Jakie soczewki dla dziecka?

Wielu rodziców, mając zakorzenione opinie sprzed kilkunastu lat, uważa noszenie soczewek kontaktowych przez dzieci jako coś niebezpiecznego. Dlatego zmuszają swoje pociechy do noszenia okularów, które są nie tylko mało komfortowe, ale przede wszystkim odbierają pewność siebie.

Nie istnieją żadne ograniczenia wiekowe, które zabraniałyby noszenia szkieł kontaktowych przez dzieci. Co więcej, badania przeprowadzone przez amerykańskich optometrystów w 2010 roku wskazują, że noszenie soczewek kontaktowych u dzieci w wieku 8 lat z krótkowzrocznością przynosi znacznie więcej korzyści w porównaniu z noszeniem okularów[1].

Okulary mogą być powodem kompleksów

Noszenie okularów, bez względu na wiek, może wiązać się z kompleksami. Dzieci, podobnie jak osoby dorosłe, mogą mieć wiele rozterek związanych z okularami. Ich noszenie może odbierać pewność siebie, efektem czego dziecko czuje się gorsze. Szczególnie, że okulary nie zawsze pozwalają na prowadzenie aktywnego trybu życia, utrudniając wiele zabaw zespołowych. Dlatego soczewki kontaktowe są świetną alternatywą okularów – także dla dzieci.

Ważna gotowość dziecka

Należy jeszcze raz podkreślić, że nie istnieje żadna odgórnie wyznaczona dolna granica do noszenia soczewek przez dziecko. Warto jednak zdecydować się na taki krok w sytuacji, gdy pociecha jest już na tyle dojrzała do samodzielnej i starannej pielęgnacji szkieł kontaktowych, a także jest świadoma konsekwencji wynikających z niewłaściwego ich użytkowania. Bezpieczne noszenie soczewek to więc wypadkowa odpowiedniej postawy oraz podejścia, a nie wyłącznie wieku.

Soczewki odpowiednio dopasowane

Nie istnieją specjalne soczewki dedykowane wyłącznie dzieciom. Należy więc wybierać pośród rodzajów ogólnodostępnych, najlepiej tych wyjątkowo dobrze nawilżonych, np. Air Optix Aqua. Trzeba jednak mieć świadomość, że muszą być maksymalnie komfortowe i łatwe w utrzymaniu.

Dobrym wyborem mogą okazać się soczewki jednodniowe – każdą nową parę szkieł kontaktowych należy zakładać codziennie. To z kolei eliminuje konieczność starannej pielęgnacji soczewek, przekładając się tym samym na wygodę użytkowania oraz mniejsze ryzyko infekcji czy alergii. Soczewki jednodniowe to np. iWear DD Basic, Dailies® All Day Comfort, 1 Day Acuvue® TruEye.

Można również zdecydować się na soczewki miesięczne. Można je nosić w trybie dziennym, zdejmując na noc i zakładając w dzień (np. Air Optix Aqua Multifocal) albo w trybie ciągłym (dzień i noc bez przerwy – do 29 dni, np. Air Optix Night & Day Aqua).

[1] http://journals.lww.com/optvissci/Fulltext/2010/08000/Vision_Specific_Quality_of_Life_of_Pediatric.7.aspx

red. tatawtarapatach / źródło fot. publicdomainpictures.net