć częsty problem u małych dzieci, którym w czasie zabawy nieraz zdarza się obetrzeć lub skaleczyć cienki naskórek. Kiedy już zakleimy rankę plasterkiem, szybko zatroszczmy się o ubranie. Świeże plamy z krwi nie tak trudno usunąć, jednak w przypadku starych zabrudzeń czeka nas nieco więcej zachodu.

Zimna woda lub sól

Jeśli mamy wątpliwości, jak usunąć plamy z krwi, pamiętajmy, że w przypadku świeżych zabrudzeń najbardziej liczy się czas. Trzeba jak najszybciej włożyć materiał pod strumień zimnej wody. Ciepła mogłaby dodatkowo utrwalić plamę. Następnie pocieramy zabrudzone miejsce mydłem. Jeśli mamy do czynienia z tkaniną, której nie da się zdjąć, na przykład z obiciem fotela, posypmy zaplamione miejsce zwykłą solą kuchenną i cierpliwie pocierajmy nią plamę, aż krew wchłonie się w jej kryształki. Wtedy usuńmy je odkurzaczem.

Namaczanie uporczywych plam

W przypadku starych, zaschniętych plam z krwi mamy trudniejsze zadanie, ponieważ hemoglobina działa jak spoiwo, które wnika we włókna materiału. Dlatego proces usuwania zabrudzeń musimy zacząć od namaczania w misce lub wannie przez co najmniej kilka godzin. Do wody warto dodać kilka łyżek soli lub sody oczyszczonej. Dopiero po takim zabiegu wkładamy ubranie do pralki i nastawmy najwyższą dopuszczoną przez producenta i oznaczoną na metce temperaturę.

Sklepowe odplamiacze

Nie najlepszym sposobem na to, by szybko usunąć plamę w krwi, jest przecieranie jej spirytusem, octem, wodą utlenioną czy zwykłą wodą z dodatkiem soku z cytryny. Wprawdzie takie roztwory mają właściwości wybielające, ale mogą uszkodzić delikatniejsze materiały i na długo pozostawić na ubraniach nieprzyjemny zapach. Lepszym rozwiązaniem będzie użycie odplamiaczy ze sklepu. Zanim jednak wybierzemy któryś z nich, dokładnie przeczytajmy instrukcję na opakowaniu. Warto też poszukać wskazówek, jak usunąć plamy z krwi na vanish.pl. Ten producent środków czystości podaje dokładne zalecenia dotyczące stosowania swoich produktów. Jak w przypadku każdego detergentu, przed użyciem trzeba przetestować dany środek wywabiający na niewidocznym kawałku materiału, by upewnić się, że nie zmieni on koloru ubrania.

źródło fot. vanish.pl