Jakich kosmetyków unikać w ciąży?

kosmetyki

Koronną zasadą medycyny jest “po pierwsze nie szkodzić”. Podobnie jest w technologii kosmetyków. Aby kosmetyk został dopuszczony do sprzedaży na rynku, musi być bezpieczny. Określa to całkowicie ustawa kosmetyczna.

Produkty pielęgnacyjne dla kobiet w ciąży oraz karmiących, powinny jednak posiadać określone receptury. Nie wszystkie surowce kosmetyczne są bezpieczne w stanie błogosławionym.

Czego powinnyśmy  unikać w czasie ciąży?

Przede wszystkim, zwracajmy uwagę na etykiety. Wybierajmy więc te, na których jest jasno stwierdzone,że są przeznaczone dla kobiet w ciąży i noworodków.

Odradzam stosowanie kosmetyków zawierających olejki eteryczne w dużym stężeniu. Zwróćmy szczególną uwagę na takie jak: cyprysowy, z drzewa herbacianego, geraniowy, rozmarynowy, rumianu rzymskiego, szałwii muszkatołowej, tymiankowy. Olejki te bardzo silnie oddziałują na psychikę. O ile dodawane do kosmetyków w niewielkich ilościach są bezpieczne, to absolutnie nie wolno ich stosować podczas zabiegów kosmetycznych (preparaty do użytku profesjonalnego są zawsze bardziej stężone i wchłaniane większą powierzchnią ciała).

Kolejnymi, zakazanymi w czasie ciąży surowcami, powinny być: retinoidy, kofeina, substancje drenujące oraz konserwanty uwalniające formaldehyd (drażnią skórę i powodują uczulenia).

Czego w takim razie można używać?

  • kosmetyki przeznaczone dla kobiet w ciąży, karmiących i dla noworodków
  • balsamy i oliwki uelastyczniające skórę, tym samym zapobiegające rozstępom (należy smarować nie tylko brzuch ale i piersi) – lepiej zapobiegać niż leczyć. Tatusiowe masujcie brzuszki. Nie tylko będzie to przyjemnością dla obu stron, ale i wspaniałe dla dziecka czującego terapeutyczne ciepło rodziców
  • delikatne szampony do włosów
  • mydła, najlepiej bezzapachowe (substancje zapachowe, szczególnie te syntetyczne mogą powodować uczulenia oraz nadwrażliwość zapachową)
  • preparaty polecane przez lekarzy dermatologów w przypadku problemów skórnych

Poświęcenie uwagi doborowi kosmetyków w tym wyjątkowym czasie jest nie tylko istotne z uwagi na ochronę dziecka. Skóra kobiety w czasie ciąży reaguje inaczej na wszelkie surowce, czy preparaty. tak jak i cały organizm. Nie eksperymentujmy więc z nowymi kosmetykami, nowościami czy hitami na rynku. Nawet jak będą bezpieczne dla dziecka mogą nas uwrażliwić na inne lub spowodować trwałe przebarwienia, czy alergie.

mgr inż. Marta Anna Biskupska

 chemik żywności i surowców kosmetycznych

  dyplomowany kosmetolog