Jak wychować córkę na pewną siebie, dobrą i silną kobietę?

Teksty dotyczące wychowania dziewczynek na silne, mądre i dobre kobiety pełne są pozbawionych płciowości rad. Niezależnie od mody i współczesnych tendencji wychowawczych, nie licząc pojedynczych przypadków, nie oderwiemy się od cech związanych z płcią, które mają i mieć będą wpływ na rozwój naszego dziecka w konkretnym kierunku.

Przekazuj jej zasady moralne, które sami wyznajecie i które spełniacie w codziennym życiu

Nie chodzi tu tylko o wiarę (nie wszyscy z nas wierzą w Boga, jednak istnieje przekonanie, że każdy w COŚ wierzy), ale o sposób postępowania zgodny z Waszym systemem moralnym rozróżniającym to co dobre i złe.

Ucz ją zaradności

Nie chodzi tu tylko o gotowanie, sprzątanie, pranie etc. Młoda dziewczyna powinna poradzić sobie w każdej sytuacji nie musząc liczyć na pomoc mężczyzny. Nie musi potrafić wszystkiego, ale powinna czuć się na tyle silna aby podjąć napotykające ją wyzwania. Dlatego nie wyręczaj jej, ale wspieraj i doradzaj.

Wspieraj jej pewność siebie

Nie krytykuj i nie wyśmiewaj. Jeśli się z czymś nie zgadzasz, nie tolerujesz jej zachowania lub ubioru zamień kłótnię na rzeczową dyskusję. Tłumacz konsekwencję niektórych wyborów, ale nie strasz i nie szydź z nich.

Imponuj i bądź bohaterem

Co oznacza bycie bohaterem? Bycie prawdziwym facetem. Sam bądź zaradny i szukaj rozwiązań w trudnych sytuacjach. Jeśli reszta członków rodziny jest załamana i wszyscy przeżywacie kryzys staraj się wybrnąć z sytuacji.  Nie zrzucaj większości obowiązków na matkę. Jeśli sam nie chciałbyś by w podobny sposób kiedyś traktował obcy mężczyzna Twoją córkę.

Pamiętaj o urodzinach, rób niespodzianki jej i Mamie. Nauczy ją to, że mężczyzna powinien starać się o kobietę. Praw komplementy aby w przyszłości nie była na nie łasa. To dowiedzione. Kobiety, których ojcowie nie doceniali, nie mówili im komplementów, nie chwalili ani nie wspierali pewności siebie łatwo ulegają w przyszłości typom mężczyzn "pozerów", którzy kupują ich serca jednym zmyślonym słowem.

Nie zamykaj jej w domu

Wierzcie, lub nie, ale w większości przypadków ta "metoda wychowawcza" obraca się zarówno przeciwko samym rodzicom jak i wychowankom. Daj córce możliwość spotkań ze znajomymi i inteligentnie je kontroluj.

Obserwuj ją i rozmawiaj

Szczególnie wtedy kiedy jest zła, niezadowolona, lub smutna. Ona tylko sprawia wrażenie tego, że chce zostać sama. Trzaska drzwiami abyś mógł za chwilę je otworzyć. Poczekaj więc aż córka ochłonie i zapytaj co się stało. Później doradź jej w problemie. Dorastająca dziewczyna musi czuć, że mama i tata są od niej silniejsi. Jednak przede wszystkim powinna czuć, że są dla niej oparciem zawsze wtedy, jeśli będzie potrzebowała ich pomocy.
Wylecz ją  z kompleksów

Każdy jest jedyny w swoim rodzaju – tłumacz do czego służy kobiecie uroda

Wygląd to nie wszystko. Nastoletnie głowy pełne są jednak kompleksów niezależnie od tego, czy młoda dziewczyna faktycznie boryka się z otyłością i trądzikiem, czy wygląda jak z okładki kobiecego pisma. Tłumacz córce, że uroda jest dopełnieniem wewnętrznych atutów. Piękna kobieta bez zainteresowań i wewnętrznej mądrości osiągnie niewiele. Prawdziwe piękno tkwi w środku, a wygląd zewnętrzny jest jego potwierdzeniem. Podstawą natomiast to tego, by inni to piękno zauważyli jest pewność własnych atutów i dbanie o siebie, dlatego …

Zachęcaj ją do uprawiania sportu i zdrowego odżywiania

Spójrz na ulicę. Coraz więcej widzi się nastolatków, którzy borykają się z problemem otyłości. Wpływ na taki stan rzeczy ma nie tylko sposób odżywiania się, ale też brak ruchu. W prezencie urodzinowym zamiast kolejnej nowinki technologicznej rozważ karnet na siłownię, lub na basen. Wszystkim to wyjdzie na zdrowie. Dobry wysiłek fizyczny potrafi zdziałać cuda nawet na problemy duchowe, których w tym wieku nie brakuje.

Zarażaj swoimi zainteresowaniami, ale nie narzucaj ich!

Zaakceptuj jej wybory. Jeśli chce się bawić autami niech się bawi, jednak jeśli interesują ją tylko lalki nie traktuj tego jako porażki. Spróbuj zaangażować ją w swoje hobby. Jeśli się uda – super, jeśli nie zainteresuj się tym co ona robi w wolnym czasie.

Tata a płciowość córki

Niestety ojciec może także w tym okresie niekorzystnie zakłócić proces dokonujących się przemian w życiu biologicznym i emocjonalnym córki. Wielu ojców odsuwa się od córek gdy ich ciała zaczynają nabierać kobiecych kształtów. Ojcowie kończą wówczas brać córki na kolana i przytulać .Jednak nastolatki nadal potrzebują właściwie ustawionej bliskości z ojcem. Natomiast ojcowie często nie potrafią spontanicznie i bezpośrednio wyrazić córkom swoich uczuć a raczej mają skłonność do ich skrywania, co oznacza że matka zmuszona jest występować w roli „tłumacza”: tata bardzo cię kocha, ale nie potrafi tego wyrazić.

Okres dojrzewania córki jest trudny nie tylko dla niej samej, ale także dla ojca. ponieważ przypada na dość niekorzystny etap w jego życiu, pełen konfliktowych napięć i problemów wieku średniego. Z tego też powodu wszelkie nieporozumienia i problemy narosłe między nim a córką mogą się teraz utrwalić i zaostrzyć. Jeśli relacje córki z ojcem zawiodły pod jakimkolwiek względem, to sytuacja taka może zaszkodzić w rozwoju jej kobiecości.

Ucz ją, że jej seksualność może stać się obiektem dominującym w postrzeganiu jej osoby przez mężczyzn. Nie pozwól jej na porównania do innych kobiet, ani sam nie porównuj ani jej, ani matki do żadnej z ekranowych, lub gazetowych piękności. Zapoznaj ją z efektami pracy grafików, którzy z przeciętnych kobiet potrafią zrobić piękności zapierające dech w piersiach.

"Nie dyskutuj ze mną!"

Nigdy tego nie mów. Zmuszaj ją do dyskusji i myślenia. Nie podcinaj jej skrzydeł, tylko tłumacz i rozwijaj swoje myśli. Podobno każdy uczy się na własnych błędach, dlatego nie łudź się, że akurat ona nauczy się na błędach Twoich, lub swojej Matki. Pozwól jej popełniać błędy i pozwól jej je naprawiać. Nie oceniaj formułując definitywne twierdzenia na temat jej osobowości i życia. Być może to co właśnie przechodzi Twoja córka nie cieszy się Twoim uznaniem, ale jest chwilowe. Natomiast jeśli jest stanem chwilowym, wiele zyskasz w jej oczach jeśli będziesz w takich sytuacjach przy niej jako podpora i doradca. Możesz mieć pewność, że w taki sposób traktowana córka przyjdzie w przyszłości z każdym problemem właśnie do Ciebie. Mając natomiast życiowego partnera nie da się zdominować i będzie silną kobietą podejmującą wyzwania i posiadającą swoje zdanie.

Młode dziewczęce serca rozkwitają w domach, w których widziane są jako indywidualności a także zachęcane aby coraz bardziej, z biegiem czasu stawały się sobą. Ta ogólna rada sprawdza się w przypadku każdej dojrzewającej córki. To w jaki sposób Wy – Rodzice traktujecie dorastającą córkę może mieć ogromny wpływ na jej postawę w dorosłym życiu prywatnym, zawodowym, a także kontaktach towarzyskich i partnerskich.

Literatura:

H. Norman Wright – Tatusiowa córeczka czyli: o niezwykłym wpływie ojca na osobowość córki

red. tatawtarapatach / źródło fot. publicdomainpictures.net; Anna Langova