Jakie czynności powinien wykonać profesjonalny kominiarz podczas wizyty okresowej?

Ogrzewając swój dom przy pomocy kotła na paliwo stałe, mamy ustawowy obowiązek zlecania regularnych przeglądów systemu kominowego. Według prawa budowlanego kontrolę jego stanu co kwartał powinien przeprowadzać profesjonalny mistrz kominiarski. Jak wygląda taka wizyta?

Przegląd techniczny

Od prawidłowego stanu przewodów kominowych zależy nie tylko efektywność ogrzewania pomieszczeń, ale również bezpieczeństwo domowników. W naszym kraju nader często zdarzają się bowiem przypadki zaczadzeń wskutek nieodpowiedniej dbałości o system kominowy. Wielu z tych tragedii można w prosty sposób uniknąć, zlecając kompleksowy przegląd. Zadanie to należy powierzać wyłącznie specjalistom z uprawnieniami – na rynku usług kominiarskich zdarzają się bowiem osoby, które za drobną opłatą dokonują przeglądów, mimo że nie mają do tego stosownego przeszkolenia ani tym bardziej uprawnień. Aby uniknąć oszustwa, warto dowiedzieć się, jakie czynności w czasie wizyty powinien wykonać profesjonalista.

Kontrola kominiarska

Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do umiejętności i wiedzy stojącego przed nami kominiarza, warto poprosić go najpierw o okazanie uprawnień mistrzowskich lub specjalnej legitymacji. Warto wiedzieć, że mistrzowie kominiarscy, w dużej części należą do Korporacji Kominiarzy Polskich, co znacząco wpływa na ich wiarygodność. Przykładową ofertę profesjonalnego zakładu kominiarskiego można znaleźć na www.kominiarze-warszawa.pl.

Przybyły na miejsce kominiarz po okazaniu specjalnych uprawnień dokonuje oględzin stanu przewodu kominowego. Sprawdza, czy komin jest drożny, a na ścianach nie osadzają się pyły lub skropliny. Równie ważna jak ocena wnętrza jest również ocena zewnętrzna komina – wszelkie przecieki na tynku, pęknięcia lub zasmolenia mogą sugerować nieprawidłowy stan przewodu kominowego i być przyczyną nawet prac rozbiórkowych. Po dokonaniu oględzin w razie potrzeby kominiarz przystępuje do czyszczenia z sadzy i zanieczyszczeń ciekłych – ich nagromadzenie mogłoby doprowadzić do groźnego w skutkach pożaru. Pracę kończy sporządzenie specjalnego protokołu z przeglądu na piśmie – wraz z załącznikami. Taka opinia nie musi być przygotowywana na miejscu, często zdarza się, że sporządzana jest w późniejszym terminie, a w takim przypadku klient może odebrać dokumentację w zakładzie kominiarskim.


Warto zaznaczyć, że wszelkie prace i pomiary powinny być wykonywane przy pomocy specjalistycznego atestowanego sprzętu. Warto więc zapytać fachowca, czy używane przez niego narzędzia są dopuszczone do profesjonalnego użytku.

red. tatawtarapatach; źródło fot. kominiarze-warszawa.pl